CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 1:55 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 9:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Vai, m-ai blocat, sa vezi ce tragedie ca nu si-a exprimat si parerea despre Daiwa. Ce sa vezi, Daiwa nu mai are nevoie de nici o prezentare si e mulineta perfecta. Daca nu mai raspund, sa sti ca-s la magazin imi cumpar mulinete .... sti tu de care.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 10:03 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Atunci orice alta marca de mulineta .....:D :D :D :D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 10:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru_Sebastian scrie:
Am afirmat ca e cea mai bine vanduta mulineta dupa afirmatiile reprezentantilor big fish italia si alte magazine din Anglia (vezi video youtube)...
Ne poți da, te rog, respectivele link-uri de pe YouTube?

Alexandru_Sebastian scrie:
Nu m-am referit nici o clipa la 35 SCW...
În discuție era mulineta Daiwa Emblem 35 SCW 5000C QD, iar tu ai menționat Emblem QD care se zgârie și arată "ca dupa razboi". De aceea am vrut să lămurim dacă vorbim (sau nu) despre aceeași mulinetă.

Alexandru_Sebastian scrie:
...si nu stiu cum ai inteles tu ca basia e in clasa medie de pret, dar ma rog.
Din afirmația ta "Am vazut si m-am jucat si la alti colegi pescari cu Daiwa din clasa medie de pret, pana in 1400 lei si, sincer nu mi-as cumpara decat basia." prima interpretare este că Basia face parte din clasa medie de preț, până în 1.400lei.

Alexandru_Sebastian scrie:
Daca e bun un produs, cred ca aici ne-a luminat mai mult decat suficient Mugurel Adascalitei prin experienta si precizarile care le-a facut in recenzii.
Mugurel a descris în detaliu, din punct de vedere tehnic, respectiva mulinetă. Nu îmi aduc aminte să fi dat verdicte: e bună, cumpărați-o sau e proastă, cumpărați Daiwa. Doar timpul și utilizarea în condiții reale (diferite) ne poate oferi informații cu privire la calitate. Mugurel a făcut recenzia când mulineta intra pe piață.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Victor greu cu tine, analiza pe text, nici Vlad nu-ti spune cumpara asta si asta, ca numai asta e buna. S-a explicat in recenzie ce are si ce nu are mulineta. Dar asa e ca cand vezi lucrurile numai dintr-un anumit punct de vedere. Sau poate voi cand va cumparati o masina si vedeti ca are CD-player, automat considerati ca are si magazie de CD in portbagaj, ca asa avea si cea veche.
Sincer imi pare rau ca nu le-am facut poze la acele Daiwa, sa vezi razboiul. Daca pentru "porcaria" aia de frana instant drag la care daca ii dai un click risti sa scapi pestele o ridicati in slavi, chiar imi pare rau. Macar daca i-ati fi recomandat Daiwa care sunt Magsealed si aplicat made in Thailand, DA, nu mai comentam nimic. Iar cei nemultumiti de frana de la XTD made in China trebuia sa le trimiteti in magazin inapoi si sa le explicati la comercianti cum sa va transmita nemultumirea celor de la Shimano.
uite unul dintre filmulete: https://www.youtube.com/watch?v=pKQB7JZtY0A&t=330s


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 12:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru,

Filmul de pe YouTube nu mă lămurește, că nu știu limba italiană. Să înțeleg că respectivul vorbitor face referire la cifrele de vânzări? Ale cui, ale magazinului propriu? Dacă înțelegi ce spune, ne poți da cifrele respecte? Chiar și așa, acele cifre nu ar fi relevante nici măcar pentru Italia, darămite pentru întreaga Europă.

Încă un lucru: în titlu filmului apare "Emblem LD QDA vs Ultegra XTD". Eu am dat detalii despre Daiwa Emblem 35 SCW. E bine să nu le amestecăm.

În ceea ce privește "războiul" Shimano vs. Daiwa, fiecare decide ce face cu banii săi. La fel, fiecare are dreptul la opinie. Legat de asta, n-am făcut altceva decât să ne exprimăm opiniile (bazate pe experiență și informații). Prin urmare, te rog să accepți că avem opinii diferite față de tine și, în consecință, recomandăm altceva decât recomanzi tu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 2:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Victor, crede-ma ca pot sa accept faptul ca exista si mulinete mai bune ca si a celor de la Shimano si daca sunt mai ieftine si de la alta firma si ca altii au alte preferinte. Faptul ca unii recomanda ceva pe experienta e una, asa cum cred ca tu o poti face avand Basia si nu altceva de la Daiwa.(poti recomnada Basia). Faptul ca pe informatii se recomanda ceva, nu face altceva decat sa largeasca o chestie probabil personala cu care respectivul nu a fost de acord fara sa se tina cont ca persoana respectiva se ascunde sub anonimat si probabil nici macar nu a folosit produsul respectiv doar a auzit si el, sau prietenul a patit, sau cel mai sigur nu a utilizat produsul in mod corect. Din punctul meu de vedere nu exista nici un razboi Daiwa vs Shimano ci doar diferenta de gusturi si de buget. Astfel ca nu pot decat sa-i urez succes in viitoarea alegere initiatorului topicului si daca nu o sa fie Shimano sau Daiwa, important e sa fie multumit de alegerea facuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 4:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru,

În afară de Matei, nu-i cunosc personal pe cei care și-au exprimat opiniile în acest topic. Așa că mă feresc să fac afirmații sau presupuneri cum că ar vorbi din auzite, că nu au grijă de echipamente, că nu știu să le folosească etc.

La fel și în cazul meu, presupui (greșit) că am folosit și folosesc doar Basia de la Daiwa și, de aceea, nu aș fi în măsură să vorbesc despre alte modele Daiwa (sau Shimano). În prezent, pe lângă Basiar Z45 care sunt mulinetele pentru pescuit din mână, mai folosesc alte 4 modele de mulinete Daiwa. Nu mai vorbesc despre modelele Daiwa (și Shimano) cu care am pescuit în trecut. Apropo, la feeder pescuiesc cu mulinete Shimano.

De aceea zic că este mai sănătos pentru comunitate și dialog să vorbim în primul rând despre ce știm (și ideal putem documenta) și să evităm presupunerile și, în special, generalizările din categoria "de 2 ani e cea mai bine vanduta mulineta de pe piata europeana".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 5:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Ma bucur ca ai avut ultimul cuvant si mai ales ca ai ajuns sa-mi dai dreptate, referitor la "de 2 ani e cea mai bine vanduta mulineta de pe piata europeana" poate ne ajuta baietii de la TotalFishing, BigFish si alte magazine daca au la indemana o statistica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 6:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alexandru_Sebastian scrie:
Ma bucur ca ai avut ultimul cuvant si mai ales ca ai ajuns sa-mi dai dreptate, referitor la "de 2 ani e cea mai bine vanduta mulineta de pe piata europeana" poate ne ajuta baietii de la TotalFishing, BigFish si alte magazine daca au la indemana o statistica.
Nici n-am avut ultimul cuvânt (nu mă interesează acest aspect), nici nu ți-am dat dreptate, ba dimpotrivă aș putea spune. Asta din simplul motiv că n-am cum să-i dau dreptate cuiva care face afirmații pe care nu le poate argumenta, cum este cea despre cea mai vândută mulinetă din Europa. Chiar dacă magazinele din România ar dori să ne spună care este mulineta cu volumul cel mai mare de vânzări, ar fi eronat să extrapolăm la piața europeană, având în vedere că piața autohtonă este mult mai mică decât a altor țări.

Având în vedere că am deviat, propun să revenim la subiect și să scriem despre mulinetele în discuție.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: am nevoie de ajutor!!!
MesajScris: Vin Oct 19, 2018 7:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Imi cer scuze daca am fost prea subtil pentru tine si te-am pus in incurcatura. :mrgreen: Nu ma asteptam la asa ceva din partea ta. Las-o asa Victor, ca vad ca nu vrei sa accepti faptul ca si altii au dreptate, indiferent ca o fi sau n-o fi cea mai bine vanduta mulineta (putin imi pasa ce incasari au cei de la Shimano sau alta firma) atata timp cat eu sunt multumit de produsul oferit.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 52 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: