CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 18, 2024 9:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:26 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Remus, uite-te pe clasamentele facute de revistele de outdoor, care testeaza hainele de ploaie atat pentru impermeabilitate, cat si pentru respirabilitate. S-ar putea sa nu gasesti in ele hainele pe care le cauti, dar merita citite. Vezi:

Outdoor Gear Lab The Best Rain Jackets for Men
Gear Institute The Best Rain Jackets
Switchback Travel Best Rain Jackets of 2019
Gearware The Best Waterproof Jackets

Daca te intereseaza si aspectul culorii, in sensul ca nu vrei sa mergi la pescuit in haine viu colorate, ca pe munte, exista cateva firme care lucreaza si in culori pe gustul pescarilor de crap. ​Ca sa luam un exemplu concret, uite ​o jacheta de ploaie ​Rab, de culoare verde (army), ​cu membrana eVent (o membrana la fel de impermeabila ca si membrana Gore-Tex, dar ceva mai putin respirabila): ​​​Rab ​Ladakh DV Jacket. Ai o scurta recenzie aici: ​​Waterproof Jackets Reviews. N-am folosit jacheta, e doar un exemplu teoretic, dar am folosit haine Rab si au fost bune.

Tine cont ca recenziile revistelor pot fi influentate de interese comerciale, iar recenziile utilizatorilor sunt deseori false. Exista o intreaga industrie a recenziilor false. Daca iti iei insa informatia din cat mai multe surse, riscul sa te pacalesti e mai mic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 6:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
După ce arunci un ochi pe link-urile date de Vlad și te familiarizezi puțin cu produsele, dacă ești din (sau poți să ajungi în) București, poți face o vizită la magazinele de profil, cum ar fi Himalaya și The North Face (care au magazin și în Brașov). Acolo poți vedea și proba jachete și pantaloni, plus că poți cere opinia consultanților de acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 8:53 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 29, 2015 6:29 pm
Mesaje: 2
Multumesc mult pentru sfaturi si recomandari.
Intradevar, ideal ar fi sa vad pe viu si sa am posibilitatea sa incerc produsele.
Sunt din Satu Mare, departe de Bucuresti, dar la sfarsit de martie voi fi prezent la F & H Expo, asa ca imi voi "pune pofta in cui :) " pana atunci si o sa incerc sa ajung la magazinele amintite.
Merci inca odata! si Fir Intins! in noul sezon

_________________
Remus Lenghel


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 6:23 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Remus scrie:
Salut colegi,
Acum, la inceput de an, inaintea sezonului de pescuit am ajuns in punctul in care sa investesc in niste haine impermeabile de calitate (mai ales ca este si sezonul de reduceri :) ). Ceea ce am folosit pana acum, din gama comerciala, de pescuit, nu m-a multumit deloc- cu impermeabilitatea hai, cat de cat, in schimb la respirabilitate lasau mult de dorit.
Vreau niste haine impermeabile si cu adevarat respirabile,chiar in timpul unui efort fizic sustinut, gen vaslit, nadire,drill etc, pentru perioada aprilie-octombrie.
Eventualele partide de spinning in sezonul mai rece se pot rezolva cu layer-e, cum am citit anterior in acest topic.

Remus , ce vrei tu nu exista , mai ales pe malul apelor unde umiditatea e foarte ridicata .
De fapt raportul intre respirabilitate si impermeabilitate este invers in sensul ca spatiile microscopice ale membranelor daca sunt mai mici ...creste impermeabilitatea si daca sunt mai mari creste respirabilitatea . Solutia pe care o vad eu este un costum windstopper cu respirabilitate maxima si cu DWR iar cand ploua treci la pantaloni si geaca cu Gore Tex SAU PELERINA . Gasesti in link-ul urmator...de ce nu functioneaza respirabilitatea la Gore Tex pe balta .

viewtopic.php?f=10&t=4001&p=32603#p32603


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 6:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pata Florin scrie:
...de ce nu functioneaza respirabilitatea la Gore Tex pe balta .
viewtopic.php?f=10&t=4001&p=32603#p32603
În fișele tehnice ale hainelor cu membrane tehnice n-am găsit mențiunea că respectiva membrană, și anume că respirabilitatea ar fi afectată pe marginea apei.

Mai mult, faptul că membrana Gore-Tex cu RET mic (respirabilitate mare) funcționează pe malul apei (când plouă și pescarul face efort) este dovedit de hainele pe care le folosesc la pescuit atât eu, cât și alți pescari care și-au cumpărat haine pe baza recomandărilor mele. Dacă n-ar fi fost satisfăcuți de ele, m-ar fi înjurat (la cât costă), în loc să-mi mulțumească.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Victor Costache scrie:
Pata Florin scrie:
...de ce nu functioneaza respirabilitatea la Gore Tex pe balta .
viewtopic.php?f=10&t=4001&p=32603#p32603
În fișele tehnice ale hainelor cu membrane tehnice n-am găsit mențiunea că respectiva membrană, și anume că respirabilitatea ar fi afectată pe marginea apei.
.

Victor , am citit si vizionat cateva dintre articolele tale si filmuletele tale si am inteles ca principalul tau scop este sa prezinti publicului realitatea diferita de aburelile departamentelor de marketing .
Niciodata marketingul nu are ca scop prezentarea punctelor slabe ale produselor ci doar pe cele forte .
Te poti informa citind despre analiza SWOT !
Daca stii , poti sa ne spui si noua ce companie multinationala prezinta public punctele slabe ale produselor proprii .
In rest daca toata lumea e multumita , nu pot decat sa ma bucur .
Totusi poate explici celor pe care i-ai sfatuit , de ce pe sectiunea de youtube a goretex.com sunt atatea filme cu pescari de crap !
https://www.youtube.com/user/goretexnews/videos
Sau cate poze cu pescari la crap sunt in prezentarile lor proprii !
https://www.gore-tex.com/

Spor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Din pacate , din nou nu mai pot edita . Tot pe site-ul lor daca tastezi...find product(gasiti produsul) , apoi...made for(create/facute pentru) , vei gasi ... Running(alergare) ... Hunting(vanatoare) ... Hiking(drumetii) ...Skiing & Snowboarding(ski si placa)...si Walking(plimbare) .
Asa cum am spus in o mie de posturi Gore Tex este recomandat pentru activitati de miscare continua si nu activitati in mod majoritar stationare . Oare ei sunt prosti de nu recomanda pescuitul ?
Si cred ca , asa cum ar spune comisarul Soric...case closed !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 8:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pata Florin scrie:
Totusi poate explici celor pe care i-ai sfatuit , de ce pe sectiunea de youtube a goretex.com sunt atatea filme cu pescari de crap !
Sau cate poze cu pescari la crap sunt in prezentarile lor proprii !

Florin,​ sper sa nu gresesc, sunt multi ani de atunci, dar cred ca proprietarul firmei Century spunea la un moment dat ca Toray, cel mai mare producator de fibra de carbon la acea data, probabil nici nu stie ca fibrele Toray se folosesc in lansete de crap, desi multe firme de crap precizeaza ca folosesc fibre Toray. Atat de mica era piata lansetelor de crap, in ansamblu, prin comparatie cu clienti de calibrul Boeing sau Airbus.

​Faptul ca Gore-Tex nu-si prezinta produsele prin asociere cu pescuitul la crap nu inseamna ca ele nu pot fi utile pentru noi. Pur si simplu, Gore-Tex nu are de ce sa se promoveze facand trimitere la un domeniu obscur, cu o cifra de afaceri mica in comparatie cu alte domenii, cum e pescuitul la crap.

Am avut ocazional discutii cu cateva firme care importa in Romania haine de munte de la firme consacrate (Arcteryx, Patagonia, North Face, Rab si altele). Cu o singura exceptie, David Neacsu de la Himalaya, care e si pescar de rapitor, nimeni din firmele respective nu se gandise nicio secunda ca ar putea exista o piata pentru hainele respective in pescuit. Nu in pescuitul la crap, in tot pescuitul. Nu le trecuse prin minte ca pescarii pot avea nevoie de hainele lor, desi sunt mii sau zeci de mii de pescari, unii dintre ei nu tocmai saraci. Patagonia produce haine care se adreseaza pescarilor (de musca) si totusi dealerii Patagonia nu facusera legatura cu piata de pescuit.

Victor e un tip foarte informat, stie bine ce e cu analiza SWOT si merita tot respectul nostru pentru ceea ce face. Putem avea opinii diferite in anumite privinte, dar asta nu schimba cu nimic meritele lui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 9:34 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Florin, singurul lucru cu care putem fi de acord este că nu suntem de acord. Prin urmare, cei care citesc cele scrise de mine și de tine vor urma fie recomandările tale, fie recomandările mele. Vor ajunge pe baltă și vor trage singuri concluziile.

În ceea ce mă privește, folosesc și recomand celor care îmi cer sfatul să achiziționeze haine tehnice cât mai bune, chiar dacă producătorul nu scrie pe ele "pentru pescuit". Legat de membrană, Gore-Tex sau altceva, recomandarea este impermeabilitate și respirabilitate cât mai mari sau, dacă în loc de respirabilitate găsesc parametrul RET în fișa tehnică, acesta să aibă valoare cât mai mică.

Pentru a menține dialogul deschis, închei cu o rugăminte: atâta vreme cât nu mă cunoști personal, ar fi civilizat să nu-mi dai lecții despre marketing, SWOT sau mai știu eu ce. Mă poți întreba dacă știu ce este marketingul, ce este SWOT etc. și dacă nu știu și voi considera că mă poți lămuri tu, te voi ruga să-mi explici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Mar 22, 2019 9:40 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 16, 2019 1:13 pm
Mesaje: 64
Vlad fata de acum multi ani marketingul a evoluat fenomenal !
Daca in perioada de care vorbesti departamentul de marketing era o anexa a departamentului vanzarilor , acum se spune ca marketingul conduce lumea...vanzarile sunt o anexa a marketingului :lol: .
Nu mai repet despre avantajele Gore Tex folosit corespunzator , dar daca era bun pentru pescuit il promovau .
Si nu pentru "pescuitul la crap" ci pentru pescuitul mondial , nu detin o statistica dar cred ca in lume sunt mult mai multi pescari decat alpinisti sau montaniarzi , pe munte vezi 3 insi...la pescuit nu ai loc !
Si nu cred ca ar fi scapat marketingului AMERICAN un segment de piata pe care eu il presupun mai mare decat tot ce au acum . Sa nu mai vorbesc si de marinari , barcagii si sporturi acvatice . In definitiv pe planeta exista aproximativ 71% apa si doar 29% pamant .
"Firmele care importa "(Arcteryx, Patagonia, North Face, Rab) e de fapt numai una de fapt si e reprezentata de un individ... !
David Neacsu de la Himalaya a aflat de la mine chestia cu haine de munte folosite la pescuit ! Si altele ! Pe atunci nu mergea la pescuit .
Geaca Mammut Extreme de care am vorbit in articol a fost geaca lui cu care a urcat pe Everest :lol: !
Si el e tipul , pe care nu am dorit sa-l numesc , care m-a intrebat la cate mii de metri urc...des :lol: !
Daca Patagonia recomanda haine de musca inseamna ca au un marketing mai bun . La musca te misti permanent...nu stai sa faci bulgari...monturi...nada si altele deci cu crapul tot nu iese .
Asta cu "informatii" are si ea o clasificare...informat...foarte informat si mega informat .
Respectul are 2 fete , respecti si esti respectat , daca nu il respecti pe celalalt...nu primesti nici un respect .
Elegant de multe ori i-am atras atentia ca eu raspund cu argumente iar el cu ironii mai mult sau mai putin rafinate .
Cum ti se pare sau cum ai numi faptul sa intre unul pe topicul tau...daca tot respectam efortul si informatia si...ne respectam reciproc cu o postare de genul "pe cine intereseaza subiectul...gasiti informatii minunate pe topicul meu " ??? Si daca incepi cu ironiile ori esti foarte bine documentat ori esti maestru in ironii si...te tine .
Apreciez efortul pe care il depune si in definitiv acum poate sa fie ''''mai bun" asa cum imi transmitea pe topicul meu cu Gore Tex .
Toate cele bune !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: