CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 3:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
salut,

uite link-ul pentru jacket https://www.karrimor.com/karrimor-hot-r ... ens-442007

si au si niste pantaloni pack-able https://www.karrimor.com/karrimor-heliu ... ens-442052


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
alecs scrie:
ma uit acum la firma Karrimor care are o geaca la un pret "de nimic", 51,60 €

Reducerile Karrimor sunt opera de fictiune.

Fa o cautare dupa cuvintele-cheie "karrimor quality". Citeste ce gasesti.

Ca unul care a petrecut ceva timp prin UK, m-am intalnit frecvent cu produsele Karrimor dupa ce brandul a fost preluat de concernul Sports Direct. Unul dintre lucrurile care m-au tinut departe de el a fost ca reducerile spectaculoase sunt permanente. In orice moment al anului, daca intri in magazin, totul e o "mega-oferta"! Nu cred ca as fi putut sa cumpar un produs la pret intreg nici daca as fi vrut. Un articol din The Guardian confirma asta. Produsele vin din fabrica avand deja eticheta cu reduceri pusa pe ele. Vezi https://www.theguardian.com/tv-and-radi ... ect-review.

Articolul este extrem de critic la adresa Sports Direct. Recenziile pe care le-am gasit despre Karrimor nu sunt nici ele prea bune. Asta nu inseamna ca nu poti fi multumit de unele lucruri produse de Karrimor... daca vrei sa le incerci.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 4:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
alecs scrie:
Pe baza experiențelor mele cu produsele Karrimor, aș sta departe de produsele lor ieftine.

Pentru cumpărătorii naivi funcționează povestea cu reducerea de la £159.99 la £30.00 (economisești £49.99). Nu spun că toate reducerile sunt "prosteli" dar:
- atunci când văd o reducere, iau în calcul că prețul redus include adaos comercial, ceea ce îmi arată o imagine mai apropiată de valoarea reală a produsului
- atunci când văd că toate produsele unui magazin sau producător sunt însoțite de povestea "reducere de la ..., economisești ...", încep să am mari suspiciuni.

Revenind la produsele indicate, ambele folosesc membrana proprie Karrimor (WTX). Am căutat review-uri despre această membrană dar nu am găsit. Totuși, având în vedere că nici alte membrane mai cunoscute ale unor producători celebri de echipamente outdoor nu egalează performanțele membranei Gore-Tex, mă gândesc că și WTX este sub Gore-Tex.

Făcând abstracție de membrană, mai e un aspect de luat în calcul: calitatea lucrăturii și rezistența în timp. Din pozele de detaliu disponibile pe pagina produsului, cusăturile pe care le-am văzut acolo arată îndoielnic. În privința durabilității, din moment ce nu există review-uri, nu îți rămâne decât să o cumperi și să testezi. De exemplu, dacă jacheta rezistă în primul an dar în al doilea an începi să te uzi, este un pas înainte față de acele hainele de pescuit în care te uzi din prima, dar nu cred că asta îți dorești.

În concluzie, eu aș avea rețineri în a cumpăra produsele indicate. Pe de altă parte, dacă îți permiți să aloci un buget de câteva sute de lei pentru teste, există totuși șansa să fii mulțumit de jacheta și pantalonii respectivi, cu mențiunea că pantalonii sunt 15K waterproof, față de 20K cât are jacheta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 4:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
va multumesc amandurora pentru raspunsuri. Ramane sa ma decid daca fac experientul de a cumpara. In caz ca voi face asta, revin cu detalii si descriere :D

cat despre SD, am prins promotii si la brand-uri de renume (salomon, columbia, skins) - timpul va spune daca sunt originale sau refurbish-uri din fabricile SD sub licenta brandului respectiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Ian 18, 2018 7:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Inca un lucru: cand te atrage o haina cu specificatii tehnice bune, vezi ca specificatiile pot fi simple declaratii ale producatorului, nu sunt acreditate de nimeni. Nu stiu sa existe un sistem de acreditare independenta a materialor impermeabile. Daca exista, eu nu l-am gasit. Firmele isi fac singure testele si isi prezinta materialele dupa cum considera.

Cumparaturile se fac pe incredere, iar increderea se obtine pe baza de reputatie. Daca firma X are o reputatie buna si daca gasesc recenzii favorabile despre produsele ei, din mai multe surse, si daca recenziile respective ma conving, pot sa am incredere si sa cumpar. In cazul unei firme care pare sa se bazeze pe o politica de pacalire a clientului, cum e cazul reducerilor care nu sunt reduceri, nu vad de ce as avea incredere in ea si in specificatiile pe care le da.

Ca sa nu mai vorbim ca specificatiile tehnice sunt una, iar performantele hainei in realitate sunt alta, dupa cum a explicat si Victor. Specificatiile tehnice se refera la material, in conditii de laborator, nu se refera la haina! De asta sunt importante recenziile si schimbul de informatie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Mar Ian 23, 2018 3:22 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 07, 2014 8:36 pm
Mesaje: 9
Va salut,
Pot sa va impartasesc si eu cateva aspecte din experienta mea cu hainele impermeabile, sper sa fie de folos.
Asa cum s-a mai mentionat anterior, mi se pare importanta versatilitatea pe care o pot oferi echipamentele outdoor, motiv pentru care folosesc hainele pe "straturi"(layere).
Stratul de baza/bluza de corp, poate fi achizitonata de la multi producatori si poate fi si termica sau doar sa nu retina transpiratia. Cel mai imortant NU folositi bluze din bumbac. Degeaba esti protejat de un midlayer sau de un soft/hard shell de calitate, care nu permite apei sa patrunda din exterior in interior, daca bluza de corp e plina de transpiratie.
Ca bluza de corp pot fi alese si variante ieftine, cum sunt unele modele vandute prin Dechatlon, chiar Lidl, iar daca bugetul permite, de la firme consacrate, gen Helly Hansen, Under Armour s.a.
Ca midlayer, puteti alege variante mai subtiri sau mai groase, in functie de temperaturile de la momometul partidei de pescuit. Aici, imi plac modelele tip flece, cu gluga sau fara, care sunt usoare, calduroase si respirabile.
In privinta jachetei purtate peste cele mentionate(baselayer, midlayer), puteti opta, in functie de vremea de la momentul partidei intre un sofshell(cu protectie impotriva apei intre 3000/5000 mm si 10000 mm) sau (hard)shell(care poate asigura o protectie mult mai mare la intemperii si care poate fi fabricat si din materiale care sa reziste la uzura indelungata, aici fiind folosita ca unitate de masura denier-ul, ar fi bun de la 30D/40D in sus).
Eu personal, prefer ca (hard)shell-ul sa fie cat mai usor, putand fi purtat tot timpul anului(cu layerele potrivite), fabricat din goretex active 3L, care pe langa protectia oferita de 28000 mm, are si o foarte buna respirabilitate( peste 15000/17000GM/M²/24HR).
De asemenea, nu trebuie omisi pantalonii, care trebuie sa reziste si ei la intemperii.
Eu folosesc ca shell o geaca de la North Face, cu gore-tex active, 3L si pantaloni tot de la North Face, care au un raport pret/calitate f bun.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare si ca am pastrat o oarecare coerenta, dar nu am mai scris de
ceva vreme pe forum.
Pentru modele, variante si locuri de unde pot fi achizitionate, in functie de buget, puteti sa-mi scrieti mp si va raspund cu placere, pentru a nu face reclama aici.
Va salut si va doresc fire intinse in 2018.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Mar Ian 23, 2018 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
apostelnicescu scrie:
Pot sa va impartasesc si eu cateva aspecte din experienta mea cu hainele impermeabile, sper sa fie de folos.
[...]
Pentru modele, variante si locuri de unde pot fi achizitionate, in functie de buget, puteti sa-mi scrieti mp si va raspund cu placere, pentru a nu face reclama aici.
Va salut si va doresc fire intinse in 2018.
Mă bucur să văd oameni care împărtășesc din experiența proprie fie că vorbim despre pescuit în sine, fie despre echipamentele folosite (hainele în cazul de față).

Legat de recomandări și întrebări despre haine, cred că ar fi bine ca discuțiile să aibă loc pe forum. Altfel, prin mesaj private, informația ajunge la un număr foarte mic de oameni.

Așa cum Vlad a menționat de mai multe ori, nu este nicio problemă să publicăm link-uri la produse, atâta vreme cât nu o facem în mod vădit pentru reclamă. Eu și Mircea am indicat produse și am dat link-uri la magazine de profil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Sâm Feb 03, 2018 7:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Sep 07, 2014 8:36 pm
Mesaje: 9
Buna seara.
Revin co completare la postarea initiala, cu scuzele de rigoare pentru intarziere.
Legat de baselayere, unele modele pot fi achizitionate din magazine ca dechatlon, chiar lidl, la preturi f mici.
De exemplu, a fost o bluza termica la lidl, un model de la crivit, la aprovimativ 40 de lei, cu reale calitati sa le zicem tehnice.
Desigur, pentru oameni mai pretentiosi, se pot achizitiona ai bluze de la.producatori importanti, gen helly hansen, under armour, nike s.a.
Pot fi urmarite genul asta de produse pe site-uri ca sportvision.ro, sportdepot.ro s.a, care au constant reduceri( de exemplu, pe sportvision.ro e in prezent un set(bluza/pantalon)de la helly hansen la 240 lei).
Si la sportissimo.ro sunt mereu promotii.
Aici, de exemplu, sunt pantaloni de corpbde la klimatex la un pret decent.
Aceste site-uri pot fi avute in vedere si pentru midlayere.
Un alt site de unde se pot achizitiona produse outdoor este si fashion days.
In perioada asta e.o camapanie de reducere pe FD,inclusiv la bluze fleece. De ex. un fleece de la.helly hansen(daybreaker), costa aproximativ 130 lei, un pret excelent pentru un midlayer de calitate.
Tot pe FD au bluzoane fleece de la tress pass(modelulBernal) sau outhorn, cu preturi de 80-90 de lei.
Tot pe FD se pot gasi la reducere produae de la North Face.
Daca urmariti campaniile de.reducere, puteti achiztipna soft sau hardshelluri de calitate la preturi avantajoase.
Acum, puteti gasi, de exemplu, modelul NF Stratos, la.un pret de sub 500 lei, un produs fabricat cu tehnologia dryvent(aprox 20000mm coloana de apa, sa-i zicem mai simplu asa).
Un alt site unde mai pot fi gasite produse de outdoor.este answer.ro.
De exmplu, au acum in promotie o geaca de la NF la pretul de 420 de lei, fabricata tot din dryvent.
Faceti comparatie cu Trakker/Fox sau alti producatori din peecuit, ale caror produse nu depasesc in general limita de 10000 coloana de apa(majoritatea sunt aituate in jurul a 5000 mm), iar preturile depasesc pragul de 500/700 lei.
Un alt site care au produse de calitate, cu preturi decente si cu perioade de reduceri, este mountex.ro
Dintre site-urile de outdoor eu il consider unul dintre cele mai bune(raport pret calitate excelent).
De asemenea, un site.cu produse,poate mai putin cunoscute in romania, este annapurna.ro, unde se pot gasi produae de la producatorul american outdoor research.
Preturile de pe acest site ar putea parea descurajatoare, dar daca luati legatura cu administratorul acestuia, puteti obtine reduceri semnificative. De pe.acest site, va recomand jacheta Axiom, cu goretex, 3L, active, premiata pe site-uri de specialitate(oudoorgearlab).
Sper ca macar unora dintre voi sa va foloseasca propunerile mele.
In final, ca tot m-a incurajat sa va impartasesc concret din experienta mea, vreau sa-i multumesc lui Victor Costache pentru postarile sale, pe care le.urmaresc cu interes si care aduc informatii de calitate pe acest site, administrat cu profesionalism se Vlad Pavlovici.
PS: Imi cer scuze pentru eventualele greseli de scriere/exprimare.(am acris pe un telefon cu o tastatura f mica)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Iul 20, 2018 11:02 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Ce parere aveti despre seturile de la FOX (Rage sau Matrix) de geaca si pantaloni.
Merita?

Exemple:

Jacheta Impermeabila Fox Rage® Camo RS 20K Ripstop

Pantaloni Matrix Hydro RS 20k

Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 4:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 29, 2015 6:29 pm
Mesaje: 2
Salut colegi,
Acum, la inceput de an, inaintea sezonului de pescuit am ajuns in punctul in care sa investesc in niste haine impermeabile de calitate (mai ales ca este si sezonul de reduceri :) ). Ceea ce am folosit pana acum, din gama comerciala, de pescuit, nu m-a multumit deloc- cu impermeabilitatea hai, cat de cat, in schimb la respirabilitate lasau mult de dorit.
Vreau niste haine impermeabile si cu adevarat respirabile,chiar in timpul unui efort fizic sustinut, gen vaslit, nadire,drill etc, pentru perioada aprilie-octombrie.
Eventualele partide de spinning in sezonul mai rece se pot rezolva cu layer-e, cum am citit anterior in acest topic.
V-as fi recunoscator pentru cateva recomandari concrete- m-am uitat pe site-urile care comercializeaza echipamente montane, drumetii, dar, sincer, ma pierd in specificatii si nu stiu incotro sa ma indrept.
Presupun ca recomandarile voastre vor fi de ajutor si altor pescari in cautarea unor haine impermeabile de calitate.
Ca informatie, bugetul alocat este de pana in 500 de E, geaca si pantaloni.
Multumesc anticipat ptr eventualele raspunsuri si recomandari

_________________
Remus Lenghel


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: