CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 9:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
A folosit cineva acest inaintas...?
Mi-ar prinde bine cateva pareri despre el...si chiar si alte recomandari...
Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mai 01, 2018 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Te salut,pot sa-ti recomand PB Shield,este mult mai moale si mult mai bun la abraziune sau Fox,Snag leader line.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 6:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Florin Popa scrie:
Te salut,pot sa-ti recomand PB Shield,este mult mai moale si mult mai bun la abraziune sau Fox,Snag leader line.


Multumesc pentru recomandari.
M-ar interesa un inaintas conic...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 8:58 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
danio scrie:
...si chiar si alte recomandari...
Am folosit și am fost mulțumit de Konico de la P-Line disponibil în diverse conicități (după cum se poate observa pe pagina produsului și mai jos). Sunt cinci înaintași pe rolă a câte 15m. Eu am ales 0,23 - 0,57mm. Dacă 0,57mm ți se pare prea gros, poți tăia câțiva metri până ajungi la diametrul dorit (mai mic).


Fişiere ataşate:
konico.jpg
konico.jpg [ 74.31 KiB | Vizualizat de 8389 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 10:40 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Mai ai si varianta Katran Galaxy, mi se pare mai bun decat Trabucco.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Aceeasi recomandare o am si eu doar ca m-am abtinut sa postez deoarece pescarii ar putea crede ca sunt subiectiv...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 12:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Mai ai si varianta Katran Galaxy, mi se pare mai bun decat Trabucco.
Salut Stelian,

Poți detalia te rog de ce ți se pare mai bun Katran decât Trabucco?

N-am folosit fire Katran, așa că nu mă pot pronunța în privința performanțelor. M-a surprins, însă, să văd pe website-ul producătorului că la pagina Experts (experți) apar pescari din diverse țări (http://katran.co.uk/experts.html) fără să menționeze - m-am uitat la câțiva dintre ei - expertiza acestora în manufacturarea și/sau testarea firelor monofilament și textile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 2:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Eu folosesc doar fire Sunline,este producator exclusiv de fire,iar acum a scos pe piata si gama conic.Abrevis le aduce direct din Japonia,gama conic ofera mai multe variante.Numai bine!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 4:33 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Stelian Tankó scrie:
Mai ai si varianta Katran Galaxy, mi se pare mai bun decat Trabucco.
Salut Stelian,

Poți detalia te rog de ce ți se pare mai bun Katran decât Trabucco?

N-am folosit fire Katran, așa că nu mă pot pronunța în privința performanțelor. M-a surprins, însă, să văd pe website-ul producătorului că la pagina Experts (experți) apar pescari din diverse țări (http://katran.co.uk/experts.html) fără să menționeze - m-am uitat la câțiva dintre ei - expertiza acestora în manufacturarea și/sau testarea firelor monofilament și textile.


Salut Victor, desigur, dpmdv este mai rezistent la efectele lanseurilor repetate; in zona de contact cu inelul de varf nu se degradeaza la fel de rapid ca si Trabucco, acei “carlionti” ce apar ca urmare a folosirii intense nu sunt specifici la acest fir.

In plus, sunt mai multe variante de grosimi, astfel nu mai trebuie taiati metri de fir ca sa ajungem la compromisul cautat intre firul principal si inaintasul conic.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2018 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,


Acum 5-6 ani, am folosit firul conic de la Katran, din cate imi aduc aminte nu am fost foarte multumit de el. Apoi am incercat Trabucco, care mi s-a parut cea mai buna varianta datorita raportului calitate pret. Am incercat apoi si P-line Konico, un fir foarte bun, iar diferenta de pret dintre P-Line si Trabucco, nu este foarte mare.
De anul acesta, pe piata noastra a intrat un inaintas de la Sufix, mai exact - Shock Max Tapered, tinand cont de firele produse de Sufix, este mai mult decat promitator si are avantajul ca in momentul de fata, acopera o plaja mai mare de diametre - plecand de la 0,18 /0,20/ 0,23 si 0,26. Eu unul cu prima ocazie, am sa il testez.

Insa Katran are cateva fire bune, pe care le-am folosit si am fost multumit de ele: Aspid 3/6/9 (cu camasa), Flex si Korund, ;)

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron