CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 8:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Salut Gimi, cu toate ca intrebarea nu-mi e adresata, permite-mi sa-ti spun ca pe un set de 3 buc. de Harrison Aviator Plus, facut pe comanda in Anglia, inele Kigan, mandrina Dnps, constructie minimalista, fara brizbrizuri, am dat mai putin, cu tot cu transport, decat sa-mi fi luat un set standard din tara.

Cunosc setul lui Victor dar il las sa-ti spuna el mai multe. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 8:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Stelian,
Ma bucur ca ai intervenit, poate imi dai mai multe detalii la un telefon.
Merci!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 10:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
N-am vrut sa dau detalii doar din considerentul ca n-ar fi corect sa numesc rodbuilderul in cauza, in conditiile in care exista o concurenta mare si sanatoasa pe aceasta activitate.

Ce pot sa-ti recomand este sa iei legatura cu cativa dintre ei, din cate cunosc sunt persoane care conlucreaza activ cu clientii si sunt oameni foarte amabili.

Totusi, avand in vedere volumele solicitante la care lucreaza, raspunsurile pot intarzia si trebuie tratate cu rabdare. Aloca-ti un orizont de timp mai mare insa satisfactia cred ca va fi pe masura, la mine stiu ca a fost.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Lun Apr 02, 2018 11:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Gimi,

Acum câteva săptămâni mi-a cerut cineva o părere cu privire la niște lansete custom lucrate în UK de Dave Black (http://www.blackyscustomrods.com). Erau pe blank Harrison Trebuchet Light 13', 3,75lb (același blank pe care îl am și eu pe lansetele de distanță, singura diferență fiind că la mine împletitura 1K de carbon este până în vârf). Inelele Kigan 3D. Mandrină de carbon. Cel care le vindea cerea 1.750lei pe bucată și zicea că sunt noi. În cazul acestei lansete vorbim despre un blank de top (dar nu cel mai scump) și echipare medie (ușor peste medie).

După ce te-ai decis la un blank, cum zice și Stelian, poți lua legătura cu rod builder-ii (autohtoni sau englezi) și le ceri o cotație de preț.

Ce trebuie să ai în vedere este că în cazul rod builder-ilor englezi vei putea opta doar pentru blank-urile pe care le au la dispoziție (de la producătorii cu care colaborează). Dacă alegi să lucrezi cu un rod builder autohton, bazându-mă pe experiențele mele, cel mai probabil vei putea să-ți achiziționezi singur toate componentele (blank, inele etc.) și să le plătești doar manopera (+ celelalte materiale auxiliare). Nu știu dacă un rod builder englez ar accepta să lucreze pe alte blank-uri decât cele din ofertă dar îl poți întreba. Oricum, asta ar înseamna un cost suplimentar pentru transportul blank-urilor din România în UK.

Ca să-ți faci o idee despre prețuri pe componente, poți folosi configuratorul disponibil pe website-ul lui Mark Tunley (http://www.marktunley.com/custom-carp-rods-236-p.asp). Ai posibilitatea să alegi între mai multe tipuri de blank-uri, inele, mandrine, matisaje, finisaje etc.

Deși fiecare detaliu și element costă, prețul final este dictat în special de blank, inele și mandrină. De exemplu, un set de inele poate costa de la câteva zeci până la câteva sute de euro. La fel la blank-uri, pot fi diferențe de la simplu la dublu (ex. 150€ sau 300€).

Dacă îmi aduc bine aminte, primele lansete pe care mi le-a lucrat Laurențiu Andronic - cred că acum vreo zeci ani - m-au costat în jur de 1.500lei bucata (blank Big T 3,90m, 3,5lb, inele Fuji Alconite, mandrina Fuji DNPS).

Ca o concluzie, o lansetă custom "normală" de 3,90m ar trebui să fie până în 2.000lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 5:22 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Resuscitez subiectul cu o noua intrebare.
Se poate stabili o limita pana la care echiparea unei lansete cu un tip de inele chiar ajuta la performantele lansetei, a blancului respectiv, trecerea peste acea limita fiind doar o preferinta personala fara a mai putea influenta cu ceva lanseta?
Merci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 9:33 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
gimi_mures scrie:
Resuscitez subiectul cu o noua intrebare.
Se poate stabili o limita pana la care echiparea unei lansete cu un tip de inele chiar ajuta la performantele lansetei, a blancului respectiv, trecerea peste acea limita fiind doar o preferinta personala fara a mai putea influenta cu ceva lanseta?
Merci.
În ceea ce privește performanțele, aspectul relevant este comportamentul lansetei în aruncare (casting). Regula de bază este: inele cât mai ușoare (în special cele de pe segmentul de vârf). Apoi contează ca inele să fie robuste, în special pastila (tehnologia și materialul folosite) și picioarele de prindere. Un alt aspect de luat în calcul este profilul inelului: de exemplu, cele de tip K reduc riscul formării "perucilor" pe fir atunci când avem vânt lateral. La final (sau în principal, depinde de pescar), avem latura estetică (culoare, dimensiune, formă).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Mie Oct 24, 2018 12:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Merci Victor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Sâm Oct 27, 2018 8:06 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
In 2019 doresc sa-mi "fac" si eu un set de 3 lansete customizate, iar blancul ales de mine este Aviator. Inelele vor fi de tip fuji k cu primul inel de la mandrina de 40, urmat de 30 iar celelalte vor fi cu prindere simpla. Sau sa aleg prindere dubla? Am preferat prinderea simpla pentru o revenire mai buna a blancului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Sâm Oct 27, 2018 9:32 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut Alin,

Poti sa-mi spui de ce ai ales aviator in detrimentul torrix sau trebuchet ?

Merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Sâm Oct 27, 2018 9:43 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Alin Galbenu scrie:
...primul inel de la mandrina de 40, urmat de 30 iar celelalte vor fi cu prindere simpla. Sau sa aleg prindere dubla?
Dacă faci parte din categoria celor care au grijă de echipament (huse de protecție, manipulare atentă etc.), sunt mai indicate inelele cu un singur picior deoarece sunt mai ușoare decât cele cu două picioare.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: