CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 11:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salutare tuturor. Dupa cum spune si titlul vreau sa achizitionez 3 mulinete ULTEGRA xtd 14000 si sa le combin cu 3 lansete Tribal Supressa 3,90 3,5 lb pentru a le folosii in majoritatea timpului la pescuitul plantat si cateodata si la lansat din mana. V-as ruga cateva pareri si sugestii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 28, 2018 8:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Catalin, n-am pescuit cu Ultegra XTD, dar daca te intereseaza informatii despre constructia mulinetei vezi recenzia facuta de Mugurel Adascalitei, cu imagini ale angrenajului: Shimano Ultegra XTD.

Recenzia a fost publicata in 2016, la momentul aparitiei mulinetei. Odata ce mulineta a inceput sa fie folosita, impresia majoritatii pescarilor (cu care am discutat) a fost ca mulineta e buna, dar ca are un punct sensibil in bucsa de plastic de la galet. Daca nu esti atent ca firul sa cada pe galet, poate sa cada pe bucsa si s-o cresteze. Ca atare, am adaugat informatia in recenzie.

Cei care au folosit mulineta pot vorbi despre cum se comporta in practica.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 28, 2018 3:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Am citit recenzia si dupa cum spunea si Mugurel bucsa aceea de la galet si daca ar fi de metal ar exista riscul sa se taie daca nu suntem atenti ca firul sa treaca peste galet si nu peste bucsa. Astept In continuare parerile celor care au folosit mulineta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 29, 2018 4:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,


Eu folosesc Ultegra XTD din momentul in care acestea au intrat in magazine, de prin aprilie 2016. Personal nu am reusit sa tai bucsa de plastic nici la Ultegra 10000 XSC (dupa 2 sezoane), cum nu am reusit sa tai bucsa nici la Ultegra 14000 XTD dupa 2 sezoane. Am folosit ambele modele, atat in pescuitul plantat, cat si aruncat din mana.


La sfarsitul acestui sezon, am sa ii las mulinetele lui Mugurel pentru intretinere, deci nu stiu ce grad de uzura au.

Tinand cont de pretul mulinetelor din magazin, iti recomand XTD-ul fara probleme. Iar ca si lansete folosesc Tribal Velocity.

Seara placuta!

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Apr 29, 2018 7:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Multumesc mult Claudiu pentru raspuns.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: