CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 2:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 3:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Victor Costache scrie:
C - compact
Erată: C-ul vine de la casting, nu de la compact, cum am scris mai sus. Evident, asta nu schimbă cu nimic parametrii mulinetei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Corect .... din Austria iei 4 bucati cu 560 euro cu transport cu tot.... daca esti dispus sa renunti la garantie ..:D

p.s. marimea tamburului intre modelele de 5000 si 5500 este identica, difera adancimea tamburului si implicit cantitatea de fir care intra pe tambur ...

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
diferenta intre ele este de aproximativ 50 de lire....luand in calcul taburul de rezerva ar mai ramane o diferenta foarte mica...daca voi ziceti ca emblem este superioara cred ca o sa optez pentru emblem...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 5:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Parerea mea ca la pretul pe care il are XTD nu are rival. Mi-am cumparat XTD dupa 2 luni dupa ce au aparut pe piata si nu am ce sa le reprosez, arata ca si in prima zi. Un prieten mi-a curatat saibele de vazelina si pot regla linistit fire si de 0.23. Nu am taiat nici o bucsa, nu am constatat sa intre apa in ele sau mizerie cum sustin altii prin alte parti. Cred ca de 2 ani e cea mai bine vanduta mulineta de pe piata europeana si nu cred ca se vindea asa bine daca erau asa proaste, cum sustin unii. Am vazut si m-am jucat si la alti colegi pescari cu Daiwa din clasa medie de pret, pana in 1400 lei si, sincer nu mi-as cumpara decat basia. Am constatat ca windcast z caraie dupa 1 an (am fost foarte aproape sa-mi cumpar). Emblem QD se zgarie foarte usor si arata ca dupa razboi.
Personal nu cred ca la 700 lei mai poti gasi mulinete proaste, doar diferenta de gusturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 12:34 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 16, 2016 11:03 am
Mesaje: 27
Nu degeaba gasesti "n" discutii despre problemele xtd-ului...,
cat despre daiwa windcast ai de "sapat" in forumuri. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 7:44 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Nu am de ce sa sap pentru ca cine are Daiwa stie ca asa este. Problema unora cu shimano e ca marea majoritate, orice model de pret mediu il compara cu bblc-ul vechi. Carcotasii de serviciu vis-a-vis de XTD sunt tot aia care au rupt N velocity pentru ca le incarcau excesiv si la XTD nu au curatat saibele si nu puteau regla firele de 0,18 si 0,20. Daca nu stiai, ai aflat acum, daca nu vrei sa recunosti e promblema ta. Nu spun ca XTD este peste Daiwa cele recomandate sau alt model din aceeasi clasa de pret, dar sa spui ca XTD e o mulineta proasta, parerea mea e ca nu e adevarat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 8:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru,

Aș vrea să fac câteva comentarii la cele afirmate de tine.

Alexandru_Sebastian scrie:
Nu am taiat nici o bucsa, nu am constatat sa intre apa in ele sau mizerie cum sustin altii prin alte parti.
Chiar dacă tu nu ai avut nicio problemă cu mulinetele, asta nu înseamnă că problemele semnalate public de alți pescari sunt fictive.

Alexandru_Sebastian scrie:
Cred ca de 2 ani e cea mai bine vanduta mulineta de pe piata europeana...
Pe ce îți bazezi această credință? Ai (sau ți-a spus cineva care are) acces la cifre de vânzări la nivel european din ultimii doi ani în care apar mărcile Shimano, Daiwa, Okuma etc.?

Alexandru_Sebastian scrie:
...si nu cred ca se vindea asa bine daca erau asa proaste, cum sustin unii.
Din păcate, calitatea bună sau proastă a unui produs nu este un factor determinat în decizia cumpărătorilor.

Alexandru_Sebastian scrie:
Am vazut si m-am jucat si la alti colegi pescari cu Daiwa din clasa medie de pret, pana in 1400 lei si, sincer nu mi-as cumpara decat basia.
Cu precizarea că Basia nu este în segmentul mediu de preț, ci orice model de Basia începe cam de la 2x 1.400lei.

Alexandru_Sebastian scrie:
Emblem QD se zgarie foarte usor si arata ca dupa razboi
Vorbim despre mulineta în cauză, respectiv Daiwa Emblem 35 SCW? Întreb deoarece, fiind un produs nou apărut pe piață, este puțin ciudat să arate "ca dupa razboi" într-un timp atât de scurt. Totuși, dacă proprietarul nu are grijă de echipament, orice e posibil.

Alexandru_Sebastian scrie:
Nu spun ca XTD este peste Daiwa cele recomandate sau alt model din aceeasi clasa de pret, dar sa spui ca XTD e o mulineta proasta, parerea mea e ca nu e adevarat.
Cei care au avut experiențe negative cu mulineta XTD și-o format o opinie pe care și-au exprimat-o. Opinia lor diferă de a ta tocmai pentru că ați avut experiențe diferite. Asta nu înseamnă că ei mint când spun că mulineta este proastă, cum nici tu nu minți când spui că mulineta este bună. Doar vă exprimați opiniile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 8:32 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Nu a spus nimeni ca xtd este o mulineta proasta .....daca mai citesti o data o sa vezi ca toata lumea a spus ca Daiwa are o frana mai buna ...ATAT. .. si mai multi utilizatori au spus ca prefera Daiwa ... TU ai fost primul care a ponegrit una din mulinetele propuse si anume Daiwa ..

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 9:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Nu am ponegrit nimic, am spus doar ce am vazut si punct. Victor faptul ca-ti bati joc de echipamentul tau de pescar si nu folosesti corect un lucru si dupa aceea mai afirmi ca nu-i bun, hai sa avem pardon. Am afirmat ca e cea mai bine vanduta mulineta dupa afirmatiile reprezentantilor big fish italia si alte magazine din Anglia (vezi video youtube) in care intradevar recomanda Daiwa pentru frana Instant drag si nu quick drag (iarasi gusturi).
Nu m-am referit nici o clipa la 35 SCW si nu stiu cum ai inteles tu ca basia e in clasa medie de pret, dar ma rog.
Sunt plusuri si minusuri la fiecare produs mai ales in segmentul acesta de pret si in functie de gusturi trebuie sa faci compromisuri, cam asa vad eu situatia. Singurul lucru pe care trebuie sa-l sti ca si cumparator este exact ce-ti place si nu ce le place altora. Daca e bun un produs, cred ca aici ne-a luminat mai mult decat suficient Mugurel Adascalitei prin experienta si precizarile care le-a facut in recenzii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Alexandru , da-mi si mie te rog un link sa vad si eu o recenzie a lui Mugurel despre orice mulineta Daiwa. Multumesc .

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: