CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Vin Mai 25, 2018 6:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi o recenzie video la Tribal TX2, o lanseta care inlocuieste vechiul model Velocity. Recenzia e facuta de Cristi Mihalcea, care cunoaste foarte bine Velocity si care discuta asemanarile si diferentele dintre cele doua lansete.

Vedeti Shimano Tribal TX2.


Fişiere ataşate:
Shimano Tribal TX2.jpg
Shimano Tribal TX2.jpg [ 121.4 KiB | Vizualizat de 9760 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Vin Mai 25, 2018 10:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 21, 2018 3:58 pm
Mesaje: 5
Salutare
Mi-am dorit enorm lansetele velocity dar din pacate nu se mai gasesc, am reusit sa cumpar o bucata cam acum o luna si ma gandeam sa le cumpar second hand! Dar am dubii in ceea ce priveste lansetele second hand! Am vazut astazi filmuletul si mi-a placut tx2 dar de asemenea imi place si tx4! Ce as putea alege dintre cele doua? Cei care le-au folosit plusuri si minusuri va rog.
Pretul dintre cele doua nu e foarte mare deci nu e o mare problema asta!
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Lun Mai 28, 2018 11:51 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua,

Lansetele de care pomeniți aici sunt două modele total diferite...dacă sunteți doritor de un model usor de încărcat, cu o acțiune semi rapidă care înlocuiește foarte bine modelul Velocity , parerea mea este ca TX2 nu o sa va dezamăgească deloc...TX4 este un model care ajuta , fara o tehnica foarte bună, obținerea de distanțe mari. Este un model cu actiune rapidă, cu o rezerva mare de putere in segmentul inferior.Este un model care a fost folosit cu succes în competițiile de casting din această primavara.In cazul acestui model au existat si cateva rupturi ale lansetei însă raportat la numărul de aruncari si volumul existent deja in piata nu sunt in raport mare. Se pare ca este o problemă de fabricatie la unele lansete însă dacă ruptura vine din acel loc varful se schimba fara probleme.
Decizia ramane a dumneavoastra in functie de ce așteptări aveti de la lanseta si ce fel de pescuit practicati.
O zi bună!

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 7:48 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Salutare baieti, spuneti-mi va rog care dintre TX-uri este urmasul modelului Supressa?
Am cautat pe aici dar nu am gasit, sau mi-a scapat.
Multumesc.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 9:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roby, niciunul dintre modelele actuale nu seamana cu Supressa.

Supressa avea actiune medie. Toate modelele actuale, de la TX2 la TX Ultra, au actiune rapida sau semirapida. Ma refer aici la modelele de 3,90m/3,5lb, cu indicativul Intensity, care sunt preferate de cei mai multi pescari pentru pescuit la distanta.

Daca vorbim de modelele de 3,60m/3,25lb, sunt mai putin rapide. Am discutat cate ceva despre unul dintre ele aici: Shimano TX7 3,60m/3,25lb.

La TX2 exista un model de 3,90m/3,00lb (cod TX213300) care ar trebui sa fie mai bland, dar nu l-am vazut​ pana acum.​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX2
MesajScris: Mie Ian 23, 2019 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Vlad Pavlovici scrie:
Roby, niciunul dintre modelele actuale nu seamana cu Supressa.

Supressa avea actiune medie. Toate modelele actuale, de la TX2 la TX Ultra, au actiune rapida sau semirapida. Ma refer aici la modelele de 3,90m/3,5lb, cu indicativul Intensity, care sunt preferate de cei mai multi pescari pentru pescuit la distanta.

Daca vorbim de modelele de 3,60m/3,25lb, sunt mai putin rapide. Am discutat cateva ceva despre unul dintre ele aici: Shimano TX7 3,60m/3,25lb.

La TX2 exista un model de 3,90m/3,00lb (cod TX213300) care ar trebui sa fie mai bland, dar nu l-am vazut​ pana acum.​

Multumesc mult Vlad.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: