CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:19 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 7:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 28, 2019 3:57 pm
Mesaje: 8
As vrea sa ma ajutați cu alegerea unui fir monofilament pentru pescuitul planta de 0.40 mm. Țin sa precizez ca folosesc in prezent sufix ultra knot dar nu sunt mulțumit de el . Mulțumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 7:55 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Firul pe care il folosesc de obicei e Sufix Tritanium de 0,45, varianta verde.

Din cate stiu, e un fir utilizat de multa lume pentru plantat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 8:04 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 28, 2019 3:57 pm
Mesaje: 8
Și ce inaintas flurocarbon sa utilizez ? Și ce nod sa folosesc in legarea lui deoarce am văzut zeci de variante toate cu pro și contra


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 8:13 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu folosesc inaintas de fluorocarbon. Folosesc un inaintas de abraziune obisnuit - Carp Spirit (Sufix) Velocity de 0,60.

Nodul e unul foarte simplu - un nod dublu Grinner cu opt spire pe linia principala si patru spire pe inaintas.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 8:28 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 28, 2019 3:57 pm
Mesaje: 8
Va mulțumesc frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 8:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sorin PSG scrie:
As vrea sa ma ajutați cu alegerea unui fir monofilament pentru pescuitul planta de 0.40 mm.
Îți recomand unul dintre firele monofilament de 0,40mm de la Kryston (în funcție de preferințele tale pentru culori și proprietăți):
Sorin PSG scrie:
Și ce inaintas flurocarbon sa utilizez ? Și ce nod sa folosesc in legarea lui deoarce am văzut zeci de variante toate cu pro și contra
Ca înaintaș folosesc și îți recomand Carp Spirit Velocity Impact Green Leader 100m de 0,60mm. Este un fir mătăsos și moale, având în vedere diametrul mare.

Dintre nodurile pe care le-am încercat de-a lungul timpului între înaintaș gros monofilament și linia principală monofilament, m-am oprit la Albright. În funcție de diametrul și proprietățile firelor, faci nodul fie 5 spire dus și 4 spire întors, fie 4 dus, 3 întors.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 10:10 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Eu si cativa prieten folosim de 2 sezoane: Fir Pescuit Line Abrasion Galben 1000 m CAPERLAN.

Un fir foarte bun, rezistent si ieftin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alegere fir monofilament
MesajScris: Mie Mai 29, 2019 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Sorin PSG scrie:
As vrea sa ma ajutați cu alegerea unui fir monofilament pentru pescuitul planta de 0.40 mm. Țin sa precizez ca folosesc in prezent sufix ultra knot dar nu sunt mulțumit de el . Mulțumesc


Salut,

Sufix Ultra Knot, are foarte mult proprietati pentru pescuitul lansat, dar nu pentru cel plantat. Din aceasta cauza, nu il recomand pentru acest stil de pescuit. In schimb il folosesc intr-un diameru redus, pentru pescuitul lansat si sunt foarte multumit de el. 8-)
Eu am ramas multumit de 2 fire pe care le-am folosit la plantat, pe care le-as folosi oricand, fara sa imi fac probleme. Unul este Sufix Tritanium (minim 0.40mm, orice culoare), al doilea monofilament este P-Line Extrusion firul pe care il folosesc de ceva sezoane si sunt foarte multumit de el. In afara de proprietatile sale asemanatoare cu orice fir din aceast gama de diametru/pret (elogantie redusa, rezistenta sporita la abraziune), are si un pret foarte bun pentru lungimea de pe bobina. Pot umple 3-4 tamburi cu capacitatea de 14000, fara sa imi fac griji ca trebuie sa achitionez a doua rola.
Pe acelasi principiu am ales sa folosesc fara probleme si Sufix Tritanium, din doua bobine de monofilament, pot umple fara 4 probleme tamburi.

https://www.totalfishing.ro/fir-monofil ... 45647.html
https://www.totalfishing.ro/fir-monofil ... 58637.html

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: