CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:27 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parere mulineta hakuyo mx 14000
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 3:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Recent am vazut pe forumurile de specialitate niste pareri foarte bune despre noile mulinete hakuyo. Le-a folosit cineva? Ati pescuit cu ele?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
Recent am vazut pe forumurile de specialitate niste pareri foarte bune despre noile mulinete hakuyo. Le-a folosit cineva? Ati pescuit cu ele?
Să înțelegem că acesta este un forum de "nespecialitate"? :)

Cei de pe forumurile de specialitate - deci să le zicem specialiști - care au păreri foarte bune despre aceste noi mulinete spun că le-au folosit? Cât timp? Din moment ce vorbim despre mulinete nou apărute și cum afară este încă zăpadă, mă gândesc că foarte puțin spre deloc.

Deci, au părere bună despre ce? Despre cum arată? Despre cât costă? Despre materiale? Le-au desfăcut și s-au uitat în ele?

Apoi, vorbim despre un producător cu tradiție care face mulinete de calitate de zeci de ani? Dacă da, m-aș putea aștepta ca și acest model nou să fie unul de succes.

În ceea ce mă privește, am început să citesc ce scrie pe pagina produsului dar m-am oprit la jumătatea primului rând din pagină, când am ajuns la "...o mulineta conceputa pe criteriile pescuitului de competitie la crap din Romania". Având în vedere că nu sunt pescar de competiție, am considerat că mulineta respectivă nu este pentru mine, deci nu am de ce să intru în detalii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 3:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Victor Costache scrie:
Cr7 scrie:
Recent am vazut pe forumurile de specialitate niste pareri foarte bune despre noile mulinete hakuyo. Le-a folosit cineva? Ati pescuit cu ele?
Să înțelegem că acesta este un forum de "nespecialitate"? :)

Cei de pe forumurile de specialitate - deci să le zicem specialiști - care au păreri foarte bune despre aceste noi mulinete spun că le-au folosit? Cât timp? Din moment ce vorbim despre mulinete nou apărute și cum afară este încă zăpadă, mă gândesc că foarte puțin spre deloc.

Deci, au părere bună despre ce? Despre cum arată? Despre cât costă? Despre materiale? Le-au desfăcut și s-au uitat în ele?

Apoi, vorbim despre un producător cu tradiție care face mulinete de calitate de zeci de ani? Dacă da, m-aș putea aștepta ca și acest model nou să fie unul de succes.

În ceea ce mă privește, am început să citesc ce scrie pe pagina produsului dar m-am oprit la jumătatea primului rând din pagină, când am ajuns la "...o mulineta conceputa pe criteriile pescuitului de competitie la crap din Romania". Având în vedere că nu sunt pescar de competiție, am considerat că mulineta respectivă nu este pentru mine, deci nu am de ce să intru în detalii.


Victor, m am exprimat eu gresit "alte forumuri de specialitate" voiam sa zic. Si erau incantati de specificatiile tehnice, inovatii, materiale, cum aseaza firul etc.cam tot inafara de fiabilitate pentru ca nu se pune problema avand in vedere ca este un model nou. Iar daca am vorbii despre un model asemanator de la un producator mare cu nume in producerea mulinetelor bugetul meu ar fi depasit total. Probabil o fi si putin marketing la mijloc dar am pus mana pe ea si chiar mi a placut asa per ansablu.Frana e senzationala.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 4:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Cr7 scrie:
Victor, m am exprimat eu gresit "alte forumuri de specialitate" voiam sa zic.
Mă gândeam că a fost o scăpare de exprimare. D-asta am folosit zâmbărețul.

Cr7 scrie:
Si erau incantati de specificatiile tehnice, inovatii, materiale, cum aseaza firul etc.cam tot inafara de fiabilitate pentru ca nu se pune problema avand in vedere ca este un model nou. Iar daca am vorbii despre un model asemanator de la un producator mare cu nume in producerea mulinetelor bugetul meu ar fi depasit total. Probabil o fi si putin marketing la mijloc dar am pus mana pe ea si chiar mi a placut asa per ansablu.Frana e senzationala.
Ce aș putea să spun despre asta? Nu am văzut nicio prezentare în care să apară critici la produsul în cauză. Prin urmare, indiferent de echipament, mai ales când nu vorbim despre un producător cu tradiție și avem de-a face cu un produs care încă nu a trecut testul timpului, este riscant să ne bazăm decizia exclusiv pe informațiile prezente pe pagina de prezentare.

Inovația nu este obligatoriu o garanție a calității sau performanței. Dar despre ce inovații vorbim? Chiar sunt inovații? Dacă da, cine, cât timp și cum a condus cercetările în urma cărora au rezultat aceste inovații? Ce teste și măsurători au fost efectuate pe produsele prototip pentru a decide că produsul este bun pentru producția de serie?

Ce știi despre materiale folosite? Vorbim și aici despre inovație? Sunt speciale în vreun fel aceste materiale?

La ce te referi când spui "cum aseaza firul"? Am spus și cu alte ocazii: frumusețea așezării firului este în principal pentru ochiul pescarului (cumpărătorului) nu pentru a crește distanța în aruncare.

Cei care spun că "frana este senzationala" au avut ocazia să facă driluri sau măcar teste de laborator aplicând forțe, accelerații diverse și măsurând tensiunea în fir pentru a determina modul în care reacționează frâna pentru a putea acorda calificativul "senzațională"? Mai mult, conform cărui standard de măsurare, de la ce valori în sus, putem spune că frâna este "senzațională"?

Aduci în discuție bugetul. Vorbim despre preț sau despre produs? Prețul mic sau mare schimbă în vreun fel componentele, materiale și funcționalitatea unui produs de la raft?

În final, dacă ai pus mâna pe ea și ți-a plăcut, dacă alte opinii sunt favorabile și dacă "un model asemanator de la un producator mare cu nume in producerea mulinetelor" depășește bugetul tău, ce te mai reține? Dacă am încredere că Mercedes face mașini bune și îmi plac modelele lor dar eu am buget pentru Logan (dotarea de bază), mai contează ce zic unii de bine de Mercedes sau de rău de Logan?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mar 25, 2018 6:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Si eu sunt curios de acele inovatii.care sunt criteriile pescuitului de competitie.ca dincolo imi este frica a intreb.
Personal nu cumpar scule si accesorii doar pentru ca sant noutati.nici in noi avertizori de la fox nu am incredere,mai trebuie sa curga multa apa pe jiu ca sa isi dovedesca eficienta.

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 26, 2018 8:09 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Corect malavita, pe celalalt forum e greu sa ai intrebari pertinente pentru ca ti se raspunde taios. Un alt lucru pe care l-am observat, este cand cineva recomanda anumite produse exceptand hakuyo, intra Dan Mitranescu si da de pereti cu marcile respective, indiferent ca e shimano / daiwa / fox / nash sau altele. Lucru care nu mi se pare normal pentru ca respectivii nu au dreptul la replica. Mulineta aceasta nu are specificatii stralucite, avand 570g (asta daca e real), un slow oscilation de care nu se spune nimic, iar ca materiale nu se spune nimic.

Sunt produse bune si ieftine la Hakuyo, am cumparat si eu si utilizez, dar nu poti spune ca sunt cele mai bune. Ideea e ca daca te uiti la finisaje, sunt proaste, da impresia de plastic ieftin, nu la toate produsele dar la majoritatea. Am facut gresala sa-mi iau o geanta de la hakuyo pentru haine, dupa 2 partide s-a rupt, am dat 100 ron de pomana.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 26, 2018 8:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Corect malavita, pe celalalt forum e greu sa ai intrebari pertinente pentru ca ti se raspunde taios.
Ce urmează să spun nu are legătură cu mulineta în cauză, așa că, dacă Vlad dorește, putem avea un topic separat.

Am tot auzit oameni care se plâng de celălalt forum. Partea bună este că nu-i ține nimeni cu forța acolo, iar partea cea mai bună este că nu sunt forțați să meargă acolo, existând alternativă.

Dacă intru într-un restaurant și nu-mi place atmosfera, nu îmi mai pun problema să mă așez la masă ca să văd cum este mâncarea. Chiar dacă am nevoie să mănânc (în cazul de față să mă informez), caut alt loc. Nu mai spun de situația în care aș fi fost acolo și aș fi fost tratat necorespunzător.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 26, 2018 1:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
Acesta este si motivul pentru care evit pe cat de mult pot sa mai intru in discutii.singurul lucru care a ramas neatins este bazarul,dar nu exclud posibilitatea de a iesi ,,circ'' si acolo

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 12:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 05, 2017 9:14 pm
Mesaje: 46
Am achizionat mulinetele... :mrgreen: . Am pescuit cu ele, lansat. Dupa parerea mea sunt perfecte si ideale pt mine... :D .
Sunt destul de usoare, recupereaza mult fir la o.rotatie, ma ajuta foarte mult la lansari, frana rapida, micrometrica si foarte precisa ma ajuta foarte mult eu pescuid in general cu fire de 0,18-0,25 . Pentru pretul de 100 de euro eu zic ca este senzationala! Precizez ca nu am pescuit cu mulinete scumpe mulinetele mele anterioare fiind okuma logbow. Deci nu pot sa fac comparatii cu mulinete mai scumpe.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Apr 18, 2018 12:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Felicitari pentru alegerea facuta!

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron