CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:34 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Sep 11, 2018 8:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Sep 07, 2018 7:58 am
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Dintre cei care detin cortul din titlu, stie cineva daca acea capsula interioara care se poate achizitiona separat mai are si alt rol inafara de a preveni musafirii nepoftiti sa ajunga in cort, gen insecte, rozatoare, etc?
Ce ma intereseaza pe mine mai exact, ar fi modul de prindere cu ground-sheet-ul, din punct de vedere al impermeabilitatii. Adica, ajuta cu ceva in plus pentru a preveni ca apa sa intre pe sub cort? Ca sa exemplific cu o situatie: ploaie torentiala, apa incepe sa curga pe langa cort - Conteaza daca ai sau nu acea capsula, sau te vei trezi ca-ti curge apa pe sub/prin cort indiferent de ipostaza?

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 4:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Sep 07, 2018 7:58 am
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Sa inteleg ca nu detine nimeni aceasta capsula?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 8:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am testat capsula de la Fox Retreat pe ploaie torentiala, dar am testat alte corturi cu capsula si capsula n-a lasat apa sa intre in cort.

Capsula e utila si pentru ca te apara de condens. Daca adaugi winter skin si groundsheet, protectia e cu atat mai buna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Sep 15, 2018 2:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Sep 07, 2018 7:58 am
Mesaje: 3
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru opinie. Acum chiar consider ca isi merita banii, desi dupa ce am citit review-ul de pe site pentru Fox Retreat+ 1 Man am inteles ca ar fi si unele dezavantaje la aceasta capsula, cum ar fi lipsa ferestrelor de aerisire pe spate care impiedica circulatia aerului.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 10, 2018 12:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Salut...
Am folosit acest cort cu tot cu capsula la ultimile doua iesiri.
La ultima iesire a plouat intr-un interval de 48h...in 4-5 reprize...destul de abundent.
Nu a patruns absolut nici o picatura de apa in interiorul casulei...in conditiile in care cortul era amplasat la 30-40cm de o panta de pe care se scurgea o cantitate considerabila de apa...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 10, 2018 12:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Capsula este confectionata din plasa in partea frontala...si din panza in rest...de aici probabil ca se poate trage concluzia unei deficiente in ceea ce priveste ventilatia.
Eu nu am constatat nici o problema cu ventilatia...ferestrele...atat cele din fata cat si cele din spate au dimensiuni generoase...si in plus cortul are cate o fereastra de dimensiuni suficiente si pe laterale....
Cu toate acestea...daca afara este foarte cald...iar cortul este expus...oricat de buna ar fi ventilatia nu cred ca va fi foarte confortabila temperatura in interior la oricare din corturile de acest gen...
Am avut si cort cu capsula integral confectionata din plasa...si nu am sesizat diferente considerabile...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 7:05 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
danio scrie:
Cu toate acestea...daca afara este foarte cald...iar cortul este expus...oricat de buna ar fi ventilatia nu cred ca va fi foarte confortabila temperatura in interior la oricare din corturile de acest gen...
Am avut si cort cu capsula integral confectionata din plasa...si nu am sesizat diferente considerabile...
Pentru a se ventila cortul sunt necesare două condiții: să adie (sau bată) vântul pentru a mișca masa de aer și cortul să fie deschis față-spate. Capsula având plasă doar în zona frontală, aerul nu mai poate circula astfel încât să iasă din cort cu același flux ca atunci când deplasează fără niciun obstacol dinspre ușa și ferestrele din față spre ferestrele din spate și invers.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron