CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 9:28 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru_Sebastian scrie:
Imi cer scuze daca am fost prea subtil pentru tine si te-am pus in incurcatura. :mrgreen: Nu ma asteptam la asa ceva din partea ta. Las-o asa Victor, ca vad ca nu vrei sa accepti faptul ca si altii au dreptate, indiferent ca o fi sau n-o fi cea mai bine vanduta mulineta (putin imi pasa ce incasari au cei de la Shimano sau alta firma) atata timp cat eu sunt multumit de produsul oferit.
Singurul lucru pentru care ar trebui să-ți ceri scuze este că faci afirmații pe care nu le poți susține. Asta este ceea ce contează pentru comunitate: să vorbim în cunoștință de cauză, nu să argumentăm "cea mai vândută mulinetă în Europa în ultimii doi ani" cu un video de pe YouTube în limba italiană în care ne sunt prezentate două mulinete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 9:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Sa-mi cer scuze ? Eu ti-am argumentat, asa cum am putut, TU nu intelegi si asta e altceva. Si mai mult decat atat chiar in cunostinta de cauza am vorbit despre mulinete, respectiv XTD cu precizarile observate la Daiwa modelele mentionate de mine si nu de tine. Si din cate am inteles ai recomandat o mulineta doar dupa caracteristici fara sa o folosesti, asa ca poti tu sa-ti ceri scuze fata de colegul din comunitate ca recomanzi pe informatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru_Sebastian scrie:
Eu ti-am argumentat, asa cum am putut...
Păi tocmai că nu ai putut argumenta, exceptând tentativa lamentabilă cu filmul în limba italiană de pe YouTube. Și nici nu ai cum să argumentezi o afirmație despre cea mai vândută mulinetă în ultimii doi ani Europa, din simplul motiv că nu ai astfel de informații.
Alexandru_Sebastian scrie:
Si din cate am inteles ai recomandat o mulineta doar dupa caracteristici fara sa o folosesti, asa ca poti tu sa-ti ceri scuze fata de colegul din comunitate ca recomanzi pe informatii.
La fel ca afirmațiile tale anterioare, ești în eroare înțelegând greșit, deoarece fie vorbești fără să ai informații, fie te bazezi pe presupuneri. Totuși, poți corecta eroarea recitind mesajele mele. Prima dată am scris "eu aș alege Daiwa Windcast", o mulinetă pe care o cunosc foarte bine. Ulterior s-a adus în discuție Emblem SCW pe care am analizat-o în detaliu (așa cum fac cam cu tot ce apare nou și îmi atrage atenția). Mai mult, cum am mai spus, am și în momentul de față două modele Emblem. Pe baza experiențelor mele cu mulinetele din seria Emblem (în particular), cu mulinetele Daiwa (în general) și, totodată, caracteristicilor și evaluării noii mulinete Emblem SCW am scris "aș opta fără nicio reținere pentru Emblem SCW".

Este mult mai sănătos pentru comunitate să vorbești din experiență și bazându-te pe informații, respectiv pe fișa produsului (înțelegând foarte bine caracteristicile tehnice și, de aici, beneficiile rezultate), decât să vorbești fără să ai nicio informație despre cifrele de vânzări la nivel european ale mulinetelor și, în plus, despre "marea majoritate" a pescarilor care reclamă probleme deoarece își "bat joc de echipament" fără să-i cunoști personal sau măcar să-i fi văzut cum folosesc echipamentul și să știi exact ce probleme au cu mulinetele respective.

Revin cu rugămintea să revenim la subiect, că umplem topicul cu informații care sunt pe lângă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 1:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, eu nu lucrez la tine pe plantatie sa trebuiasca sa ma justific in felul in care vrei tu, cu cifre. Faptul ca TU nu intelegi e fix problema ta. Iti mai spun o data; faptul ca am postat filmul a fost sa-ti arat ca poate nu-s departe de adevar si nu o incercare lamentabila asa cum o vezi tu sau o incercare sa dreg busuiocul, ci m-am bazat pe ceva cand am facut afirmatia respectiva. Ca o fi sau nu adevarata nu am de unde sa stiu si ti-am mai spus ca nu ma intereseaza cifra de afaceri la nici o firma.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 6:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Eu zic ca s-a cam luat pe aratura cu subiectul.V-as ruga sa se revina la subiectul initial pt ca pe mine nu ma ajuta deloc...pana acum 80 inclin spre Daiwa Emblem. Va multumesc pt informatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 12:05 am 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 26, 2014 9:05 pm
Mesaje: 10
https://www.youtube.com/watch?v=nui5Tv0KyA0
Aici gasesti un review corect al mulinetei! Am vazut si Ultegra XTD! Eu personal am detinut la randul meu cateva mulinete:Okuma Longbow, Banax Helicon 5600 NF, Shimano BBLC ,Shimano BBLC-XTA, pentru ca apoi sa caut o greutate mai redusa, de aproximativ un an ,intr-o muliineta Daiwa Tournament Entoh 5500 qda ! Atat Shimano cat si Daiwa au mulinete destul de bune in bugetul impus de tine!Fiecare model are cate un atu si cate un defect! Daiwa are galetul metalic si e o mulineta robusta dar e posibil sa te deranjeze huruitul tipic Daiwa care nu face nimic rau( e ca la Harley cum glumesc eu cu un prieten ).
Shimano are Super Slow Oscilation care e foarte interesant in aruncatul la distanta dar e posibil sa se taie galetul de plastic!Ambele mulinete sunt frumoase si satisfac ochiul cateodata plictisit al pescarului! Despre posibilele defecte , atata timp cat ai garantie nu ar trebui sa iti faci griji!
Din pacate mulinetele Shimano nu mai folosesc galetul metalic decat la cateva modele: Speedcast XTB, Power Aero 14000 XTB si gama Aerotechnium!Daca am uitat cateva modele imi cer scuze! Am avut placerea sa ma joc cate putin cu fiecare model in parte!
Cat despre Daiwa nu cunosc prea bine modelul respectiv dar iti pot spune un singur lucru : Daiwa e Daiwa! :D :D :D Si cam atat...
Spor la cumparaturi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 7:57 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lazar Titus scrie:
...e posibil sa te deranjeze huruitul tipic Daiwa care nu face nimic rau( e ca la Harley cum glumesc eu cu un prieten ).
Generațiile noi de mulinete nu mai au "huruitul tipic Daiwa", sunt mult mai silențioase decât modele anterioare.
Lazar Titus scrie:
Shimano are Super Slow Oscilation care e foarte interesant in aruncatul la distanta...
Daiwa Emblem 35 SCW are, am mai scris, un sistem similar care se numește Slow Cross Wrap (SCW-ul din numele modelului). Totuși, din testele de aruncare pe care le-am făcut atât cu mulinetele Shimano, cât și cu Daiwa, nu mi s-a părut că aranjarea spiră lângă spiră m-ar ajuta să câștig în distanță la aruncare, ba dimpotrivă (fiind mai apropiate unele de altele, frecarea între spire este mai mare). E drept, pentru ochiul pescarului arată mai frumos firul aranjat pe tambur la mulinetele cu slow și super slow.
Lazar Titus scrie:
...Daiwa e Daiwa!
Unul dintre elemente importante la mulineta SCW este tehnologia Digigear II care, prin modul în care sunt manufacturate pinioanele, asigură o funcționare lină și, în același timp, prelungește viața mulinetei. Desigur, ar mai fi de menționat că mulineta are Air Rotor (forma rotorului distribuie în mod egal forța care se exercită pe axul mulinetei în timpul drilului), Air Bail (pick-up rigid și foarte robust) și HIP line clip (protejează firul la impact atunci când pescuim cu firul în clips). Aceste tehnologii sunt specifice Daiwa și, din experiența mea, chiar sunt benefice, nu doar marketing.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 7:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Salut! Citind frazele scrise m-ai sus,ma imbratiseaza un zambet fals.La Daiwa -digigear II,nu este chiar asa de stralucitor,de ex. se eticheteaza si mulinete care nici tangenta NU au cu astfel de technologie!!!,de ex.-la Daiwa BG ,are angrenaj-zamac,turnat si nu prin prelucrare la mare precizie! si a primit eticheta de digigear....si mai sunt si alte mulinete de la Daiwa,cum si Shimano scrie ca carcasa hangan body,numai a uitat sa precizeze ca de ex. carcasa la Poweraero xsb s-au xtb (citind descrierea din catalog repede am cumparat un set crezand ca toata carcasa este din metal),- NUMAI jumatate din carcasa este metal,iar cealalta parte plastic,s-au Floating shaftII,da la stella este,ce este la mulinetele de crap,nu au tangeta cu termenul...Eu cred ca amandoua firme sunt profesioniste,dar in unele detalii dezinformeaza publicul.Mentionez -Parere strict personala.Cu stima!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Dum Oct 21, 2018 10:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Henrich scrie:
La Daiwa -digigear II,nu este chiar asa de stralucitor,de ex. se eticheteaza si mulinete care nici tangenta NU au cu astfel de technologie!!!,de ex.-la Daiwa BG ,are angrenaj-zamac,turnat si nu prin prelucrare la mare precizie! si a primit eticheta de digigear....si mai sunt si alte mulinete de la Daiwa,cum si Shimano scrie ca carcasa hangan body,numai a uitat sa precizeze ca de ex. carcasa la Poweraero xsb s-au xtb (citind descrierea din catalog repede am cumparat un set crezand ca toata carcasa este din metal),- NUMAI jumatate din carcasa este metal,iar cealalta parte plastic,s-au Floating shaftII,da la stella este,ce este la mulinetele de crap,nu au tangeta cu termenul...Eu cred ca amandoua firme sunt profesioniste,dar in unele detalii dezinformeaza publicul.Mentionez -Parere strict personala.
Din câte știu, Alan Hawk (http://www.alanhawk.com/reviews/bg16.html) afirmă aceleași lucruri. Mai departe, fiecare dintre noi decide dacă ia de bun ce afirmă Alan în recenzia respectivei mulinete sau ce scriu Daiwa și Shimano în fișele tehnice ale produselor pe care le comercializează.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere mulineta
MesajScris: Lun Oct 22, 2018 5:47 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Din pacate eu din propria experienta am constatat cele scrise mai sus,cand am desfacut BG-ul si am vazut pinionul turnat cu suprafata aspra si cu urmele de la orificii de turnare atunci deja stiam ca nu coincide cu descrierea oficiala.Mentionez ca de mai mult de 15 ani lucrez in domeniul de mecanica fina.Cu stima!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron