CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 8:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 9:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Plecând de la discuțiile purtate pe lângă subiectul unui alt topic (viewtopic.php?f=10&t=3816&start=10#p31256), i-am rugat pe cei de la MarelePescar - unul dintre magazinele importante din București - să-mi dea clasamentul (top 3) cu cele mai vândute mulinete de crap în cursul acestui an. Ordinea este cea de mai jos, cu precizarea că, conform reprezentanților magazinului, mulinetele de pe locurile 1. și 2. au lipsit o lungă perioadă de timp din stocul furnizorului, ceea ce, în mod evident, a afectat volumul vânzărilor.

  1. Okuma Axeon BF (6000 si 6500)
  2. Okuma Custom Black (6000 si 8000)
  3. Okuma Longbow (de la 3000 la 8000)
  4. Shimano Ultegra XTD (5500 si 14000)

Cum una dintre mulinetele menționate în topicul la care m-am referit mai sus nu a intrat în top 3, i-am rugat să-mi spună pe ce poziție se află. Astfel, clasamentul a fost completat cu poziția a patra pe care regăsim Ultegra XTD.

Ce concluzii (greșite) nu trebuie să tragem uitându-ne la clasamentul de mai sus?

1. Okuma Axeon BF este cea mai vândută mulinetă în Europa în 2018 (până la acest moment).
2. Mulinetele Okuma (cele trei modele) sunt mai bune decât Ultegra XTD (din moment ce respectivele modele Okuma sunt mai bine vândute decât XTD).
3. Mulinetele Daiwa sunt mai proaste decât Okuma și Shimano.

De aceea insist în permanență să vorbim, atunci când este posibil, pe date, pe informații și pe ce știm, nu pe ce credem, presupunem și am auzit de la alții. Altfel este foarte simplu să facem - voit sau involuntar - afirmații eronate care pot fi preluate ca valide de unii dintre pescari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Sâm Oct 20, 2018 11:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Multumesc Victor pentru clarificarea situatiei si pentru timpul acordat. Acum toata lumea poate sa vada.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Sâm Oct 20, 2018 1:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Cred ca ar trebui facut un top in functie de pretul mulinetelor si puterea de cumparare a oamenilor .Eu locuiesc in Austria si aici foarte multi pescuiesc cu aero technium sau alte modele de-la shimano ,okuma nu cred ca am vazut la cineva


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Sâm Oct 20, 2018 2:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Da, așa e. Cel mai probabil, clasamentul ar arăta cu totul altfel în Anglia, Germania, Franța, Ungaria etc. De aceea am insistat că nu putem generaliza la nivel european.

Totodată, cum am mai spus, volumul vânzărilor nu este un indicator cert privind calitatea - bună sau slabă - a produsului respectiv. Dacă, de exemplu, în România se vând doar 8 mulinete Daiwa Basiair Z45 pe an sau Tournament ST nu există în niciun magazin autohton, asta nu înseamnă că respectivele mulinete sunt proaste și de aceea nu le vedem la pescarii români. Mutând comparația în domeniul auto, dacă ne uităm pe străzile din România, vom vedea mult mai multe mașini Dacia Logan decât Bentley Bentayga.

Mai mult, pentru a compara "mere cu mere", chiar și atunci când ne uităm la mulinete din aceeași gamă de preț, diferențele dintre numărul de unități vândute nu indică neapărat diferențele de calitate. Motivul este simplu: consumatorul tinde să cumpere ceea ce i se recomandă. Dacă intru în magazin și nu știu ce înseamnă toți acei termeni din fișa tehnică a mulinetei, pentru a putea înțelege diferențele din punct de vedere tehnic și beneficii între modele, cel mai probabil voi merge pe recomandarea vânzătorului (sau persoanei în care am încredere).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Sâm Oct 20, 2018 5:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Sunt convins ca toti vanzatorii ar recomanda produsele scumpe de top daca cumparatori si le-ar permite. Cum ai spus si tu in tarile mai bogate situatia e cu totul alta ,am observat ca nici nu prea ii interezeaza sa aiba produse asa diversificate ca la noi .De obicei gasesti produse de-la firmele mari care normal ca sunt si mai scumpe si cam atat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clasament vânzări mulinete
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 11:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Din pct meu de vedere clasamentul este cat se poate de real si reflecta atat puterea de cumparare cat si raportul calitate pret. Mulinetele Okuma sunt niste mulinete foarte foarte ok la banii lor. Si cum puterea de cumparare nu este foarte mare...de aici si acest clasament. As cumpara oricand varful de gama de la okuma in defavoarea unei mulinete mai slabe de la shimano sau daiwa. Gama Axeon, Longbow sunt niste mulinete care si-au dovedit fiabilitatea in timp la un pret decent.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: