CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 4:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Vin Apr 13, 2018 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 09, 2014 6:22 pm
Mesaje: 48
Ce părere aveți de acest produs, oare sa fie mai bun decât celelalte modele de rachete existente pe piata.??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Lun Apr 16, 2018 1:53 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
La prima vedere seamana destul de mult cu modelul de la Fox. Acela zboara superb, dar recuperarea lui e un chin. Avand un vedere ca sistemul pare asemanator ma astept sa se comporte la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Lun Apr 16, 2018 3:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
L-am văzut la cineva acum câteva zile. Nu seamănă cu cel de la Fox. Este un concept diferit.

Se compune practic din patru pereți care se "lipesc" prin câțiva magneți mici plasați pe fiecare dintre cele cele patru "petale". Mai multe detalii în acest video: https://www.youtube.com/watch?v=kx6HXU7fJsQ

Pare interesant ca idee dar până nu îl văd la treabă în condiții reale (ușurință în utilizare, capacitate de transport, aerodinamicitate, stabilitate etc.), nu pot exprima o opinie calitativă (comparativ cu alte produse similare pe care le-am folosit). Mi-am propus să-l testez cu prima ocazie (posibil peste două săptămâni). Voi reveni atunci cu impresii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 8:34 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
prima inpresie una buna si una rea si explic racheta la prima vedere pare buna (am comandat sunt si eu un prost caruia plac noutatile :) )si cand iau in mana se aude un zgomot din interiorul rachetei deschid si arcul si plasticul care tine arcul erau scazute , deschid si al doilea aici era ok. a trebuit sa lipesc inelul din plastic care tine arcul ,si iar explic am comandat doua si la doilea sta bine ,la care am lipit nu statea pe locasul lui fix asa ca sa vedem dupa ce folosesc nu e o racheta ieftina si nu sunt momentan prea multumit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Mar Apr 17, 2018 10:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Apr 12, 2016 10:55 am
Mesaje: 16
Salut,

In weekend-ul ce a trecut l-am pus la treaba.
Nu am reusit sa trag o concluzie clara pentru ca l-am folosit la distante relativ mici 90-100m, ca si plusuri vs Spomb: inmagazineaza ceva mai multa nada, recuperarea este mai usoara, poti nadi singur fara ajutor- se incarca relativ usor.
Minusuri inca nu i-am gasit, avand in vedere timpul scurt si distanta mica.. ce am observat este ca in prima parte a lanseului "bate" in aer pana se aseaza.

O sa il pun la treaba ceva mai mult in curand si abia apoi pot trage o concluzie clara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Racheta de nadire Spider
MesajScris: Dum Apr 29, 2018 7:05 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru cei care nu au răbdare să citească, direct concluzia: pentru campanii moderate de nădire (câteva spod-uri pe lansetă) și distanțe până în 100m, Spider Spod este o opțiune (nu neapărat cea mai bună). Pentru nădire susținută și distanțe mari, prefer Spomb, Impact Spod sau chiar Dot Spod.

Plusuri:
  • aerodinamică bună (totuși, din pricina minusurilor de mai jos, nu am făcut teste comparative cu echipamente similare)
  • încărcare facilă (fără grija că nada ar putea afecta mecanismul de închidere/deschidere, cum se întâmplă de exemplu la Spomb)
  • nu se deschide accidental pe mal (ex. dacă lași firul prea lung și/sau lanseta prea pe spate și atingi din greșeală pământul)
  • închidere aproape ermetică, ceea ce îl face potrivit pentru cazul în care nada este foarte moale, chiar lichidă (ex. zig rig).

Minusuri:
  • prinderea de înaintaș nu se face prin vârtej, ceea ce duce la răsucirea firului
  • la distanțe de peste 100m, cam în 80% din cazuri se închidea la recuperare și în aproximativ 50% din cazuri nu se deschidea
  • având în vedere că se închide aproape ermetic, când se închidea, recuperarea era anevoioasă deoarece era plin de apă
  • la distanțe mai mici (50m - 70m), se deschidea aproape de fiecare dată și doar rar se închidea pe recuperare
  • chiar dacă nu se închidea, recuperarea nu era chiar facilă - deși venea drept și constant, necesita ceva forță.

Precizări:
  • indiferent de distanță, nădirea se făcea cu firul în clips-ul mulinetei
  • am testat un singur Spider Spod, așa că nu știu dacă problemele menționate mai sus sunt generale sau specifice celui folosit de mine.


Fişiere ataşate:
Spider Spod.jpg
Spider Spod.jpg [ 59.34 KiB | Vizualizat de 7429 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron