CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 1:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Am vazut listat tx7 in catalogul oficial.
Daca aveti detalii va rog sa le imparatasiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tribal tx7
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 1:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
doruSV scrie:
Am vazut listat tx7 in catalogul oficial.
Daca aveti detalii va rog sa le imparatasiti.


a aparut si tx4 care probabil o sa fie sub pretul lui tx5

http://fish.shimano-eu.com/content/eu/e ... cimen.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 2:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat astazi o stire despre TX7: http://carponline.ro/stiri/shimano-tribal-tx7-88299.

Lanseta poate fi vazuta in filmul "Aruncari la distante extreme", pe care l-am facut cu Cristi Mihalcea in toamna trecuta. In film apar mai multe lansete. TX7 este lanseta cuplata cu noua mulineta Power Aero XSB (vedeti imaginea de mai jos). N-am inclus in film detalii ale lansetei fiindca nu fusese inca anuntata de producator, dar o puteti vedea in actiune. Filmul e aici: https://www.youtube.com/watch?v=ffwNL5ww1lg.

Cristi Mihalcea e persoana cea mai potrivita sa dea detalii despre lanseta, fiindca a testat-o cateva zile bune, cu ocazia filmarii. Observatia lui a fost ca e o lanseta mai rapida decat TX5 si mai competenta pentru distante mari.

Shimano n-a dat inca detalii despre preturi. Deocamdata, singura informatie publicata este prezentarea lansetei pe site-ul Shimano, pe care o gasiti aici: http://fish.shimano-eu.com/content/eu/e ... -tx-7.html.

Lanseta va fi pusa in vanzare in Romania la jumatatea lunii februarie. In primavara, o vom include in echipamentele care pot fi testate la intalnirile Shimano Casting Day.


Fişiere ataşate:
Shimano Tribal TX7.jpg
Shimano Tribal TX7.jpg [ 61.51 KiB | Vizualizat de 15019 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 6:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Salutare tuturor si un 2018 de excepție va doresc !
Acum...dupa cum a precizat si Vlad am avut plăcerea să testez noul Tx7...in primul rand precizez ca nu am facut antrenament pe câmp cu ea ca sa vad exact ce poate in comparatie cu tx5...
Cu toate acestea am concluzionat câteva aspecte pe care o sa le prezint in urmatoarele rânduri:

Ca si design Shimano păstrează gusturile estetice bune demonstrate în modele anterioare.Talonul la acest model vine învelit în EVA ca la modele precum Velocity, XS1, material care este foarte prietenos la curățat si rezista foarte bine in timp...desi la tx5 semnul de întrebare a fost acel grip Win, a trecut un an fara sa fi fost probleme însă este clar ca la capitolul curățare EVA are de castigat...Mandrina Fuji o stim foarte bine deja si nu exista repros...inelele dupa cum se specifica si in pagina oficială sunt de calitate superioara....dungile de un rosu inchis de la matisaje tin sus ștacheta designului de prima clasa.
Testul de curbura specificat este 3.5 lbs + ceea ce ne duce cu gândul la greutăți de plumb din gama 110+ grame pentru o încărcare optima..eu am folosit in test plumb de 111 grame cum eram obișnuit pe tx5 însă surpriza a fost sa realizez ca desi este in mâinile mele va tr bui sa reconsider gramajul cu unul superior pentru a pune presiune maxima pe acest blank.
Așezarea inelelor este însă cea mai interesantă parte a acestei lansete...inelul de 50 este dus un pic mai sus fata de tx5 iar cel de 40 este mult mai sus, pe segmentul de varf inelele fiind grupate mult mai apropiat ceea ce este un castig foarte mare...spun asta deoarece șansele ca varful sa se rupă scad datorită presiunii mult mai echilibrate in aceasta parte sensibilă iar acțiunea lansetei devine una rapidă, partea inferioară devenind mai rigidă.
În rest sentimentul in aruncare a fost unul foarte plăcut, de robustețe, lanseta fiind fara nici o urma de indoiala un model de distanta însă modificarea așezării inelelor o face si un model bun in lupta cu pestele, varful fiind punctul principal de absorbție al socurilor...
Tot datorită acestei configuratii revenirea este foarte rapida in special pe partea inferioară care beneficiază de o rezervă mare de putere.
Concluzionând Tx7 devine lanseta mea de pescuit dar si de casting fara urme de indoiala!

În speranța că textul va va ajuta cu o idee asupra acestui produs va urez toate cele bune ;)

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Mar Ian 23, 2018 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Hai mai repede cu Februarie :D :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Dum Feb 04, 2018 12:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In acest weekend, a avut loc la Zwolle, in Olanda, cel mai mare targ de crap din Europa, Carp Zwolle. E un targ enorm si spectaculos, pe o suprafata de 20.000 metri patrati (ca sa va faceti o idee, vorbim de o suprafata dubla fata de Expo F&H la editia 2017, cu observatia ca targul de la Zwolle este doar de crap), la care Shimano a participat cu un stand de mare amploare. Cu ocazia targului, au fost puse in vanzare cele doua lansete de crap noi, TX7 si TX4, ale caror specificatii tehnice fusesera publicate pe site-ul Shimano inca de la inceputul anului.

Ambele lansete vor fi disponibile in Romania incepand de luni 19 februarie. Preturile de vanzare pe piata din Romania vor fi anuntate in curand.

Am fost vineri la Zwolle sa vad lansetele in gama completa, adica nu doar modelele Intensity de 3,90m/3,5lb care sunt cautate in Romania, ci si modelele de 3,60m, in diverse configuratii.

Am discutat cu Normark posibilitatea de a prezenta in Romania si modele de 3,60m, in special versiunea de 3,60m/3,25lb, care mi s-a parut foarte reusita atat la TX7, cat si la TX5. Lansetele sunt mai usoare si mai usor de incarcat. Chiar daca teoretic modelul Intensity de 3,90m/3,5lb este lanseta optima pentru distanta, nu toata lumea il poate incarca la nivelul maxim - si veti vedea ca TX7 e o lanseta foarte puternica! In mod sigur, multi vor arunca la fel de bine sau mai bine cu versiunea de 3,60m/3,25lb, care e mai placuta - si costa si mai putin.

E posibil sa avem aceste modele de 3,60m/3,25lb din primavara si sa le introducem de proba in circuitul Shimano Casting Day. Daca va exista interes, vor fi importate si ele.


Fişiere ataşate:
Shimano @ Carp Zwolle.jpg
Shimano @ Carp Zwolle.jpg [ 163.79 KiB | Vizualizat de 14480 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Au inceput sa apara preturile pentru noile bete:
tx4 (13' intensity) - 179.95 euro (863 lei)
tx7 (13' intensity) - 269.95 euro (1295 lei)

Daca si pe piata noastra intra cu acelasi pret atunci o sa fie mai scump decat TX5 in cazul in care nu il vor scumpi. Preturile sunt de pe un site din Olanda, in Anglia momentan betele nu se gasesc pe marile site-uri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Dum Feb 11, 2018 12:28 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 22, 2017 6:34 pm
Mesaje: 3
Salutare tuturor!

In continuarea mesajului scris de prietenul meu Cristian Mihalcea, va scriu si eu cateva randuri referitor la noua lanseta Shimano TX7 :

Ca in orice ,prima impresie conteaza ,asadar de la prima atingere am constat ca este o lanseta foarte subtire care iti arata de la primul contact ca tii in mana o lanseta premium , bine finisata. Pe langa toate detaliile tehnice prezente de Cristi ,mai trebuie adaugat faptul ca lanseta are mandrina mai sus pozitionata ,ca urmare talonul lansetei este mai lung, teoretic ar trebui sa obtii distante mai lungi.

Acum sa trecem si la partea practica : In cursul acestei saptamani, impreuna cu partenerul meu de antrenament, Remus Drobota am iesit cu TX7 pe un teren de casting amenajat in apropierea Galatiului. Am luat ca referinta testele facute cu TX5 unde pentru a obtine distante maxime cu aceasta lanseta am folosit plumbi intre 115 si 119 gr (in functie de vant ).
In prima zi cand am iesit am avut un vant lateral si nu am inteles mare lucru deoarece acest vant iti fura din distanta si nu prea poti concluziona ce faci bine si ce nu. Dupa primele aruncari am simtit ca in comparatie cu TX5 este mai rigida si are actiune rapida pe varf.
A doua zi am avut noroc de o vreme frumoasa , cu un vant aproape inexistent. Dupa cateva ore de teste cu gramaje diferite ale plumbului si pozitionare diferita pe blanc , cea mai buna medie am facut-o cu plumb de 120 grame , respectiv 180 m cu fir Sufix de 0,255mm ( aceast rezultat este media aruncarii fata - spate ).

A doua zi a urmat concursul de la Bucuresti , KO Casting, unde am participat cu TX7 si am reusit sa obtin locul 3 la Categoria Grea cu o distanta de 188,9 m si Mentiunea 1 la Categoria Precizie - 4,3 m.

Sunt foarte multumit de rezultatul obtinut ,tinand cont ca am avut la dispozitie doar doua zile sa ma atrenez cu aceasta lanseta.
Voi continua antrenamentele cu aceasta lanseta si cred ca pot obtine distante si mai mari in concursurile ce vor urma!

Toate bune!
Adrian Toader


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Lun Feb 12, 2018 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Sa speram ca pretul de magazin nu va fi foarte apropiat de TX9 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Tribal TX7
MesajScris: Vin Feb 16, 2018 12:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:15 am
Mesaje: 28
Nimic inca despre preturile TX7 ? Se apropie 20 si ar cam fi cazul. In Olanda am vazut ca se duc la aproape 1300 RON iar in Polonia bat undeva in 1000RON ...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 118 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: