CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
suly scrie:
Salut Victor ,sunt convins ca si tu ai schimbat mult echipament si o sa mai schimbi.Pentru mine pescuitul inseamna totusi multa emotie si mai putin rationament,mai ales in ceea ce priveste echipamentul nu pot gandi rational si asa am ajuns sa am mult mai mult echipament decat am nevoie .Dar tocmai asta ma atrage cel mai mult la pescuit ,emotia de a testa un lucru nou sau de a merge pe un lac nou si mai ales emotia si adrenalina unui dril.
Suly, tocmai de aceea încerc să ofer informații, în speranța că îi voi ajuta pe alți pescari să nu-și mai risipească banii pe echipamente care nu li se potrivesc sau pe care nu le folosesc corespunzător.

Da, am trecut și eu prin "terapia prin shopping", numai că, după un timp, am realizat că este păguboasă deoarece nu făceam altceva decât să arunc banii pe fereastră. Bucuros de noile achiziții, ajungeam pe baltă nerăbdător să le văd la treabă și constatam că nu mi-am cumpărat ce trebuie, că de fapt nu-mi plac, că nu se comportă cum m-am așteptat etc. Caz în care, emoția și adrenalina despre care vorbești erau înlocuite de multe ori de teamă, neîncredere și frustrare.

Aș face o paralelă cu alpinismul: dacă cei care practică acest sport ar fi ghidați de emoție atunci când își cumpără echipamentul, s-ar putea să nu mai ajungă în vârful muntelui pentru a simți adevărata emoție.

De unde ne luăm informația, pe cine credem și pe cine nu, cum identificăm impostorii sunt teme interesante de dezbatere și ar putea fi discutate într-un topic separat, că aici am deviat deja prea mult de la subiect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 2:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Si eu sunt frustrat uneori din cauza calitati produselor ,cand cumpar un produs scump as avea pretentia sa fie de calitate de la a la z ,in ultimul timp calitatea lasa de dorit dar nu ma las batut :D :D.Si eu am avut probleme cu caraitul franei la shimano ,o clema sau un arc de doi lei strica o mulineta buna ,de doi ani pescuiesc cu aero technium si nu le-am gasit nici o problema .Fire intinse va doresc si multe emotii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 2:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Bine ca la pescuit riscul de a-mi pierde viata e mai mic ca si la alpinism altfel eram mort de mult :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 3:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
suly scrie:
Bine ca la pescuit riscul de a-mi pierde viata e mai mic ca si la alpinism altfel eram mort de mult :lol:
Lăsând gluma, știu cazuri în care pescarii au plecat cu salvarea de pe baltă deoarece nu aveau echipamentul potrivit condițiilor vitrege de la acel moment (ploaie, vânt, frig).

Legat de asta, dacă dormim într-un pat în care nu ne odihnim bine, în care coloana vertebrală stă în tensiune, într-un sac de dormit în care tremurăm de frig, într-un cort cu mult condens și mucegai... probabil că nu vom muri dar nici bine pentru sănătatea noastră nu este.

E drept, chiar dacă o lansetă rigidă ne "omoară" mâinile în utilizare, nu murim. Nu murim nici dacă ne "cade" mâna recuperând de sute de ori racheta de nădire folosind o mulinetă cu raport mic de recuperare. Nu moare dar nici nu se bucură nimeni dacă sare pickup-ul și se rupe firul în lansare.

De cele mai multe ori, însă, murim... de ciudă pierzând un pește din pricina firului necorespunzător, frânei care nu lucrează cum trebuie, lansetei prea rigide, nodului executat greșit, cârligului care s-a rupt sau dezdoit, sling-ului din care a evadat peștele care urma să fie fotografiat ș.a.m.d. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Feb 20, 2019 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Ai dreptate Victor ,eu am experimentat toate astea pe pielea mea ,am ajuns si la spital in timpul unui concurs cu un carlig infipt in deget pe care nu am reusit sa il mai scot ,tocmai de aceea spuneam ca e o mare diferenta sa treci prin astfel de experiente sau sa citesti despre ele .Cred ca majoritatea dintre noi au inceput cu un echipament mai modest si au evoluat in functie de posibilitati .Mi se par niste etape normale care ne ajuta in final sa folosim un echipament bun la capacitate maxima .E ca si sofatu ,nu e recomandat pentru un incepator sa aiba o masina cu 500de cai de la inceput.Nici tu nu cred ca ai fi fost in masura sa recomanzi sau sa dai sfaturi cuiva daca nu ai fi trait toate astea pe pielea ta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 4:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 14, 2019 12:22 am
Mesaje: 10
Buna ziua, am si eu o intrebare. E ceva gresit daca folosim o mulineta spod (shimano aerlex spod sau shimano ultegra spod) pentru a pescui si nu pentru a nadi? Intreb asta deoarece diferentele de pret intre cele pentru spod si cele pentru pescuit sunt uriase. Sper ca ati inteles intrebarea si ca nu a fost prea idioata. Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 10:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Rareș, întrebarea ta este pertinentă, deci departe de fi idioată. Înainte să discutăm tehnic, dacă ne uităm la preț, observăm că diferența între Ultegra XTD 14000 și Ultegra Spod XTD (tot de 14000, dar cu tamburul mai puțin adânc) este în jur de 60lei. Cu alte cuvinte, nu toate mulinetele "de spod" sunt ieftine și nici nu sunt diferențe semnificative de preț între "de spod" și "de pescuit". Desigur, dacă punem în balanță Aerlex și Ultegra, diferența de preț este aproape de la simplu la dublu, dar vorbim despre mulinete din clase diferite (alte materiale, altă construcție, alte tehnologii etc.).

Putem folosi o mulinetă proiectată pentru nădit la pescuit? Da, în cele mai multe cazuri. Totuși, eu am făcut invers: am înlocuit Daiwa Emblem Spod cu Daiwa Emblem Pro. Am luat această decizie, în condițiile în care mulineta de spod era mai ieftină, dar Emblem Pro rulează sensibil mai fluent, ceea ce este un avantaj important atunci când recuperezi racheta de zeci de ori (doar într-o sesiune de nădire).

Revenind la Ultegra XTD vs. Ultegra Spod XTD, principalele diferențe sunt:
  • Spod XTD este cu 60lei mai ieftină decât XTD
  • Spod XTD are tamburul de capacitate mai mică: 0,35mm - 290m, față de 0,35mm - 550m la XTD
  • Spod XTD nu are tambur de rezervă, față de doi tamburi de rezervă la XTD
  • Spod XTD recuperează 124cm pe rotație (5,2:1 raport de recuperare), față de 103cm (4,3:1) la XTD.

Astfel de comparații și analize putem face între oricare mulinete. Decizia finală o luăm în funcție de mai mulți factori (am dedicat un episod întreg în Pescuitul crapului acestui subiect, așa că nu mai reiau). În esență, vezi care sunt plusurile și minusurile mulinetelor analizate, stabilești care îți sunt priorități (ex. vrei neapărat tambur de rezervă, vrei tambur de capacitate mare, nu vrei să coste mai mult de...) și alegi mulineta care "bifează" cele mai multe dintre cerințe tale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Lun Mai 27, 2019 12:46 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 14, 2019 12:22 am
Mesaje: 10
Victor Costache scrie:
Rareș, întrebarea ta este pertinentă, deci departe de fi idioată. Înainte să discutăm tehnic, dacă ne uităm la preț, observăm că diferența între Ultegra XTD 14000 și Ultegra Spod XTD (tot de 14000, dar cu tamburul mai puțin adânc) este în jur de 60lei. Cu alte cuvinte, nu toate mulinetele "de spod" sunt ieftine și nici nu sunt diferențe semnificative de preț între "de spod" și "de pescuit". Desigur, dacă punem în balanță Aerlex și Ultegra, diferența de preț este aproape de la simplu la dublu, dar vorbim despre mulinete din clase diferite (alte materiale, altă construcție, alte tehnologii etc.).

Putem folosi o mulinetă proiectată pentru nădit la pescuit? Da, în cele mai multe cazuri. Totuși, eu am făcut invers: am înlocuit Daiwa Emblem Spod cu Daiwa Emblem Pro. Am luat această decizie, în condițiile în care mulineta de spod era mai ieftină, dar Emblem Pro rulează sensibil mai fluent, ceea ce este un avantaj important atunci când recuperezi racheta de zeci de ori (doar într-o sesiune de nădire).

Revenind la Ultegra XTD vs. Ultegra Spod XTD, principalele diferențe sunt:
  • Spod XTD este cu 60lei mai ieftină decât XTD
  • Spod XTD are tamburul de capacitate mai mică: 0,35mm - 290m, față de 0,35mm - 550m la XTD
  • Spod XTD nu are tambur de rezervă, față de doi tamburi de rezervă la XTD
  • Spod XTD recuperează 124cm pe rotație (5,2:1 raport de recuperare), față de 103cm (4,3:1) la XTD.

Astfel de comparații și analize putem face între oricare mulinete. Decizia finală o luăm în funcție de mai mulți factori (am dedicat un episod întreg în Pescuitul crapului acestui subiect, așa că nu mai reiau). În esență, vezi care sunt plusurile și minusurile mulinetelor analizate, stabilești care îți sunt priorități (ex. vrei neapărat tambur de rezervă, vrei tambur de capacitate mare, nu vrei să coste mai mult de...) și alegi mulineta care "bifează" cele mai multe dintre cerințe tale.


Va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra, m-a facut sa analizez amanuntit diferentele dintre cele doua mulinete. Greseala mea a fost ca nu am cautat specificatiile mulinetelor pe site-ul oficial shimano, dar acum stiu ce am de facut deoarece imi voi stabili prioritatile. Toate cele bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Mie Mar 04, 2020 5:40 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 13, 2019 9:33 pm
Mesaje: 4
Atasez o imegine cu axul principal al mulinete Aerlex xtb spod sa se vada uzura dupa o singura utilizare..


Fişiere ataşate:
D864A9DA-5F42-4A60-ACF5-DBE2CF62479F.jpeg
D864A9DA-5F42-4A60-ACF5-DBE2CF62479F.jpeg [ 47.1 KiB | Vizualizat de 7271 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Aerlex 10000 XTB Spod
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 11:14 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Eu sunt unul din ghinioniștii care are un Aerlex XTB Spod și imi sare pick-up-ul.

Il pun in poziția corecta, lansez...și după cum da domnu', pleacă spomb-ul cu fir...sau fără :lol: Anul trecut într-o singură ieșire de 48 de ore am lăsat 3 spomb-uri în lac.

Nu cred că e vorba de poziționare greșită, tot timpul ridic pick-upu-ul din aceeași pozitie. Bine +/- 5 mm. Nu cred sa aibe toleranța atât de mica? Oricum, dacă treci de un anumit punct nu il mai poți ridica. Eu cred ca au scăpat câteva loturi greșite de la ei...ca prea e multă lume care se plânge de asta, și la fel, multă lume care jură că nu a pățit niciodată.

Pe Ultegra XSC nu am pățit in veci sa imi sara pick-up-ul in lansare...

Si ca sa răspund unui coleg de mai sus, poți pescui cu mulinete de spod daca vrei, diferențele de preț nu sunt enorme oricum, maxim 10%, diferențele sunt la capacitatea tamburului, raport de recuperare mai mare cu 15-20%, clipsuri pe tambur în plus, frâna rapidă în general.
Doar sa tii cont ca mulineta pe care o vei folosi la spod va fi in general mai jegoasa decat celelalte...eu cel putin, oricât am încercat, nu am reușit sa nu o umplu de tot felul de substanțe lipicioase și fluorescente din nada :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron