CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:30 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Mar Sep 04, 2018 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Salutare,

Am observat ca pe acest forum sunt destul de multi pescari care isi ruleaza bilele acasa. As vrea sa impartasesc prima mea experienta cu un steamer de bucatarie folosit pentru fiertul/aburirea bilelor.
Consider ca ar fi de folos sa impartasim pe forum experientele noastre cu diverse echipamente de genul asta, in special celor care sunt in prospectare de piata. Pe mine m-ar fi ajutat un astfel de subiect cand cautam.

Folosesc steamerul Heinner Master Collection HSA-1000XMC, 1000 W, 12 l. L-am comandat de pe emag cu 164 RON. Mi se pare un pret foarte ok pentru aceasta unelta si consider ca este o investitie minora pentru echipamentul de pregatire boilies.

Tin sa mentionez ca imi fierb bilele de 20mm in 8 min si cele de 16 mm in 5 min (cred ca ar merge chiar si 4 min. dar prefer sa nu risc). Probabil ca timpul de fierbere difera si de la un mix la altu. Timpii specificati sunt pentru reteta de liver care am discutat-o in pagina de Nade.

O alta adaugare ar fi ca folosesc doar primul cos pentru a fi sigur ca nu am surprise. Nu am incercat pana acum cu toate cele 3 cosuri sau macar cu 2. Cosuriile nu pot fi puse decat intr-o anumita ordine, acestea fiind numerotate. Deci nu vom putea pune cosul numarul 2 in loc de cosul numarul 1 (ca si baza). Psihic pentru mine este mai confortabil asa. Cat se fierbe o tura de bile eu rulez carnatii care sunt nevoie pentru viitoarea tura, deci nici nu am timpi morti.

Cosuriile sunt de asemenea destul de incapatoare (1 kg de mix l-am facut in 3 ture, bile de 20mm). Voi face si poze la urmatoarea tura de rulat ca sa va puteti da seama de capacitatea lor.

Recomand folosirea apei imbuteliate si nu cea de la robinet. Cu cea de la robinet se depune calcar, piatra foarte repede.

Are programe prestabilite si timer reglabil. Deci il setez pe timpul dorit si imi pot vedea de treaba ca acesta se va opri, eliminand riscul sa uitam de ele si sa fie "supra-fierte".

Per total eu sunt multumit de acest aparat, asadar il pot recomanda unor incepatori ai rulatului homemade ca si mine. Tin sa mentionez ca nu a trecut testul timpului si acum ma refer doar la perfomanetele dupa cateva kg rulate.

Sper ca va fi de folos topicul acesta. Sa vedem ce au de impartasit si alti colegi pescari.

P.S.: cosuriile si tava de refulare pot fi spalate, din proprie experienta, la masina de spalat vase.


Fişiere ataşate:
bc33f-HSA-1000XMC---Steamer-resized.jpg
bc33f-HSA-1000XMC---Steamer-resized.jpg [ 20.91 KiB | Vizualizat de 8772 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Mar Sep 11, 2018 7:56 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 07, 2018 10:23 am
Mesaje: 307
Eu folosesc fierbătorul cu abur de un an (mă repet când fierbeam bila de belachan după 20kg de mix apa era colorata complet iar pe fund îmi rămânea 3cm de substanță, ieșea o pasta extraordinara, iar zeama o foloseam la semințe) cu el evit in proporție de 99% ce am scris in paranteza, dar am dubii ca ar fi o soluție. Încerc sa explic:
1. după ce fierb 20kg mix practic apa nu se colorează si vorbesc de cea rezultata din condens
2. bila iese mult mai tare decât cea fiarta.
3. Am făcut un experiment am pus o bila fiarta in apa si una la abur, cea la abur emite semnale (culoare si miros) perceptibile de mine in 15min după 5 ore pierde 40% din diametru. Cea fiarta in apa emite semnale perceptibile de mine in 5ore iar pierderea in diametru este după 24h (40% diametru)
In consecință la o partide de pescuit am prins peste 30 de plătici, atenţie la 2 bile de 22mm si cu 3cm la firul de par + 20 carași (unul de aproape 2kg) si numai 14 crapi, toate astea la Doripesco unde este destul de mult crap. Poate sa fie ceva întâmplător mai testez, am impresia ca ies foarte atractive pentru alți pesti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Mar Sep 11, 2018 12:26 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Apa imbuteliata contine la fel de mult calcar ca si cea de la robinet , daca vrei sa nu ai depuneri incearca apa demineralizata .

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Mar Sep 11, 2018 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
shahjaban scrie:
Apa imbuteliata contine la fel de mult calcar ca si cea de la robinet , daca vrei sa nu ai depuneri incearca apa demineralizata .


Depinde care, Bucovina de exemplu e cea mai “blanda” cu aparatele de orice fel, fierbatoare, espressoare etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 7:05 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Uite un articol interesant despre aceasta metoda: https://www.mainline-baits.com/mainline ... teaming-8/

Se pare ca nu sunt toti mari fani ai acestei metode.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 12:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Noi 16, 2017 1:52 pm
Mesaje: 44
Serban Popescu scrie:
Uite un articol interesant despre aceasta metoda: https://www.mainline-baits.com/mainline ... teaming-8/

Se pare ca nu sunt toti mari fani ai acestei metode.

Interesant articol. Nu mi-am pus problema temperaturiilor mari generate de abur. O nedumerire am: eu stiam ca pentru o fierbere corecta, bila trebuie sa fie patrunsa si sa nu aiba mijlocul nefiert (moale). Ei prezinta in imaginea de mai jos, bila din dreapta fiarta, ca fiind varianta optima. Daca le fierb in modul acesta bila se va altera. Atunci, cum considera ei ca daca mijlocul este patruns bila este buna?


Fişiere ataşate:
12915570141024_13_main.jpg
12915570141024_13_main.jpg [ 45.31 KiB | Vizualizat de 8494 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 9:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dezbaterea pe tema boiliesurilor fierte in apa sau la abur e foarte veche.

Am urmarit argumentele "stiintifice" ale ambelor parti si am facut cateva teste (nu foarte multe) cu boiliesuri fierte la abur. Nu mi s-a parut ca boiliesurile fierte la abur prind mai slab, dar nici mai bine, iar procesul mi s-a parut mai incomod si am renuntat la el.

Unele firme de nada au facut in mod explicit reclama boiliesurilor fierte la abur. Exista o firma care se numeste chiar Steamies si care isi prezinta produsele in felul urmator:

​"​Why do we steam our baits? Boiling baits will denature them by 66% as scientifically proved with vegetables, whilst denaturing by only 11% when steaming your baits, therefore steaming baits retains 55% more of the contents.​"

In traducere: "De ce boiliesurile noastre sunt fierte la abur? Fierberea in apa le denatureaza in proportie de 66%, dupa cum s-a constatat stiintific in cazul legumelor, in timp ce fierberea la abur le denatureaza​ doar​ in proportie de ​11​%​, ceea ce inseamna ca boiliesurile fierte la abur isi pastreaza proprietatile cu 55% mai mult decat cele fierte in apa."​​

Alte firme explica de ce sunt impotriva fierberii la abur. De exemplu, Future Baits, firma lui Marcus Watts, considerat o autoritate in domeniul nadelor (si, printre altele, inventator al boiliesurilor The Source produse de Dynamite Baits).

"​We DO NOT STEAM the baits...steamers run at a minimum temperature of 140 degrees, often 180 degrees plus. This temperature totally destroys the fragile protien chains that have been painstakingly preserved in the base mix ingredients. Steamers are just easy, not better...and I'm sorry but we dont go down the 'easy' route if the bait quality will suffer.​"

In traducere "NU fierbem boiliesurile la abur. Temperatura produsa de un steamer este de minim 140 de grade, iar uneori de peste 180 de grade. Astfel de temperaturi distrug complet lanturile proteice fragile pe care facem mari eforturi sa le pastram in ingredientele mixurilor. Fierberea la abur e mai usoara, nu mai buna... Imi pare rau, dar nu ne intereseaza o solutie "usoara", daca prin asta calitatea nadei are de suferit."

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Joi Sep 13, 2018 11:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 04, 2017 5:15 pm
Mesaje: 127
andrei_h scrie:
Serban Popescu scrie:
Uite un articol interesant despre aceasta metoda: https://www.mainline-baits.com/mainline ... teaming-8/

Se pare ca nu sunt toti mari fani ai acestei metode.

Interesant articol. Nu mi-am pus problema temperaturiilor mari generate de abur. O nedumerire am: eu stiam ca pentru o fierbere corecta, bila trebuie sa fie patrunsa si sa nu aiba mijlocul nefiert (moale). Ei prezinta in imaginea de mai jos, bila din dreapta fiarta, ca fiind varianta optima. Daca le fierb in modul acesta bila se va altera. Atunci, cum considera ei ca daca mijlocul este patruns bila este buna?


Buna seara,

Exista cateva diferente intre aburire si fierbere. O bila fiarta in apa se usuca mult mai greu pentru ca miezul ramane umed, daca respecti timpul standard de fierbere in functie de diametru(acesta difera de la mix la mix in functie de elementele care coaguleaza) , daca o usuci corespunzator, o deshidratezi nu se strica. Un mare avantaj al bilelor facute la abur, este ca acestea se usuca mult mai repede prin prisma faptului ca sunt “fierte” uniform, iar miezul este complet “fiert” , altfel risti sa optii un boilies “semisolubil” .

In schimb bilele fierte clasic, in apa, daca le fierbi la fel de “tare” , bila va lucra foarte greu spre deloc, in functie de mix. Acum depinde ce iti doresti de la boilies.

Timpul fierberii se stabileste dupa mai multe teste, in functie de ce boilies doresti sa optii ...

Eu folosesc ambele metode, in functie de scopul pentru care produc boilesurile.

Se poate vorbi mult despre fierberea boilesului si despre ingredientele care influenteaza procedeul, totul se rezuma la teste, multe teste si partide de pescuit .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fierbator cu aburi / Steamer
MesajScris: Joi Sep 20, 2018 9:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În funcție de ce ne dorim de la un boilies și sperăm să obținem când suntem pe baltă, facem o rețetă sau alta și le preparăm într-un mod sau altul (fierbere în apă sau la abur, durata de fierbere mai scurtă sau mai lungă etc.).

Cât privește fierberea în apă vs. abur, termodinamica ne spune clar și fără presupuneri cum stau lucrurile. Nu intenționez să țin seminar de fizică pe forum. Trebuie doar să reținem că este diferență între temperatură (sau mai bine spus căldură) și transferul de căldură.

Mai întâi, despre temperatura apei fierte față de temperatura aburului. Temperatura apei la fierbere este de 100 de grade Celsius, atâta vreme cât, foarte important, presiunea de lucru este cea atmosferică. Dacă presiunea atmosferică crește, atunci temperatura de fierbere a apei va fi mai mare de 100 de grade Celsius. De aceea, de exemplu, în cazul "oalelor minune" de bucătărie, adică oale sub presiune, timpul în care se prepară mâncarea (ex. fierberea cârnii) este mai scurt decât la oalele clasice, tocmai pentru că temperatura din interior depășește 100 de grade Celsius.

În cazul fierbătoarelor cu abur, ideea este de a fierbe apa până la evaporare (100 de grade Celsius), după care se continuă încălzirea aburilor. O altă variantă este ca fierberea să se producă într-o incintă sub presiune (în care presiunea ajunge să fie peste presiunea atmosferică), cum am dat exemplul oalei cu presiune. Oricum, în ambele cazuri, temperatura aburului este mai mare decât temperatura de fierbere a apei.

Mai departe, ne interesează transferul de căldură. Caloria (folosită în sistemul metric) reprezintă cantitatea de energie termică necesară pentru modificarea cu un grad Celsius a temperaturii unui gram de apă la presiunea atmosferică. Similar, în sistemul imperial, cum este menționat la aparatele de aer condiționat, se folosește BTU (energia necesară pentru a crește/coborî cu un grad Fahrenheit o livră de apă). În momentul în care fierbem boilies-urile, se transferă căldura de la apă sau aburi către boilies-uri.

Fierberea boilies-urile prin metoda clasică este prin conducție, pe când la abur este prin radiere. La conducție, transferul de căldură este mai rapid (un BTU mai mare), prin urmare timpul de preparare este mai mic față de abur. Asta și pentru că, în cazul fierberii clasice, masa de apă, cea care transferă căldura către boilies-uri este mult mai mare față de aburi. Totodată, dacă prepararea la abur s-ar face tot la temperatura de 100 de grade Celsius, fierberea ar dura și mai mult.

Deși din punct de vedere tehnologic, prepararea la abur are avantaje evidente (productivitate mai mare, mai puțină mizerie etc.), substanțele nutritive și atractive pentru crap - mă refer în special la proteine - sunt alterate (denaturate) într-o măsură mai mare decât în cazul fierberii, tocmai pentru că sunt expuse o durată mai lungă și la o temperatură mai ridicată. Totodată, coagularea (polimelizarea) substanțelor din mix (ex. albușul) este mai rapidă (mai agresivă) în cazul aburului, ceea ce face ca boiles-ul să fie mai tare în profunzime (privind în secțiune).

Argumentul că legumele își păstrează mai bine proprietățile nutritive prin prepararea la abur decât prin fierbere nu ne interesează în cazul preparării boilies-urilor deoarece ceea ce ar trebui să ne intereseze în principal este ca proteinele să nu se denatureze. Pentru asta, cu cât temperatura de lucru este mai mică și timpul de expunere la temperatură este mai scăzut, cu atât nutrienții se păstrează mai bine. Acesta este și motivul pentru care procedura prin care se prepară făina de pește se numește low temperature (temperatură scăzută).

Întorcându-mă la argumentul cu legumele, nutrienții în cauză care se păstrează mai bine la abur față de fierbere sunt mineralele și vitaminele, elemente care ne interesează mai puțin (spre deloc) în prepararea nadelor. Mai mult, cu mici excepții, dacă suntem cu adevărat interesați să ne luăm cât mai multe substanțe nutritive din legumele pe care le consumăm, acestea ar trebui consumate crude.

Același principiu se aplică și în cazul nadelor cu conținut proteic: cele mai atractive sunt cele nepreparate termic. Problema este că, din motive tehnice, suntem nevoiți să le fierbem, respectiv să le aducem la forma cu care putem lucra pe baltă (să nu se disipe ingredientele imediat în coloana de apă, să nu se altereze de pe o zi pe alta la temperatura ambientală, să reziste boilies-ul pe firul de păr, să controlăm diametrul boilies-ului și cantitatea de nadă etc.).

Pentru prepararea boilies-urilor în regie proprie, prefer fierberea în apă. Altfel, fiecare poate experimenta diferite durate de preparare - prin fierbere clasică sau la abur - până este mulțumit (vizual, tactil și olfactiv) cu rezultatul obținut.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: