CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:43 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 1:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Pana la urma am cumparat pe neprobate si exista urmatoarea problema, dupa cum se vede in poze. Marimile afisate pe site-uri sunt cele pentru Asia. E o informatie destul de importanta pentru potentialiicumparatori. Din ce vad eu nu exista in oferta magazinleor XL-ul european.


Fişiere ataşate:
shimano_GoreTEX.jpg
shimano_GoreTEX.jpg [ 64.14 KiB | Vizualizat de 7408 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 2:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Este exact ce spuneam intr-un mesaj anterior, ca fiecare jacheta are notate trei dimensiuni - pentru Japonia, Europa si Statele Unite. E important ca magazinele sa afiseze dimensiunea pentru Europa, iar clientii eventual sa verifice.

Din cate stiu, exista pe stocul Normark si jacheta cu Gore-Tex in marimea XL pentru Europa. Daca magazinele nu o au pe stoc, poate fi comandata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 3:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Da,ar fii indicat dar nu este nicaieri precizat asta. Sunt convins ca au luat pozele si descrierea de la Normark si uite asa se perpetueaza dezinformarea. Trebuia poza cu geaca olive, marimile europene si toata lumea stia ce cumpara.
Alta problema e lipsa informatiilor de pe etichete referitoare la "categoria" materialului: 2L, 3L sau niciun L.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 3:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Informatiile sunt cele puse in circulatie de Shimano, care a publicat pe site-ul propriu o serie de specificatii tehnice si o fotografie: Gore-Tex Basic Jacket.

Atat distribuitorii, cat si magazinele lucreaza cu ce primesc de la producator. Nu fac alte fotografii, nu scriu alte specificatii. In cazul de fata, pentru ca jacheta cu Gore-Tex e un produs scump si mai putin cunoscut, iar denumirea de "Warm Jacket" nu corespunde, am dat mai multe informatii si am facut cateva fotografii de detaliu.

Fiecare marime a jachetei are alocat un cod de produs, deci in principiu n-ar trebui sa existe nicio confuzie. Marimea L are un cod, marimea XL are un alt cod etc.

Lipsa informatiei despre tipul de Gore-Tex indica de obicei faptul ca avem de-a face cu Gore-Tex dublu-strat (2L insemnand "two layers", doua straturi). Pentru ce ne intereseaza in pescuit, e perfect.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 4:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Informatiile sunt cele puse in circulatie de Shimano, care a publicat pe site-ul propriu o serie de specificatii tehnice si o fotografie: Gore-Tex Basic Jacket.

Tocmai ce am postat poza cu eticheta produsului cu codul 59YRA01JR2C pe care l-am cumparat. Si pe site-ul Shimano EUROPE informatia e gresita.

Vlad Pavlovici scrie:
Lipsa informatiei despre tipul de Gore-Tex indica de obicei faptul ca avem de-a face cu Gore-Tex dublu-strat (2L insemnand "two layers", doua straturi). Pentru ce ne intereseaza in pescuit, e perfect.

Ok. Asta chiar n-avem de unde sa aflam, din pacate, asa ca mergem pe presupuneri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 4:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Normark si magazinele din Romania au preluat informatiile Shimano, dar e bine ca mi-ai atras atentia. O sa vad ce se poate face.

Tipul de Gore-Tex e o informatie pe care vad ca nu numai Shimano, ci si alti producatori de haine cu membrana Gore-Tex nu o precizeaza. Precizarile incep sa apara acolo unde se foloseste alt tip de Gore-Tex decat materialul 2L. De exemplu: Gore-Tex Pro sau Gore-Tex Active (ambele tipuri fac parte din clasa 3L).

Acelasi lucru se intampla si in cazul altor materiale. La Primaloft, nu prea vad mentionat tipul. Exista insa mai multe tipuri de Primaloft (Eco, Active, Gold), iar precizarile apar in special acolo unde se foloseste cea mai performanta versiune, cum ar fi Primaloft Gold.

Chiar daca nu stim ce fel de Gore-Tex se foloseste la o haina, faptul ca avem o jacheta cu membrana Gore-Tex garanteaza o protectie ridicata impotriva ploii. Coeficientul de impermeabilitate al membranei 2L este de 28.000mm.

Am mai discutat asta in topicul despre haine impermeabile - rezistenta reala a unei haine la ploaie depinde de modul in care e construita. Daca e construita gresit, va lua apa chiar daca are o membrana Gore-Tex. Dar, ca punct de plecare, faptul ca haina are membrana Gore-Tex e considerat un avantaj calitativ.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 4:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Scuze, pare-se ca sunt ok codurile. Magazinul mi-a trimis alt model, conform codului de pe punga.Eram convins ca n-are cum sa se intample asta avand in vedere ca au doar 3 modele pe stoc din care eu am comandat unul. Way to go, totalfishing:)) Primiti mail, am preferat sa-mi cer scuze aici intai.
Totusi am alte dileme, legate de intretinere. Ce fac, spal la masina au ba? O duc la curatat au ba? Pozele sunt de pe eticheta atasata si de pe cea lipita pe geaca.


Fişiere ataşate:
spala.jpg
spala.jpg [ 148.87 KiB | Vizualizat de 7366 ori ]
nu_spala.jpg
nu_spala.jpg [ 123.72 KiB | Vizualizat de 7366 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 4:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Toate ​produsele cu Gore-Tex pe care le-am avut ​(incaltaminte sau haine) ​au fost spalate in casa la masina cu detergent Nikwax pentru haine impermeabile. Produsul ​din gama actuala se numeste​ ​Nikwax​ Tech Wash​. Cand lucrurile sunt inca umede dupa spalare, pot fi reimpermeabilizate cu Nikwax Fabric & Leather Proof​.

Gasesti produsele Nikwax la magazinul Himalaya. Discuta cu vanzatorii din magazin, sunt oameni avizati in domeniu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Mie Mai 09, 2018 5:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Mersi.
Desi asta cu reimpermeabilizarea nu-mi surade avand in vedere ca am cumparat un produs care ar trebui sa-si pastreze calitaile niste ani. Cand ajung la Himalaya ma lamuresc cum sta treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Imbracaminte Shimano
MesajScris: Joi Mai 10, 2018 9:54 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 27, 2016 10:33 am
Mesaje: 16
Poate te ajuta - https://www.gore-tex.com/gore-tex-wash-instructions

"DWR is not permanent, though. Regular wear and tear, plus exposure to dirt, detergents, insect repellent, and other impurities can shorten its lifespan. The good news is that restoring the water repellency of your GORE-TEX® shell is extremely easy."


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron