CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 6:35 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Salut
Foloseste careva dintre voi lansete cu asemenea specificatii? Ma gandesc sa achizitionez un set de lansete pentru lacurile unde se pescuieste aproape si care sa ofere maxima satisfactie in drill. Lansete moi, subtiri cu actiune parabolica. Am vazut la un prieten DAM OLD SKOOL G2. Niste lansete superbe, dar as vrea sa ascult si alte pareri pana sa i-au o decizie.
Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Sâm Oct 13, 2018 7:08 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

Eu am de gand sa imi achizitionez un set de 3m si am luat in calcul mai multe variante, inclusiv o varianta pe care nu am vazut-o fizic in varianta de 3m, dar am avut ocazia sa ma joc putin cu sora mai mare. Este vorba de Daiwa Shogun XR de 3,60m si 3 lb.

Primul lucru cu care ramai in gand dupa ce pui mana pe Daiwa Shogun, este greutatea si diametrul blank-ului, ambele foarte reduse. Cred ca de la 2-3 kg in sus, drill-ul este spectacol cu aceasta lanseta, cred casimte orice smucitura :twisted:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 94134.html

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 7:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru plantat folosesc lansete de 3,60m cu test de curbură de 3,25lbs. Sunt foarte plăcute în dril (simt tot ce mișcă la capătul firului) și, totodată, îmi oferă rezervă de putere atunci când am nevoie (în special cu peștii mari). Desigur, o lansetă de 3lbs sau 2,75lbs va fi și mai plăcută dar dacă vei fi nevoit să pui presiune în dril, nu prea vei ruși, peștele fiind cel care va "dicta" drilul, mai ales dacă este un exemplar puternic. Încă un lucru: alături de testul de curbură, foarte important este cum lucrează talonul lansetei.

Pentru peștii de talie mică, se pretează o lansetă "viță de vie". Însă, dacă vizezi pești de talie (mai) mare, atunci ai nevoie de o lansetă cu ceva mai mulți "mușchi". Totodată, dacă pescuiești din mână, o lansetă cu un blanc mai puternic te va ajuta să ajungi la distanțe mai mari (cu plumb mai greu și/sau săculeț solubil sau momitor).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Victor,
Ce lansete folosesti?
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Lansetele mele sunt lucrate de Chris Orme pe un blanc care se numește ARC. Este produs de Century conform specificațiilor/cerințelor lui Chris. Mi-a plăcut acest blanc și l-am ales dintre cei trei finaliști - ceilalți doi fiind Century C2 12' 3,25lb și Harrison Aviator Plus 12' 3lb 6oz - deoarece este cel mai subțire dintre cele trei (14,3mm la cotor) și, în același timp, are rezervă de putere apropiată de Aviator Plus (deci oricum peste C2).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 2:16 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Folosesc shimano velocity, de 3,60 / 3.25. Asa cum a spus si Victor conteaza foarte mult blancul. Am avut daiwa ceva cu shadow, iar blancul mi se parea mult mai slab decat velocity. Ideea e sa iti iei ceva care sa te ajute in drill, dar sa ai suficienta forta pentru situatiile care o impun.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lanseta 3.60m 2.5-3lbs
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salut. Și eu am vândut betele mele sa zicem all round și mi-am luat un set de bete rapide pentru distanța și urmăresc un set de bete foarte plăcute in drill. Pot sa spun ca eu am rămas îndrăgostit la nivel de fishplay de betele Chub Outkast. Am avut varianta 3,80m 3,25lbs care erau extraordinare in drill, cu o acțiune parabolică pot spune, deși ei o dau ca și progresiva cred. Acum intenționez sa revin la un set de Chub Outkast 3,60m 2,75lbs. Pot sa spun ca varianta Outkast Plus au și un design foarte fain și sunt lucrate foarte atent.
In concluzie pentru plăcerea in drill și finisaje voi recomanda oricând Chub. Probabil când îmi voi ajunge sa îmi permit un set de FBS îmi voi schimba părerea dar pana atunci consider ca betele Chub sunt best buy când vine vorba de plăcere in drill.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: