CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:07 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mulinete Daiwa
MesajScris: Mar Apr 09, 2019 7:02 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Doresc sa aflu de la colegii care utilizeaza/cunosc mulinetele Daiwa, parerile lor despre acestea, ma intereseaza doar de la gama Tournament in sus.

Ca si prima informatie concreta, care ar fi diferentele dintre Daiwa Tournament Iso 2018 si Daiwa Basia 17 45 SLD QDX? Personal cred ca specificatiile tehnice ale Iso sunt superioare celor de pe Basia in cauza.

A doua chestiune ar fi un top al mulinetelor Basia, cu comentariile de rigoare.

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulinete Daiwa
MesajScris: Mie Apr 10, 2019 9:16 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Ca si prima informatie concreta, care ar fi diferentele dintre Daiwa Tournament Iso 2018 si Daiwa Basia 17 45 SLD QDX? Personal cred ca specificatiile tehnice ale Iso sunt superioare celor de pe Basia in cauza.
Aceeași dilemă a avut-o unul dintre prietenii mei: Tournament ISO sau Basia SLD? Știind unde și cum pescuiește, în special plantat, i-am recomandat Tournament ISO, dar, în cele din urmă, a ales (mai mult emoțional) Basia SLD.

O analiză comparativă rațională între cele două ne arată că:
  • Basia SLD este mai potrivită pentru pescuit din mână la distanță: tambur de 45mm, față de 35mm la ISO și mai ușoară cu 31g față de ISO
  • Tournament ISO este mai potrivită pentru pescuit plantat: capacitatea tamburului LD - long distance (distanță mare) este de 530m pentru fir de 0,35mm, față de 300m de 0,35mm la Basia SLD
  • Tournament ISO este mai potrivită pentru pescuit în condiții dure: pedigreul de la versiunea anterioară cunoscută prin robustețe și noua tehnologie MagSealed (care nu este prezentă la Basia SLD) fac din ISO o mulinetă mai solidă și mai protejată decât Basia SLD
  • Tournament ISO are un plus de versatilitate în ceea privește capacitatea tamburului: ISO vine atât cu tambur de capacitate mare (530m - 0,35mm) potrivit pentru pescuit plantat, cât și cu tambur de capacitate mai mică (300m - 0,35mm) pentru pescuitul din mână, pe când Basia SLD vine cu doi tamburi de aceeași capacitate (300m - 0,35mm).

Subiectiv vorbind, Basia SLD arată mai bine decât tournament ISO. :)

În concluzie: dacă pescuiești în special lansat, atunci Basia SLD este prima opțiune. Altfel, dacă pescuiești și plantat sau preponderent plantat, Tournament ISO este alegerea corectă.

Oricum, indiferent pe care dintre ele ai alege-o, nu vei greși.

Stelian Tankó scrie:
A doua chestiune ar fi un top al mulinetelor Basia, cu comentariile de rigoare.
Ordonarea din pagina mulinetelor de crap Daiwa (http://daiwasports.co.uk/categories/carp/reels) reprezintă un clasament relevant în privința performanțelor și tehnologiilor incorporate de fiecare mulinetă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulinete Daiwa
MesajScris: Mie Apr 10, 2019 7:35 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Multumesc Victor pentru comentariul mai mult decat profi.

Zici la un moment dat ca Basia vine cu doi tamburi, stii vreun magazin care vinde mulineta cu tambur de rezerva? Intreb pt. ca nu am gasit la vanzare decat cu un singur tambur...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulinete Daiwa
MesajScris: Mie Apr 10, 2019 9:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Eu am vorbit despre modelul Basia SLD, cel care apare pe website-ul Daiwa din UK, cu mâner din lemn (link-ul din mesajul anterior). Acest model (achiziționat de prietenul meu) vine cu tambur de rezervă. Acum îmi dau seama, aducând în discuție lipsa tamburului de rezervă, că tu vorbeai despre Basia SLD QDX (așa cum ai și scris), cea cu mâner negru și pickup argintiu. Aceasta, într-adevăr, nu vine cu tambur de rezervă. De aceea, este mai ieftină cu aproximativ 100€ decât Basia SLD. La interior sunt identice. Am atașat imaginile celor două mulinete luate de pe http://www.daiwa.de, ca să eliminăm orice confuzie.


Fişiere ataşate:
Daiwa Basia 45 SLD QD.jpg
Daiwa Basia 45 SLD QD.jpg [ 22.06 KiB | Vizualizat de 5546 ori ]
Daiwa Basia 45 SLD QDX.jpg
Daiwa Basia 45 SLD QDX.jpg [ 21.27 KiB | Vizualizat de 5546 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: