CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 2:22 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Sâm Apr 07, 2018 5:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Salutare

Incerc anul acesta sa reiau pescuitul crapului dupa aproape 9 ani de "carpstinenta"...asadar nu mai sunt la curent cu noutatile din domeniu...
Ultimul set de lansete au fost Century FS...cu care m-am inteles excelent...si de care imi pare extrem de rau ca am fost nevoit sa ma despart.
In contextul mentionat alegerea ar fi extrem de simpla...daca as avea bugetul necesar sa cumpar un set de FS-uri...

Acum...problema mea este sa gasesc in gama Shimano o lanseta care sa se apropie de FS...

Daca nu ma insel ( si cred ca nu ) Vlad Pavlovici, tu cunosti atat FS-ul cat si gama Shimano... Te-as ruga frumos...daca poti sa imi faci o recomandare in sensul celor expuse mai sus.
Bineinteles...daca mai sunt persoane care cunosc Century FS dar si lansete din gama Shimano...as fi recunoscator pentru recomandari...

Multumesc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Sâm Apr 07, 2018 6:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Focal System este o lanseta cu o constructie mai putin obisnuita, are talon fara conicitate (parallell butt) si spigot invers, montat pe segmentul de varf. Dupa stiinta mea, niciun alt producator in afara de Century nu face lansete cu genul asta de constructie.

Ce spun aici e o observatie neutra. Faptul ca alti producatori de lansete aleg sa nu urmeze metoda folosita de Century e optiunea lor - la fel cum doar Shimano face mulinete cu baitrunner pe tambur, iar alte firme aleg sa nu faca.

In ceea ce priveste actiunea, Focal System e o lanseta cu actiune medie, conceputa - conform informatiilor publicate de Century cand lanseta a aparut pe piata - mai ales pentru pescuitul cu arcuri naditoare grele. Bineinteles ca se poate folosi si in alte stiluri de pescuit.

Modelele actuale produse de Shimano au actiune rapida sau semi-rapida si nu seamana cu Focal System. Ca sa iti faci o idee, ar trebui sa arunci (sau sa pescuiesti) cu ele si sa vezi daca ti se potrivesc.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Sâm Apr 07, 2018 7:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Vlad...sunt perfect constient de ce ai scris...de asta am intrebat de o lanseta din gama Shimano care sa se apropie...cat de cat...de FS.
Din pacate....nu am nici o sansa sa incerc sau sa pescuiesc cu toata gama Shimano...
Nici cand am ales FS-urile nu am testat gama Century (doar NG si SP )... Le-am achizitionat tot la recomandarea ta ( multumesc inca odata ! )...si speram sa imi poti face iarasi o recomandare ... avand in vedere ca prima s-a potrivit ca o manusa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Sâm Apr 07, 2018 7:39 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ideea e ca nicio lanseta Shimano din gama actuala nu seamana cu Focal System.

Daca ar fi sa iti fac o recomandare plecand de la faptul ca ti-a placut Focal System (cum mi-a placut si mie), ti-as recomanda sa incerci TX9.

TX9 are actiune semi-rapida, deci e ceva mai rigida decat Focal System, dar nu cu mult. Ca si Focal System, e o lanseta care lucreaza frumos in dril.

Testeaz-o daca ai ocazia, s-ar putea sa-ti placa. E singura lanseta Shimano care mi se pare ca ar putea avea mici elemente comune cu Focal System. Dincolo de asta, ca si Focal System, e o lanseta buna.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Sâm Apr 07, 2018 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Vlad...multumesc pentru recomandare...!!!
Am sa merg in magazin sa pun mana pe ea... De testat efectiv...sunt slabe sanse sa am ocazia...cel putin nu inainte sa o cumpar...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Mie Apr 11, 2018 6:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Revin cu o intrebare...avand in vedere discutiile despre inele in configuratia 40- 12 vs 50 - 16...si toate implicatiile fiecarei configuratii in parte...fire groase/fire subtiri...lansete rapide/semirapide...etc.( postarile cu informatii pe subiectul acesta sunt numeroase...imprastiate..contradictorii...este posibil sa nu fi inteles bine ce am citit si intrebarea sa fie stupida)

Ma limiteaza specificatiile lui TX9...pentru pescuitul lansat...in conditiile in care in lanseuri voi cauta sa obtin cea mai mare distanta posibila...la o anumita grosime maxima a firului ?
Limitarea la care ma refer este cu privire la integritatea lansetei.

Spre exemplu...pescuiesc pe o balta cu ceva agatatura(nu exagerat de multa...preponderent stepi)...deci este necesar un fir mai gros...pestele nu se prea apropie de maluri...deci vreau sa plasez montura cat mai departe.. Este posibil sa rup sau sa deteriorez lanseta in cazul in care folosesc un fir prea gros ?


Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achizitie lanseta
MesajScris: Mie Apr 11, 2018 6:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Lanseta nu pateste nimic daca arunci cu un fir gros.

Aruncarile cu fire groase sunt un lucru uzual​ in alte tari, de exemplu in Anglia. Sunt destule lacuri occidentale care impun sa sa foloseasca fire de 0,35 sau chiar 0,40 pentru pescuitul lansat. ​

Century avea un model - NG Stepped Up de 3lb - pe care il prezenta ca fiind special pentru lansari cu fire groase, fara inaintas. Lanseta avea o actiune semiparabolica, gandita sa amortizeze socul aruncarii.

Deci nu-ti fa probleme. Cu fire groase, vei arunca evident mai putin, dar lanseta n-are de suferit.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron