CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 1:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Vin Mai 04, 2018 5:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Îmi aduc aminte că geanta intra fest în cutia de transport, deci pot fi luate de bune acele dimensiuni. Am măsurat geanta cu cortul înăuntru și are aproximativ 134cm lungime (se mai strânge până pe la 130cm, cât este lungimea segmentelor metalice). Circumferința este în jur de 105cm, cu mențiunea că deși geanta are formă cilindrică, nu este chiar cilindru, plus că forma se mai poate modifica în funcție de restul bagajelor, conținutul (cortul) fiind textil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Sâm Mai 05, 2018 8:46 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Multumesc

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Lun Mai 14, 2018 10:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Salut Victor, imi poti spune te rog cam ce minusuri ar avea cortul. As vrea sa imi cumpar si eu unul dar inca nu m-am hotarat care, retreat sau nash titan .Titan 2 are un amic si imi place materialul din care e facut si faptul ca se monteaza repede ,astept cateva informatii de-la tine si despre retreat inainte sa ma hotarasc ,multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mar Mai 15, 2018 7:38 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Nu cunosc motivul, insa am vazut 2-3 buc. scoase la vanzare pe forumuri, folosite cateva partide...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mar Mai 15, 2018 8:54 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Stelian Tankó scrie:
Nu cunosc motivul, insa am vazut 2-3 buc. scoase la vanzare pe forumuri, folosite cateva partide...


Asteapta modelele de anul viitor, astea-s vechi si nu mai dau pestii bine in poza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mar Mai 15, 2018 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
suly scrie:
Salut Victor, imi poti spune te rog cam ce minusuri ar avea cortul. As vrea sa imi cumpar si eu unul dar inca nu m-am hotarat care, retreat sau nash titan .Titan 2 are un amic si imi place materialul din care e facut si faptul ca se monteaza repede ,astept cateva informatii de-la tine si despre retreat inainte sa ma hotarasc ,multumesc anticipat
Dezavantaje:
  1. Ușile cortului și extending wrap-ului (winter skin-ului) nu sunt duble, în sensul că nu poți avea în același timp și plasa de țânțari și folia standard (sau ușa transparentă). Poți avea una singură la un moment dat deoarece ușa se dă jos cu totul și se instalează cea pe care o dorești (plasa de țânțari, folia transparentă sau folia standard din materialul cortului).
  2. Extending wrap-ul are doar pe jumătatea din față găici metalice de prindere și cuie separate pentru ancorare. Pentru jumătatea din spate sunt găici elastice care se prind în cuiele cortului. Acest lucru vine cu două dezavantaje:
    • din moment ce extending wrap-ul se prinde pe spate în aceleași cuie cu ale cortului, înseamnă că folia externă va sta practic lipită de foia cortului, ceea ce va diminua izolația termică și protecția împotriva condensului (este nevoie de spațiu între cele două folii pentru protecție și izolație eficiente). Eu am ales să iau 7 cuie de la alt cort astfel încât să prind jumătatea din spate a extending wrap-ul la ceva distanță de folia cortului.
    • găicile elastice sunt evident mai puțin rezistente în timp decât cele metalice (dar se pot înlocui cu ușurință când se vor rupe).
  3. Groundsheet-ul se prinde de cort prin catarame de plastic care, în timp, se pot sparge. Aș fi preferat fie să aibă găici pentru prindere în cuiele cortului, fie, mai bine, pentru o protecție cât mai bună împotriva "vizitatorilor nepoftiți", să se prindă cu fermoar.
  4. Fermoarul de la ușa cortului și extending wrap nu este cea mai robustă variantă. La ușa transparentă a sărit un dinte și cheița fermoarului se blochează ușor când închid ușa respectivă. Bine că nu s-a rupt de la fermoarul prins pe cort, că atunci aș fi avut această problemă cu toate ușile.
  5. Peretele din spate al capsulei interioare (inner dome-ul) nu este din plasă, ceea ce diminuează ventilația (circulația aerului față - spate). Pentru mine, însă, acest lucru nu este un dezavantaj deoarece nu folosesc capsula.

Din punctul meu de vedere, minusurile de mai sus nu sunt determinante în decizia achiziției, nu sunt atât de "rele" încât să mă facă să nu-l cumpăr (dacă mi-aș pune acum problema). Lista avantajelor acestui cort este mai lungă, ceea ce face ca balanța să se încline în favoarea achiziției: material, funcționalitate, spațiu/volum util, modul în care se așează, montare/demontare facilă, extending wrap-ul are extensie pentru groundsheet care se prinde cu velcro, structură de rezistență solidă etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mar Mai 15, 2018 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Multumesc Victor ,cred ca de data asta o sa probez si un nash ,imi place mult materialul si constructia la titan


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mie Mai 16, 2018 12:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
suly scrie:
Multumesc Victor ,cred ca de data asta o sa probez si un nash ,imi place mult materialul si constructia la titan
M-am uitat și eu după Nash Titan. Filmul de prezentare Nash este cam sărac în informații tehnice. În schimb, mi-au atras atenția două expresii care se repetă: "iconic" și "cel mai bun este acum mai bun".

În specificațiile cortului n-am văzut menționat hydrostatic head-ul (care la Fox Ven-Tec este 20.000). Legat de materiale, am văzut pe forumurile din UK oameni care se plâng că li s-a decolorat cortul.

Privitor la dimensiuni, chiar și T2-ul este mai puțin înalt decât Retreat+ 1 Man (140cm înălțime față de 155cm). Cu "garajul" Retreat+ 2 Man nu are sens să-l comparăm. Dacă nu te deranjează să intri "pe burtă" în cort, înălțimea mică nu este neapărat o problemă.

Nu știu cum se ventilează vara dar mi se par cam mici ferestrele pe spate, plus că nici înălțimea mică nu ajută. Iar dacă folosești winter skin-ul pentru a bloca soarele, nu cred că obții o îmbunătățire semnificativă, având în vedere că n-are ferestre în partea din față, iar cele de pe spate sunt și mai mici decât la cort.

Nu în ultimul rând, corturile Titan sunt sensibil mai scumpe decât modelele Retreat+.

Realizez că cele de mai sus îți îngreunează decizia Fox vs. Nash, asta dacă nu ai dat deja banii :), dar m-am gândit că s-ar putea să te ajute aceste informații.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mie Mai 16, 2018 9:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Multumesc de sfaturi Victor, e clar ca e cam greu sa gasesti cortul sau echipametul perfect ,in ultimul timp calit atea oricum cam lasa de dorit .Aproape la orice cumparam e destul de usor de gasit mici hibe ,dar atat timp cat nu influenteaza prea mult functionalitatea produsului le trecem cu vederea.Corturi fox mai am trei si sunt in general multumit dar caut un cort in care sa am loc si pentru scaun o masa si bagaje fara sa ma inghesui prea tare ,in caz de vreme urata .Am prins anul trecut o furtuna care mi-a facut praf umbrela cu tot cu picheti .Royalul xxl il am ,super cort dar e mult prea mare cand merg singur, din pacate la baiatul meu microbu nu e asa puternic asa ca merg mai mult singur. Crezi ca as avea suficient loc pentru toate lucrurile in retreat pentru ca in royale euro 1 man nu am si in broly nici nu se pune in discutie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fox Retreat + 1 man
MesajScris: Mie Mai 16, 2018 10:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Fox Retreat+ 1 Man extins cu extending wrap-ul (detașând complet fața cortului și folosind extensia de groundsheet ) înseamnă practic un cort lat de 2,75m, lung de 2,7m și înalt (valoarea maximă) de 1,55m. Din punctul meu de vedere este suficient pentru o singură persoană (bagaje, pat, scaun și măsuță). Dar depinde, desigur, de câte bagaje are fiecare, cât de voluminoase sunt și cât de mari sunt patul, scaunul și măsuța.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron