CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:53 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Scurta prezentare TX7 si TX Spod!
MesajScris: Dum Mar 18, 2018 9:24 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 12:02 am
Mesaje: 27
Vazand cum Facebook-ul este supra saturat de postari, reclame peste reclame, promovari peste promovari, m-am hotarat sa imi spun parerea, sau cum spun altii de pe alte meleaguri un review la absolut tot ce inseamna pescuit: de la scule pana la accesorii si chiar nada.
Incep aceasta serie cu Castingul Shimano organizat la Varlaam, de catre Vlad Pavlovici. La prezenta au raspuns lansetele din gama TX. Cele ce mi-au atras atentia cu adevarat au fost TX7 si spodul. Imi pare rau ca nu am reusit sa arunc cu mult ravnitul TX4, acesta fiind atractia evenimentului. Pot confirma ca gama TX se prezinta super bine, acoperind o gama larga de nevoi, de la lansete usor de incarcart (TX2 - o lanseta ce poate fi folosita de toti pescarii fiind ei mai vechi in bransa sau pescari incepatori), pana la rapida TX7 sau chiar spod-ul (pentru cei cu spate tare si brate facute il recomand chiar si pentru pescuit).
In cele ce urmeaza voi prezenta punctual parerile mele despre cele 2 lansete mentionate mai sus: TX7 si TX Spod.
TX7 este acel tip de lanseta care de la prima aruncare iti ofera acel sentiment de calitate, de produs premium. Este o lanseta cu o actiune semirapida, usurica si cu o revenire fantastica (se poate observa in filmul atasat). Finisajele sunt asa cum era de asteptat la superlativ. Combinate cu niste mulinete din gama CI4 fac un combo de vis. Eu sunt genul de persoana care s-a ars cu ciorba si acum sufla-n iaurt, am tot schimbat x seturi de lansete ascultand de altii. Parerea mea, mergeti in magazin, puneti pana pe acest TX7 si daca aveti ocazia, iesiti pe balta sau pe camp si faceti cateva aruncari.
TX Spod este, dupa parerea mea, o lanseta polivanlenta cu care se poate nadi fara probleme, dar care, la nevoie, poate fi folosita si ca lanseta. Mare atentie, trebuie un fizic bine facut si ceva tehnica sa poata fi folosita ca lanseta de pescuit.

Cam atat deocamdata, iar pe masura ce voi testa si alte scule/produse, etc, voi incerca imi spun parerea cat mai pertinent.
In speranta ca v-am ajutat cu ceva pareri, va urez FIR INTINS!

https://www.youtube.com/watch?v=SS1qjNe8p30


Fişiere ataşate:
20180317_130425-2.jpg
20180317_130425-2.jpg [ 48.49 KiB | Vizualizat de 4216 ori ]
20180317_125559-2.jpg
20180317_125559-2.jpg [ 80.16 KiB | Vizualizat de 4216 ori ]
20180317_131154-2.jpg
20180317_131154-2.jpg [ 131.35 KiB | Vizualizat de 4216 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: