CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 2:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 8:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
In ce priveste geaca, m-am gandit ca asta va fi componenta care va "primi" mare parte din cantitatea de apa, asa ca am mers direct catre o membrana impermeabila si respirabila si cu rezistenta la vant, care este foarte cunoscuta si testata de catre multe alte persoane inaintea mea - Gore-Tex 3L.
Mi-a placut si faptul ca este prevazuta cu aerisiri. Chiar daca materialul este si respirabil, exista posibilitatea sa te supraincalzesti in timpul unor activitati mai intense, si atunci poti deschide fermoarele de la subrat pana cand se elimina caldura in exces, iar apoi le poti inchide la loc.
Alt aspect care m-a incantat este gluga care are reglaj, si o poti aseza de asa natura incat sa iti permita sa privesti stanga-dreapta fara sa te incurce.
Geaca in cauza este The North Face Apex Flex Shell Jacket:
https://www.thenorthface.co.uk/shop/en- ... tionId=JK3

Pantalonii sunt cu DWR (durable water repellent - membrana rezistenta la apa), Quick Dry (se usuca repede) si WindWall (rezistenta la vant). Nu sunt impermeabili, doar resping apa. I-am luat asa pentru ca de asta am avut nevoie pentru acum.
The North Face Fuyu Subarashi Trousers
https://www.thenorthface.co.uk/shop/en- ... tionId=JK3
La primavara/vara, cand va trebui sa ies pe ploaie torentiala la plantat si va trebui sa ma asez pe barca uda si sa-mi expun mai mult picioarele (genunchii) la ploaie, mai mult ca sigur voi avea nevoie de o pereche de pantaloni Gore-Tex 3L.

Incaltari protejate tot de Gore-Tex, The North Face Ultra Fastpack II Mid GORE-TEX:
https://www.thenorthface.co.uk/shop/en- ... boots-cdl8

Niciuna din cele de mai sus nu au izolatie termica. Pentru perioada asta din an, sunt necesare si straturi intermediare si de corp. Pentru intermediar am vazut ca sunt mai multe variante, dar in ce priveste stratul de corp, eu am fost foarte incantat de cele din lana merinos - bluza, pantaloni, sosete.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 12, 2018 4:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În urma unor discuții pe care le-am avut recent pe această temă, am simțit nevoia să fac câteva precizări:

  • dacă vedem cuvântul waterproof în titlul, în descrierea sau pe o etichetă atașată produsului, nu înseamnă că avem de-a face cu o haină impermeabilă; toate hainele și încălțămintea de pescuit pe care le-am cumpărat împotriva ploii prin care a trecut apa (mai repede sau mai greu) erau din categoria waterproof

  • o haină tehnică conține informații tehnice în descrierea produsului (e.g. rezistența la apa - hydrostatic head, respirabilitate, tipul membranei folosite, greutate, alte tehnologii incorporate); dacă în descriere vedem doar informații despre buzunare și fermoare, cel mai probabil nu este o haină tehnică

  • o haină tehnică de calitate nu este ieftină; exceptând cazurile unor reduceri substanțiale, o jachetă costă de la 100€ în sus, iar cu membrană Gore-Tex chiar de la 200€ în sus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Lun Ian 15, 2018 7:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salut Victor. Ce parere ai de geaca asta Westin W4 3-layer? Ma intereseaza o parere intrucat am gasit-o la un pret destul de acceptabil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Lun Ian 15, 2018 9:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
http://www.westin-fishing.com/en/produc ... yer-jacket aici se poate vedea geaca


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Lun Ian 15, 2018 10:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Cătălin,

Eu nu mi-aș cumpăra-o. Așa cum am scris în articol, ca să stau liniștit, m-aș uita după haine care au membrană cu impermeabilitate de la 20.000mm în sus. Sau, dacă îmi place foarte mult respectiva haină, poate aș coborî până la 15.000mm. Totodată, aș evita hainele pentru pescuit și m-aș orienta către cele de outdoor, în special cele care au review-uri scrise de oameni care se pricep.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Mar Ian 16, 2018 6:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Multumesc frumos Victor pentru raspuns!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Mie Ian 17, 2018 10:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
O parere despre geaca asta Victor? https://www.zalando.fi/jack-wolfskin-ja ... t-m11.html . Scuze ca textul e in finlandeza :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Mie Ian 17, 2018 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Când te uiți după un produs, prima dată este indicat să verifici produsul pe website-ul producătorului deoarece acolo ar trebui să găsești cele mai multe informații: https://www.jack-wolfskin.com/jasper-fl ... 00002.html

La link-ul de mai sus este o jachetă de altă culoare dar asta contează mai puțin. Ceea ce ne interesează este membrana care în cazul de față este Texapore (Jack Wolfskin). Așa cum se vede în imaginea atașată, Texapore (simplu) nu stă bine nici la impermeabilitate, nici la respirabilitate. Acest lucru este confirmat de informațiile existente pe pagina produsului:
Citat:
  • TEXAPORE SMOOTHLIGHT 2L: very soft texture, waterproof, windproof and very breathable outer fabric (water column rating: 10,000 mm, MVTR: > 6000 g/m²/24h)
  • TEXAPORE TASLAN STRETCH 2L: robust, waterproof and breathable outer fabric with stretch properties (water column rating: 10,000 mm, MVTR: > 6000 g/m²/24h)

Având în vedere cele de mai sus, eu nu aș lua în calcul această jachetă.


Fişiere ataşate:
Texapore.png
Texapore.png [ 72.16 KiB | Vizualizat de 10863 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 11:28 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
salut Victor si multumim pentru informatiile foarte bune pe care ni le dai. Cu toate ca imi permit sa imi cumpar un costum de pescuit de 500-600€, sunt un explorator (ca tot romanul) care o sa caute mereu cel mai bun pret mergand inspre alternative. Si pana nu ma frig cu 2-3 alte produse, nu ma las :D si apoi adun 2 * cat au costat fiecare produs si ajung tot la un produs mai scump pe care trebuia sa il cumpar de prima oara (dar asta este cu totul alta poveste) :lol:

de exemplu, ma uit acum la firma Karrimor care are o geaca la un pret "de nimic", 51,60 € si care in acord cu specificatiile producatorului, pare ok.

> Mens Waterproof Jacket
> 20,000mm waterproof
> 17,000mm breathable
> WTX - weathertite extreme technology
> Highly waterproof and highly breathable
> Fully taped seams
> 3 layer fabric
> YKK zippers throughout
> Secure zipped chest pocket
> 2 front pockets – for storage and / or ventilation
> Helmet compatible hood
> Full adjustable technical hood
> Adjustable cuff tabs
> Fully adjustable hem
> 100% Nylon
> Machine washable


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
alecs scrie:
Si pana nu ma frig cu 2-3 alte produse, nu ma las :D si apoi adun 2 * cat au costat fiecare produs si ajung tot la un produs mai scump pe care trebuia sa il cumpar de prima oara (dar asta este cu totul alta poveste) :lol:
Salut Alex,

Și eu am trecut prin aceleași etape și am ajuns la concluziile pe care văd că le anticipezi. Articolul despre haine impermeabile l-am scris în speranța că alții nu vor face aceleași greșeli dar, bineînțeles, nu împiedic pe nimeni să-și cheltuie banii ca să acumuleze experiență. :D

alecs scrie:
de exemplu, ma uit acum la firma Karrimor care are o geaca la un pret "de nimic", 51,60 € si care in acord cu specificatiile producatorului, pare ok.
Întâmplarea face să am o idee despre produsele Karrimor (am câte ceva de la ei). Dă-mi te rog link la produsul respectiv ca să mă uit în detaliu.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: