CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Dum Feb 17, 2019 10:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Bogdan, sunt cateva inexactitati in ce scrii:

Enescu Bogdan scrie:
El pescuiește mult pe Sarulesti a renunțat pentru ca nu încăpea mult fir pe tambur se duce pe la 250m-280m.

Pe un tambur de marimea 10.000 incap 400m de fir de 0,35mm sau 300m de fir de 0,40, conform specificatiilor Shimano.

Enescu Bogdan scrie:
cu spodul de 5lbs si 3,75m, plumb de 150 și fir rigid am ajuns pe la 170m-180m

Arunci 180m cu spodul si fir rigid? Ce intelegi prin "fir rigid"? ​Aruncatorii buni cauta fire suple pentru distante mari.

Enescu Bogdan scrie:
eu fiind obișnuit cu lanseta de 3,5lbs și fir foarte elastic 12% alungire

​Nu te mai intreb de unde stii ce coeficient de elasticitate are firul, dar un fir cu un coeficient de 12% e ​departe de a fi "​foarte elastic​"​ - chiar dimpotriva. Monofilamentele au in general un coeficient de elasticitate de peste 20%.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Lun Feb 18, 2019 7:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Mulinetele de care vorbesc (nu erau noua generație) aveau o capacitate de 300 m/0,35. Cele noi nu știu clar cat fir iau, ce am găsit pe net nu-mi spune ca ar încăpea mai mult (ori sunt vechea generație sau informația nu este corecta)
Fir rigid pentru mine înseamnă sub 8%/24°C, ca sa traduc clar ce înțeleg eu, pentru un fir de 0,26 mm (mărimea asta o folosesc) la 10m se poate lungi cu încă 0,8m astfel încât firul sa rămână in domeniul elastic si sa-si păstreze efortul de rupere. Nu sunt un mare aruncător, profilul care m-a avantajat in aruncare este configurația pe care am descris-o, cu Shimano a fost către 180m cu Okuma a fost către 170. Cu lansetele mele Maver 3,9, 3,5lbs,fir cu 12%, plumb de 116g nu am depășit 140m cu ambele mulinete
Firele pe care îl folosesc au 0,26mm si elasticitatea urmatoare:
12% la 16°C
15% la 24°C
Prefer sa indic valoarea minima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Lun Feb 18, 2019 10:17 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eroarea vine de pe site la care ma uit eu.
Imi cer scuze pentru informatia eronata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Cateodata nu imi vine sa cred ce lucruri interesante :D :D citesc pe site-urile noastre de pescuit ,toti vor sa arunce distante astronomice la care nu vor putea sa nadeasca niciodata ,calcule si formule matematice si asa mai departe .Cred ca pescuitul se invata din practica si cu multa cheltuiala ,la fel este si cu echipamentul de pescuit .Eu am schimbat multe randuri de echipament cu costuri la care nu vreau sa-ma gandesc si schimb in continuare si asta face parte din joc,sa ai jucarii noi .Asa ca daca puteti, cumparati, testati si daca nu vi se potriveste treceti la altceva .Ce vreau sa spun este ca ceea ce citim pe net despre unele produse de multe ori nu are legatura cu realitatea sau efectiv nu sunt potrivite pentru cei interesati .Scuze ca m-am lungit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mar Feb 19, 2019 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
suly scrie:
Cred ca pescuitul se invata din practica si cu multa cheltuiala ,la fel este si cu echipamentul de pescuit .
Asta e o posibilă abordare. Alta este să mergem mai întâi la "școală" înainte să ne urcăm la volan, respectiv să avem fundația teoretică pe care apoi o fixăm și o punem în practică atunci când cumpărăm și, ulterior, pe malul apei. Altfel, bazându-ne exclusiv pe practică, mergând la extrem, riscăm să reinventăm firul de păr.

suly scrie:
Eu am schimbat multe randuri de echipament cu costuri la care nu vreau sa-ma gandesc si schimb in continuare si asta face parte din joc,sa ai jucarii noi .Asa ca daca puteti, cumparati, testati si daca nu vi se potriveste treceti la altceva .
Desigur, fiecare decide pe banii lui. Totuși, dacă aș ști dinainte că nu/îmi trebuie o mulinetă cu baitrunner și că nu/îmi trebuie o lansetă rigidă, mi-aș putea cumpăra direct "jucării" mai performante, în loc să-mi cumpăr, cu aceeași bani, mai întâi un set care nu mi se potrivește și apoi, după ce am testat și m-am enervat pe baltă, să cumpăr un alt set care, poate, după alte teste, constat că tot nu mi se potrivește.

suly scrie:
Ce vreau sa spun este ca ceea ce citim pe net despre unele produse de multe ori nu are legatura cu realitatea sau efectiv nu sunt potrivite pentru cei interesati .
Sunt de acord dar contează unde și ce citim. Una este o afirmație în care un producător de boilies ne spune că a "optimizat rețea pentru apele din România" și alta este o demonstrație cu suport științific care ne arată că lansând plumbul la 45 de grade obținem distanța maximă.

Am spus și cu alte ocazii: cu cât suntem mai informați și educați, cu atât identificăm mai repede impostura și stăm departe de impostori. Totodată, cu cât suntem mai informați, cu atât achizițiile pe care le facem vor fi mai mult raționale și mai puțin emoționale. În ceea ce mă privește, prefer să îmi păstrez intactă emoția drilului și capturii știind că am și mă bazez pe echipamentul pe care am dat banii în cunoștință de cauză.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 9:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
mie imi sare pick-ul,nu intodeauna dar imi sare
la bbrlc nu imi sare indiferent de pozitie,inainte foloseam okuma longbow,deci afirmatia ca nu utilizam corect nu prea sta in picioare.
am prieten care pescuieste cu ultegra,nici acolo nu sare.inainte folosea baracuda.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 9:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
malavita scrie:
mie imi sare pick-ul,nu intodeauna dar imi sare
la bbrlc nu imi sare indiferent de pozitie.

Ca fapt divers, la vechiul BBLC, mai multi pescari mi-au spus ca li s-a intamplat sa le sara pick-up-ul.

BBLC avea o pozitie de blocare a pick-up-ului, pe care Shimano nu o prezinta nicaieri si pe care multi pescari nu au descoperit-o.

Dintre toate mulinetele Shimano pe care le-am folosit, doar la BBLC am gasit sistemul asta, care exista si pe modelul CI4+.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 10:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Exista si pe Shimano Aerlex modelul vechi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Salut Victor ,sunt convins ca si tu ai schimbat mult echipament si o sa mai schimbi.Pentru mine pescuitul inseamna totusi multa emotie si mai putin rationament,mai ales in ceea ce priveste echipamentul nu pot gandi rational si asa am ajuns sa am mult mai mult echipament decat am nevoie .Dar tocmai asta ma atrage cel mai mult la pescuit ,emotia de a testa un lucru nou sau de a merge pe un lac nou si mai ales emotia si adrenalina unui dril.In ceea ce priveste informatiile de pe net e adevarat ca e bine sa avem acces la cat mai multe ,dar nu stiu cati dintre noi sau cati dintre cei care sunt la inceput pot sa selecteze informatiile bune de cele rele .Am vazut din pacate multi pescari folosind echipament in mod gresit si cu siguranta tot ei or sa transmita mai departe informatii gresite .Stiu ca in romania au fost multe probleme cu galetii de la mulinetele shimano ,in zona unde locuiesc eu majoritatea folosesc mulinete shimano si nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme dar aici nimeni nu foloseste fire asa subtiri ca la noi si exemple de genul asta am multe, oricum e un subiect interminabil.Ideea este ca nu multi dintre noi putem recomanda in mod profesional si fara alte interese un produs pentru pescuit, de aici venind si multe informatii eronate


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 2:15 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut Suly! Nu cred ca poti sa incadrezi taierea bucsei galetului la utilizare necorespunzatoare. Cand dau o suma de bani (nu mica) pe o mulineta de top de la un producator de top nu ar trebui sa ma intereseze cu ce dimensiune de fir pescuiesc, la fel cum nu ar trebui sa ma ingrijoreze faptul ca poate peste cateva saptamani nu am sa mai aud caraitul tamburului. Stiu ca toate astea sunt acoperite de garantie, dar, hai sa fim seriosi... Asta nu ar trebui sa fie posibil din start! Am fost si sunt fan Shimano, dar tocmai din aceste motive, m-am orientat spre alt brand, cel putin la mulinete.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: