CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 8:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Dec 28, 2017 10:07 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat astazi un articol scris de Victor Costache pe tema hainelor impermeabile: http://carponline.ro/articole/haine-impermeabile-88296.

E un subiect pe care l-am mai discutat si pe forum de cateva ori, ideea principala fiind ca hainele produse de firmele de pescuit sunt uneori deficitare sub aspect tehnic in comparatie cu hainele produse de marile firme de echipament outdoor.

Intr-adevar, hainele de calitate sunt scumpe si multi pescari par a avea un blocaj cand e vorba sa dea bani pe haine mai bune, dar nu pentru ca n-ar avea banii respectivi. In primul rand, n-au suficienta informatie.

Daca aveti intrebari pentru Victor sau comentarii pe tema articolului, va rog puneti-le in acest topic.


Fişiere ataşate:
Haine impermeabile.jpg
Haine impermeabile.jpg [ 80.26 KiB | Vizualizat de 11820 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Joi Dec 28, 2017 9:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Am si eu cate ceva de zis pe acest subiect, pentru ca ziua in care am purtat prima data o haina de genul asta, a fost ca atunci cand am prins primul crap mai mare de 20kg.

Acum doi ani am povestit unui prieten de problemele mele cu hainele de pescuit, probleme similare cu cele descrise de Victor in articol. Prietenul asta al meu, fiind un impatimit al activitatilor outdoor, m-a dus la un magazin de haine outdoor. Eu ma uitam la haine, iar el imi povestea de membrana X care nu stiu ce face, de Y ca e buna pentru nu mai stiu ce. Sincer, ma cam 'luase" capu' de atata informatie. Momentul culminant a fost cand am vazut prima eticheta cu pretul. De pe eticheta, privirea mi s-a ridicat direct pe usa. Nu stiam cum sa ies mai repede de acolo. I-am zis ceva de genul "nu esti intreg sa dai banii astia pe niste carpe!" si am iest din magazin.

De atunci am auzit si alti oameni vorbind de hainele pentru outdoor si am inceput sa-mi pun intrebari, mai ales ca intre timp problema mea cu hainele era nerezolvata. Am avut discutii cu mai multe persoane. Victor chiar mi-a si pus la dispozitie niste link-uri unde am putut sa citesc despre diversele membrane si despre felul in care sunt gandite hainele de felul asta - multumesc Victor. Am inceput sa ma uit pe site-uri la descrierile produselor / hainelor. Mi-am facut o idee despre ce haine as avea nevoie, dar trebuie sa recunosc ca am fost foarte sceptic cand citeam descrierile hainelor in care mi se explica faptul ca unele sunt respirabile, ca altele sunt intarite pentru rezistenta sporita, ca sunt usoare, ca iti permit sa te misti in voie si tot asa. In capul meu rasunau numai vorbe de genul: "Pe bune? Nu cred asta! Astia nu stiu cum sa faca sa ne ia banii si scriu acolo de toate pentru toti. Mi se pare foarte frumos sa fie adevarat". Cu toate astea m-am gandit si la faptul firmele respective au ani de zile de experienta in spate si ca poate stiu ce zic. In plus mi-am zis ca sunt si alti oameni de la care am mai invatat si alte lucruri si care au facut deja pasul spre hainele astea si si-au declarat sustinerea pentru ele si am zis sa fac si eu o incercare.

Si am facut pasul. Mi-am luat primul set geaca si pantaloni si am iesit de urgenta la o partida de o pescuit de o zi. M-a plouat tot timpul de la ora 9.00 la ora 16.00. Este foarte greu de descris surprinderea mea legat de aceste haine. Mi s-au spulberat toate suspiciunile legate de impermeabilitate si respirabilitate. Mi se pare foarte tare ca nu te uda nici ploaia, nici transpiratia si ca te poti misca in voie. Se vede intr-adevar ca hainele sunt gandite foarte bine si ca isi fac treaba pentru care au fost create.

Dupa prima experienta, m-am declarat super multumit de achizitia facuta si trebuie sa recunosc ca in drum spre casa ma gandeam ca, multi ani am tot dat banii pe echipamente de pescuit si am facut schimbari si upgrade-uri si am neglijat problemele legate de haine, poate si din lipsa informatiei, si poate si din cauza pragului psihologic indus de pretul acestora. Mi-am adus aminte momente in care pescuitul mi-a fost afectat de probleme generate de vreme. Desi stiam ca trebuie sa ies de sub umbrela sau din cort pentru o replantare sau nadire, sau alte activitati, nu am facut-o ba de frig, ba de vant, ba ca erau hainele prea groase si ma miscam greoi, ba ca nu imi venea sa trag pe mine pantalonii "impermeabili", ba ca aveam hainele ude, etc. Si toate astea in conditiile in care stim foarte bine ca in multe ocazii, tocmai atunci cand vremea e mai urata, pestele sa "incapataneaza" sa manance mai bine.
Prima mea experienta cu hainele de outdoor m-a facut sa realizez ca in situatiile de care am pomenit mai devreme, degeaba am avut un set de lansete bune si usoare care au stat pe suport, degeaba am avut si barca, si sonar, si motor si "tot tacamul", daca eu nu am mai avut chef sa ies din cort pentru ca nu am fost imbracat adecvat. Mi s-a intamplat de mai multe ori ca, desi abia asteptam sa ajung pe balta, partida a ajuns sa nu mai fie placuta de loc pe masura ce vremea s-a deteriorat si mi s-a facut frig sau hainele mi s-au udat.

Avand in vedere ca deja suntem in perioada cu temperaturi scazute, ca e greu totusi sa-i spun iarna, am mers mai departe si am experimentat si un alt lucru foarte important legat de aceste haine, si anume layering-ul - le poti purta in straturi. Poti avea un "base layer" - direct pe corp, apoi peste el un "mid layer" - intermediar, iar peste ele, pe deasupra shell-ul impermeabil. Sunt gandite sa fie purtate in straturi, functie de necesitati, astfel incat sa nu iti fie nici prea cald, dar nici prea frig si "culmea", si asta functioneaza. Am deja mai multe experiente la activ si sunt la fel de incatat de aceste haine ca si dupa prima experienta. Ceva s-a schimbat totusi - am mai multa incredere in ele si in ceea ce ofera.

In incheiere ma intorc la punctul cu care am inceput - pretul. Cum am reusit sa accept asta?!
Da, poate ca aceste haine nu au preturi pentru Romania. Nu stiu! Cu siguranta au preturi europene. Daca ma gandesc un pic, nici benzina sau motorina nu au preturi de Romania - sunt cam la acelasi nivel cu cele din UE, si cu toate astea le folosim. De ce? Poate pentru ca ne-am convins ca ne sunt necesare!
Asa ca inca ma gandesc - oare sanatatea noastra nu este importanta?! Oare nu meritam sa ne bucuram de fiecare partida de pescuit pe care o asteptam de fiecare data cu nerabdare?!

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vreau sa intreb, daca hainele de ploaie pe care le aveti sunt groase. Ca mi-as dori sa imi iau ceva, dar as vrea sa fie ceva mai versatil. Adica vreau sa stiu daca exista un costum care sa aiba captusala detasabila, pentru a putea fi utilizat si in perioadele mai calde.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:38 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Vreau sa intreb, daca hainele de ploaie pe care le aveti sunt groase. Ca mi-as dori sa imi iau ceva, dar as vrea sa fie ceva mai versatil. Adica vreau sa stiu daca exista un costum care sa aiba captusala detasabila, pentru a putea fi utilizat si in perioadele mai calde.
Am vrut să scriu și despre layering (haine pe straturi) în articol dar am considerat că acestui capitol merită un articol separat, decât să-l tratez tangențial.

Mircea a spus câteva ceva pe această temă dar mai adaug și eu. Recomandarea mea este să se opteze pentru hainele care permit layering (pot fi purtate peste alte haine) sau, ca alternativă, pentru cele din categoria "2 în 1" sau "3 în 1", astfel încât să se poată alege configurația în care sunt purtate. Ideal este să putem folosi hainele impermeabile pe toată durata sezonului de pescuit. De exemplu, dacă ne cumpărăm o jachetă sau pantaloni impermeabili care au și izolație termică nedetașabilă, nu vom putea purta jacheta și pantalonii pe vreme caldă. Cel mai bine ar fi să cumpărăm straturile (layer-ele) separat. Stratul de bază care se ia direct pe piele și al cărui rol principal este să gestioneze transpirația. Stratul izolator (termic) care asigură protecția împotriva frigului. Stratul exterior (shell sau "coaja" în jargonul alpiniștilor) care ne protejează de ploaie și vânt. În funcție de anotimp și condițiile meteo de la momentul respectiv, adăugăm sau renunțăm la layer-e.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Si tu cum ai facut Victor? Ai mai multe piese cumparate separat sau ti-ai luat direct 3 in 1? Merci mult pentru postari foarte interesante.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 12:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Si tu cum ai facut Victor? Ai mai multe piese cumparate separat sau ti-ai luat direct 3 in 1? Merci mult pentru postari foarte interesante.
Jacheta mea are izolația termică detașabilă (pe care o pot purta și separat). Dacă detașez izolația termică rămâne doar "coaja" pe care o pot lua peste hainele cu care sunt îmbrăcat atunci. În sezonul cald pun în geanta de haine doar stratul impermeabil.

Pantalonii sunt doar "coajă", nu au izolație termică. La fel ca la jachetă, dacă începe ploaia, îi iau peste ce sunt îmbrăcat la momentul respectiv. La pantaloni m-a interesat să aibă protecție și rezistență sporite la șezut și genunchi.

Alte straturi interioare mi-am cumpărat separat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:27 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:
Vreau sa intreb, daca hainele de ploaie pe care le aveti sunt groase. Ca mi-as dori sa imi iau ceva, dar as vrea sa fie ceva mai versatil. Adica vreau sa stiu daca exista un costum care sa aiba captusala detasabila, pentru a putea fi utilizat si in perioadele mai calde.


Exact la lucrul asta m-am gandit si eu: vreau ceva impermeabil care sa imi fie de folos si in perioada calda si in perioada rece.
Am optat pentru o jacheta impermeabila si atat, fara captuseala. Se poate purta si vara avand sub ea doar un tricou sau o bluza subtire, dar se poate purta foarte bine si iarna impreuna cu alte straturi interioare. In loc de captuseala, eu am o alta jacheta, pe care o pot purta foarte bine fara shell-ul (coaja) impermeabil(a), atunci cand e racoare dar nu ploua.
Pare mai complicat sa pui pe tine mai multe straturi. Te poti gandi ca ajungi sa fii lipsit de mobilitate, dar nu e deloc asa. Nu sunt nici foarte groase si nici grele, le tragi usor pe tine si in timpul miscarii sunt foarte permisive. Aluneca foarte bine un strat peste celalat si iti permit sa te misti in voie.
Mai multe straturi iti permit sa fii flexibil. Functie de conditii pui pe tine ce ai nevoie.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 8:53 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Mircea, Victor ne puteti da exemple concrete legate de achizitiile voastre de care va declarati multumiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 3:24 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
De un sezon folosesc produse de la aceasta companie - www.vassrainwear.co.uk/waders/clothing/ ... roofs.html
De cind pescuiesc la crap nu am avut un echipament cu protectie totala pentru ploaie ,sa fie respirabil pina am luat Vass .Nu stiu daca il gasiti in Romania ,dar se poate comanda on line .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Haine impermeabile
MesajScris: Sâm Ian 06, 2018 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
Mircea, Victor ne puteti da exemple concrete legate de achizitiile voastre de care va declarati multumiti?
Eu am jacheta The North Face Primavera II Triclimate (Olive Green) care acum nu se mai produce. Pantalonii sunt Mammut Convey New Men (nici ăștia nu cred că se mai produc).

Câteva dintre website-urile de la noi unde te poți uita după haine:
- https://www.allmountain.ro/
- https://www.himalaya.ro/
- https://www.wintermag.ro/
- https://www.mountex.ro/

Pentru super oferte te poți uita pe Amazon și nenumăratele magazine online din UK.

Dacă găsești ceva ce-ți place și ești indecis, îmi poți scrie aici și îți spun ce părere am.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: