CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:32 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 7:59 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Henrich scrie:
...cand am desfacut BG-ul si am vazut pinionul turnat cu suprafata aspra si cu urmele de la orificii de turnare...
Nu contest nici observațiile lui Alan, nici ale tale. Singurul comentariu pe care îl am este că vorbim despre două modele diferite (BG vs. Emblem SCW). Ăsta este un aspect. Al doilea este că, așa cum se știe, pot fi diferențe între produsele din cadrul aceluiași model în funcție de piața pentru care au fost produse.

Legat de asta, vorbim, pe de o parte, de materialele din care sunt făcute pinioanele și, pe de altă parte, de modul în care sunt produse. Din câte știu, pentru modele high end, Daiwa folosește materiale superioare (ceea ce se regăsește în prețul mulinetei). Strict legat de tehnologia Digigear, în descrierea oficială nu am văzut vreo mențiune cu privire la faptul că aceasta implică materialele superioare. Totuși, am văzut că există mai multe variante: Digigear, Digigear II, Hyper Digigear și Tough Digigear.

Mai departe, dacă pinioanele sunt turnate sau frezate, Daiwa spune machined, ceea ce poate fi interpretat în două moduri: fie că dinții pinioanelor sunt frezați digital, fie matrița în care se toarnă pinioanele a fost frezată digital. În ambele cazuri, Daiwa este "acoperită", chiar dacă pentru mine machined înseamnă că pinioanele sunt frezate.

Oricum ar fi, doar Daiwa și Shimano ne-ar putea confirma, printr-o poziție oficială, ce materiale și procedee folosesc în cadrul fiecărui model și piață de desfacere.

În final, un lucru e cert: cu cât te duci mai sus cu prețul, te aștepți ca produsul cumpărat să incorporeze materiale și tehnologii superioare modelelor mai ieftine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 9:49 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Sunt in clar cu toate categoriile de technologie mentionate mai sus,dar nu se compara un produs prelucrat individual la masini de mare precizie cu una care este turnata-chiar si la mare presiune-cred ca sunteti de acord?!,degiaba matrita este prelucrata la tolerante de sutimi,prin turnare tot apar fisuri,goluri microscopice chiar si lipsa partiala a materialului ,plus o suprafata poroza.Nu cu aceste lipsuri am probleme, ci ca se eticheteaza unele modele de la anumite firme care duc in eroare publicul.Daiwa Bg am comandat din SUA.Credeti ca a fi mai bun una luata de pe piata din Eu?,eu nu cred...Va dau dreptate-a fi un lucru simpatic daca producatorii a specifica concret ca ce technologie ce acopera de intelesul tutora.Cu mici modificari aproape insesizabile se fac mai multe modele cu caracteristici asemanatoare,dar la o gama de pret mare fata de diferenta de calitate.De ex shimano power aero xsb si ultegra ci4 xsb...daca eu stiam ca numai jumatete din carcasa este din metal,se poate ca alegeam ultegra ,care era mai ieftin in momentul dat cu apr 600 de ron bucata,eu hangan body din plastic inca nu am vazut,deci este o dezinformare.Am toata stima pentru dumeavoastra dmn Costache!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 10:12 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Ma cuzati,dar tot nu pot sa ma aptin de o alta poezie de marketing a firmei shimano-Floating shaft-ul,cum este si numele -ax plutitor,care inseamna ca axul tamburului NU freaca direct in interiorul pinionului rotorului,de ex la Stella si inca am vazut si la alte firme exista 2 bucse de poliamida intermediere intre ax si pinion care centreaza si sprijina axul,la modelelede crap de la shimano este numai o prelucrare interioara a 2 gulere in pinion,care intradevar REDUCE suprafata de frecare dar TOT ATINGE axul de pinion,deci -NU PLUTESTE!!!....Super stopper II-rulment antiretur ,este o alta vrajeala,super stopperul are arcuri de compresie forma cilindrica care comprima rolele -ex aero technium xsb mgs-,dar la de ex poweraero scrie ca tot are ,si tot rulmentul antiretur ce gasim la modele mai simple,atunci unde este????....ori eu am cumparat un alt model in cutie originala?! :) Iar galetul plus minima de inovatiile fata de ultegra NU cred ca da diferenta de apr 600 de ron,cat a fost cand am cumparat eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cea mai la îndemână "armă" pe care o avem în lupta cu marketingul mincinos - sper că nu a devenit expresie pleonastică :) - este să ne informăm pentru a înțelege pe ce dăm banii. Asta pentru că producătorii sunt suficient de abili în a prezenta albul și negrul în nuanțe de gri, astfel încât, în cazul unui eventual proces împotriva lor, să aibă portițe de ieșire.

Faptul că tehnologia X - chiar dacă în realitate sunt diferențe de implementare - este menționată în fișele tehnice ale mai multor modele de mulinete ale aceluiași producător, nu face altceva decât să crească portofoliul de produse, ceea ce oferă o vizibilitate mai mare mărcii respective. Având N mulinete (modele) pe rafturile magazinelor, cu tehnologii, design-uri și prețuri diferite, producătorii se adresează unei plaje mai mare de potențiali clienți, ceea ce, evident, ajută vânzările.

Revenind la mulinetele în discuție, ceea ce contează în principal este să avem așteptări realiste și să acceptăm că o mulinetă mai ieftină are materiale și tehnologii inferioare uneia care costă mai mult. Totodată, chiar dacă mergem în segmentul de sus al prețurilor, tot nu găsim mulineta care să fie cea mai bună la toate capitolele: cea mai bună în aruncări de distanță, cea mai ușoară, cea mai mare capacitate a tamburului, cea mai robustă, cel mai mare raport de recuperare, cea mai silențioasă etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 7:35 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
In frazele de m-ai sus nu era pusa problema de o mulineta ideala,ci unele technologi intradevar gandite si plantate in unele modele apreciate.Problema a fi ca sunt etichetate si alte modele care NU contin exact technologia descrisa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Salut! Nu vreau sa pun link-urile ,dar am vazut la 3 magazine din tara, ca mulineta Shimano Bulls's eye 9120, au corp hangan body,pe altele scria XT-7.Comercializantii de unde copiaza datele technice a unui produs???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 12:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Henrich scrie:
Comercializantii de unde copiaza datele technice a unui produs???
Asta este o altă problemă de care m-am lovit: inexactitatea informațiilor din descrierea produsului de pe pagina magazinului (totuși, unele magazine sunt mai atente la aceste aspecte importante). Mai mult, se întâmplă ca unii comercianți să copieze de la alții descrierea produsului, așa că dacă "originalul" are o greșeală (inadvertență), o vom regăsi și pe alte website-uri.

Se mai poate întâmpla ca în funcție de versiunea (generația) modelului, să fie diferențe de tehnologii și materiale (ex. pe website-ul magazinului este descris modelul 2016 dar în realitate este comercializat modelul 2018 care are alt material pentru corpul mulinetei sau alt tip de frână sau..).

De aceea, principala sursă de informații când ne interesează un produs ar trebui să fie website-ul producătorului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 12:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Informatia corecta e cea de pe site-ul producatorului - dupa cum spune si Victor - si oricine cumpara un produs scump, cu specificatii tehnice relativ complexe, cum e cazul unei mulinete, ar trebui sa ia informatia de la sursa (adica de la producator) si sa inteleaga ce cumpara. Daca un magazin publica informatii gresite, de obicei e vina magazinului.

Cateva comentarii offi-topic legate de terminologia folosita ca metoda de promovare. Promovarea unui produs a ajuns sa implice tehnici fara de care produsul nu ar fi cumparat, chiar daca ele pot sa para exagerate in anumite privinte. In general, sunt exagerate pentru ca asta cere publicul. De pilda, pescarii vor "boiliesuri irezistibile", boiliesurile obisnuite nu li se par suficiente. Vor "atractie instantanee", atractia simpla e prea putin. Ca si in alte domenii, nu mai exista lucruri normale, pentru ca lucrurile normale nu se vand. Totul e la superlativ - super, extra, ultra, mega, hiper, uber.

Terminologia trebuie inteleasa corect, nu luata mot-a-mot. De exemplu, Henrich obiecta ca "axul plutitor" (floating shaft) nu pluteste. In interiorul unui mulinete, cum ar putea vreo piesa sa pluteasca in mod real? Daca citim descrierea pe care producatorul o da notiunii de "floating shaft", putem intelege exact ce face.

Sunt total de acord ca trebuie sa ne informam cat mai bine inainte de a cumpara ceva, altfel putem fi victime ale marketingului sau ale propriei noastre neintelegeri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 1:21 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Dupa cum stiu,Chiar Shimano venea cu denumirea stiintifica de -floating shaft,si era scris pe o pagina intreaga ca exact ce si cum fuctioneaza cu toate avantajele ei,nu eu am inventat!Era scris clar ca are 2 elemente intermediere intre ax si pinion,exact pentru a scapa de forta de frecare intre metal si metal.Deci, atunci daca improvizatia de la mulinetele de crap tot se cheama -floating shaft-,atunci nu este altceva decat cioara vopsita!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 8:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 09, 2015 9:28 pm
Mesaje: 43
Localitate: Bruxelles/Bucuresti
Dl. Cr7 am si eu o curiozitate pe data de 18 aprilie 2018 ne informati in alt topic ca ati achizitionat mulinete Hakuyo MX 14000:

viewtopic.php?f=10&t=3577

Cr7 says:
Am achizionat mulinetele... . Am pescuit cu ele, lansat. Dupa parerea mea sunt perfecte si ideale pt mine... .
Sunt destul de usoare, recupereaza mult fir la o.rotatie, ma ajuta foarte mult la lansari, frana rapida, micrometrica si foarte precisa ma ajuta foarte mult eu pescuid in general cu fire de 0,18-0,25 . Pentru pretul de 100 de euro eu zic ca este senzationala! Precizez ca nu am pescuit cu mulinete scumpe mulinetele mele anterioare fiind okuma logbow. Deci nu pot sa fac comparatii cu mulinete mai scumpe.


La sase luni diferenta sunteti in cautarea unui nou model de data asta de la producatori consacrati ne puteti spune va rog ce anume va facut sa va schimbati parea? sau poate ma insel...

_________________
https://pescuitdinpasiune.blogspot.be/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: