CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 9:53 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Vlad Pavlovici scrie:
Imi pare rau, intoarcerea iernii mi-a schimbat putin planurile legate de Shimano Casting Day.

As vrea sa organizez una dintre intalniri la Bucuresti, pe Varlaam, iar lacul e deocamdata inghetat. Sper sa ne lamurim in urmatoarele zile, in functie de evolutia vremii.


eu nu mai am rabdare sa sparg banii pe tx4 sau 7 :))))
ai dreptate, "inversiunea polara" e de vina :D

saptamana viitoare apar temperaturile pozitive si poate pana la targ aruncam si cu betele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
alecs .. eu iti recomand tx5 :D :D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 1:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Tocmai ce-am ridicat de la Totalfishing setul de 4 x Tx7. La prima vedere sunt foarte, foarte subtiri, foarte aratoase si par al naibii de rigide(exact cum voiam) :mrgreen:
Le multumesc baietilor de acolo(Claudiu si Mihai) pentru ajutor :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
shahjaban scrie:
alecs .. eu iti recomand tx5 :D :D


TX5 as vrea si eu dar mi s-a spus ca sunt prea rigide si ca n-am sa le pot incarca. In plus, ma uit la grip si ma furnica pielea cand ma gandesc cat o sa il jegaresc :lol: Consultantul care mi-a spus asta cred ca a luat in considerare si fizicul meu "pirpiriu". Pana la urma teoria celor 70% tehnica si 30% forta nu mai sta in picioare? :roll: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Alex, alege cu grija, TX7 sunt MULT mai rigide decat TX5 :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Mar 02, 2018 4:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
alecs scrie:
TX5 as vrea si eu dar mi s-a spus ca sunt prea rigide si ca n-am sa le pot incarca.

TX7 e mai rigid decat TX5. Cred ca si TX4. Ambele s-ar putea sa fie mai greu de incarcat decat TX5.

Lansetele vor putea fi testate la Shimano Casting Day. Daca nu ti se potriveste niciuna, incearca daca ai ocazia si XS1 Intensity, care e o lanseta semirapida suficient de puternica, dar mai usor de incarcat decat oricare dintre cele trei de mai sus. E o lanseta apreciata si cu multi utilizatori, deci e usor sa obtii informatii despre ea.

Cred ca, daca poti s-o incarci corespunzator, vei arunca mai bine cu XS1 decat cu niste lansete pe care nu le poti incarca suficient, cum ar fi TX4, TX5 sau TX7. Sau, in cel mai rau caz, vei obtine distante relativ egale, dar cu mai putin efort.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 12:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Am citit topicul si as dori sa lămuresc câteva aspecte.

În primul rând nu stiu cine a inventat faptul că tx5 este o lanseta rigida...este o lanseta semi rapidă care se încarcă progresiv in toata lungimea ei...nu este o lanseta de care nu se poate folosi cineva...este posibilă încărcarea ei atat de aruncatori foarte buni cât și cei care sunt la inceput in acest domeniu.

În al doilea rând Shimano (desi eu imi doresc :D ) nu face lansete rigide...acest brand este interesat, prin prisma produselor sale, de pescari si nu de distanțe extreme.

Referitor la noua lanseta si anume tx7 nici ea nu este o lanseta rigida...nu ai cum sa crezi ca "betigasul" acesta este rigid ca nu are de unde...intr-adevar tx7 si tx4 sunt gândite astfel încât acțiunea este rapidă (întărite mai mult in partea inferioară) dar cu un vârf extrem de sensibil (tx7)....lanseta este intr-adevar mai ciudată in lanseu deoarece lucrează mult pe vârf însă sub nici o forma nu se poate insinua ca ar fi vreun par.Sunt lansete care iti permit sa te miști in viteza deoarece blankul duce dar care personal le încarc cu 111 - 113 grame asa dar nu vad de ce pescarii in general nu ar putea sa o încarce cu 120 - 125 grame.

Spor in toate si sa ne auzim cu bine !

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Mie Mar 14, 2018 11:35 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 22, 2017 6:34 pm
Mesaje: 3
In continuarea mesajului lui Cristi voi puncta cateva detalii practice in ceea ce preiveste TX5 si TX7, gandindu-ma ca va poate ajuta la obtinerea distantelor optime cu acestea .
Eu am reusit sa obtin maxim din TX5 folosind plumb de 116-119 grame (recomand 119 - 122 gr celor care se bazeaza pe o aruncare in forta si mai putin pe viteza), pozitionat la jumatatea distantei intre spigot si inelul de 40, mediile facute fiind de 175m.
In cazut lui TX7 am iesit doar de trei ori , dar a contat enorm antrenamenetele cu TX5, reusind sa identific greutatea optima a plumbului repede , 113 -116 gr , plumbul pozitionat la fel , la jumatatea distantei dintre spigot si inelul de 40. Distantele obtinute cu TX7 sunt intre 178-180m. In cazul ambelor lansete am folosit fir Sufix Ultra Knot de 0,255mm si mulineta Shimano Ultegra Ci4 14000 XSD.
Inca nu am pescuit TX7,insa consider ca va oferi un drill placut si siguranta la minciog , deoarece este o lanseta cu actiune pe varf ,subtire si moale,iar partea cealalta a blancului fiind rigida ,va ajuta in manevrarea pestelui

Toate cele bune!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: