CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lansete pe comanda
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 9:45 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi un articol scris de Victor Costache despre lansetele pe comanda: http://carponline.ro/articole/lansete-pe-comanda-88294.

Un subiect interesant, despre care la noi se vorbeste destul de putin. Daca aveti comentarii in legatura cu subiectul sau intrebari pentru Victor, va rog puneti-le in acest topic.


Fişiere ataşate:
Lansete pe comanda.jpg
Lansete pe comanda.jpg [ 52.94 KiB | Vizualizat de 13332 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 2:45 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Foarte interesant si instructiv material ,multumim Victor . Am o intrebare ,pe lansetele de casting ,am inteles ,ai inele minima iar pe virf un Fuji antitangle , setul este 50 - 16 ori 40 - 12 ? Estetic sare in ochi inelul de virf ori se armonizeaza cu cele minima ? Am de gind sa-mi comand un nou set de lansete pentru casting si aveam in vedere acelasi fel de inele ,Minima cu antitangle pe virf . Multumesc .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 4:27 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Inelele sunt în configurație 50-16. N-aș spune că sare în ochi inelul de vârf, fiind alt model. Dacă te uiți de la mandrină spre vârf, așa cum ții de regulă lanseta, nu prea sesizezi diferența deoarece inelele au aceeași culoare, având toate cadrul din titan. Dacă, în schimbi, te uiți de la inelul de vârf spre mandrină, îți dai seama că inelul de vârf este diferit, în special datorită pastilei interioare. În ceea ce mă privește, nu simt un "disconfort" când mă uit la inele.

Adevărul este că mi-aș fi dorit inele negre. S-ar fi potrivit mai bine cu mandrina și mulineta, numai că atunci când mi-am comandat lansetele încă nu apăruseră inelele Minima TiBlack (sunt practic aceleași inele din titan doar că sunt "îmbrăcate" în negru). Nu am aprofundat subiectul - care este procesul prin care devin negre, dacă rezistă în timp etc. - deoarece când au apărut aveam deja lansetele.

Există și TiBronze dar nu cred că ți-ai dori așa ceva pe lansetă. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Sâm Dec 23, 2017 3:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Multumesc de raspuns , nu stiu daca tu te-ai lovit de aceasta problema ,eu am comandat primele lansete pe comanda deoarece nu ma impacam cu distanta mica de la cotor la mandrina ,in aruncare miinile stateau prea apropiate ,lansetele standard au o distanta prea mica . Intrebarea este ,in momentul cind muti mandrina cu 8-10 cm va trebui sa muti si primul inel ,atunci nu se schimba actiunea lansetei ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Sâm Dec 23, 2017 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
La fel ca o haină pe comandă făcută la croitor, o lansetă custom este construită special pentru tine, pe dimensiunile tale. Rod builder-ul va ține cont de înălțimea ta și de lungimea brațului tău atunci când va poziționa mandrina.

Și eu m-am lovit de problema de care spui. Acesta a fost de altfel unul dintre motivele obiective pentru care am decis să am lansete pe comandă.

Având în vedere că este poziționat pe segmentul puternic al lansetei (talon) și că vorbim despre un blanc pentru casting (deci puternic și semi-rapid sau rapid), inelul de plecare nu va influența acțiunea lansetei, indiferent că este pus mai sus sau mai jos cu câțiva centimetri. Totuși, cu totul altfel stau lucrurile când vine vorba despre poziția și, în special, greutatea inelelor de pe segmentul de vârf. Aceste inele - în mod special inelul de vârf - influențează semnificativ comportamentul lansetei în aruncare.

Poziția și diametrul interior al inelului de plecare au însă o influență în raport cu dimensiunea tamburului și grosimea firului folosit. Firul iese de pe tambur descriind un elicoid (con). Ideal ar fi ca primul inel să fie poziționat astfel încât diametrul său interior să fie același cu diametrul conului descris de fir în acel punct, ceea ce implică de regulă ca inelul să fie cât mai departe de mandrină. Rod builder-ul știe foarte bine aceste lucruri. Oricum, problema cea mai mare nu este frecarea firului cu inelul - strangularea conului descris de fir - care îți ia puțin (sau mai mult) din distanță, ci dacă diametrul interior al inelului este prea mare în raport cu tamburul, caz în care cresc riscurile încurcării firului în piciorul inelului, formării perucilor și apariției urmelor lăsate de fir pe blanc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Dum Dec 24, 2017 3:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Mi-a batut la ochi ultimul fragment de propozitie-''...si aparitia urmelor lasate de fir pe blanc.'' Am si eu o nelamurire-am lansete shimano beast master bx 3,90-3,5lbs cu inel de plecare de 40,si BBLC model vechi,Daca folosesc inaintas conic ,la lansare bate firul pe blanc si se vad urme-dungi albe paralele,daca folosec inaintas textil nu se vede nimic.Oare care a fi solutia ca sa pot folosi inaintas cinic fara ca sa bata firul blancul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Dum Dec 24, 2017 4:02 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 01, 2013 1:44 pm
Mesaje: 19
Localitate: Campia-Turzii
buna ziua
imtradevar un material foarte interesant
dar as avea cateva intrebari pentru domnul Victor
ma refer aici la lansetele de pescuit pentru aruncare ,
cum ati stiut ce lanseta se potriveste ,doar din ce ati povestit cu cei care au construit lanseta
aici ma refer la aruncare ,distanta de la mandrina ,puterea lansetei ,actiunea etc..
si nu in ultimul rand ,atunci cand au sosit lansetele .au fost exact ce ati dorit .atat din punct de vedere tehnic cat si vizual ,sau ati avut unele nelamuriri
cu stima si respect rusu remus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Dum Dec 24, 2017 4:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Henrich scrie:
Mi-a batut la ochi ultimul fragment de propozitie-''...si aparitia urmelor lasate de fir pe blanc.'' Am si eu o nelamurire-am lansete shimano beast master bx 3,90-3,5lbs cu inel de plecare de 40,si BBLC model vechi,Daca folosesc inaintas conic ,la lansare bate firul pe blanc si se vad urme-dungi albe paralele,daca folosec inaintas textil nu se vede nimic.Oare care a fi solutia ca sa pot folosi inaintas cinic fara ca sa bata firul blancul?
Combinația tambur mare - BBLC model vechi, fir gros - înaintaș conic cu diametrul maxim probabil 0.50 - 0.60mm și inel de plecare de 40 care probabil nu este situat foarte sus este cea mai probabilă cauză pentru urmele pe blank. Mai pot avea o influență greutatea plumbului - dacă este prea ușor - și timing-ul aruncării.

Înaintașul conic este mult mai gros și mai rigid decât înaintașul textil. Firul iese de pe tambur și apoi este "strâns" de inelul de plecare. Cu cât diferența dintre diametrul elicoidului descris de fir la ieșirea de pe tambur și diametrul interior al primului inel este mai mare și cu cât firul este mai rigid și mai gros, cu atât acțiunea și, implicit, reacțiunea dintre fir și inel sunt mai violente (vorbim despre aruncările în forță). Asta face ca firul să "ricoșeze" în blanc.

Pentru fire groase și tamburi de dimensiuni mari sunt indicate inel de plecare de 50 sau inele de tip K. Pentru oricare dintre variante, oricum vor trebui înlocuite toate inelele. Apoi, un plumb suficient de greu și o tehnică de aruncare corespunzătoare - cea mai importantă fiind eliberarea firului la momentul optim - vor ajuta ca firul să "curgă" prin inele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Dum Dec 24, 2017 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Remus,

Vezi mai jos comentariile mele la fiecare dintre puncte. Dacă ai nevoie de informații suplimentare, îți răspund cu plăcere.

beltzer scrie:
ma refer aici la lansetele de pescuit pentru aruncare ,
cum ati stiut ce lanseta se potriveste ,doar din ce ati povestit cu cei care au construit lanseta
aici ma refer la aruncare ,distanta de la mandrina ,puterea lansetei ,actiunea etc..
Până să-mi comand lansetele pentru distanțe extreme aruncasem cu mai multe lansete. Cel mai mult arunc cu lansetele rapide și puternice. Totuși, în afară de situațiile în care sunt nevoit să utilizez astfel de lansete, cum ar fi sondarea cu marker-ul, nu folosesc lansete rigide deoarece nu sunt pe gustul meu.

Atunci când am decis să-mi lucrez primele lansete la Chris aveam un set de Harrison Trebuchet (test de curbură 4lb) și inele Fuji SIC lucrate de Laurențiu. Dorința de a-mi schimba lansetele era data în special de "piticu' din cap" care mă tot întreba "ce-ai zice dacă ți-ai schimba lansetele?" și de faptul că aș fi vrut inele mai ușoare și lansete cu un test de curbură ceva mai mic. În urma discuțiilor inițiale am optat pentru blancul Trebuchet Light care este practic varianta cu ceva mai puțini "mușchi" a blancului Trebuchet, având testul de curbură de 3.75lb și talonul nu atât de puternic.

Important este să-ți clarifici ce fel de blanc vrei (lungime, putere, acțiune) și apoi, în discuțiile cu rod builder-ul, pe baza informațiilor pe care ți le oferă despre blancurile disponibile, vei putea opta pentru cel care care ar trebui să ți potrivească. Nu știu dacă se aplică tuturor dar cred că dacă poți încărca o lansetă rigidă și rapidă (ceea ce înseamnă că stăpânești tehnica), poți arunca bine și cu o lansetă mai blândă/mai puțin puternică. În acel moment poți alege blancul punând accentul pe alte aspecte, cum ar fi grosimea sau greutate blancului, tipul de împletitură de carbon (ex. 1K sau 3K), producătorul blancului.

Pentru poziționarea mandrinei Chris m-a întrebat doar ce înălțime am și, după ce i-am spus, a concluzionat că mandrina trebuie să fie la 22 de inchi față de cotorul lansetei. Am măsurat această distanță pe lansetele pe care le aveam și era exact poziția unde mi-aș fi dorit mandrina.

Trebuie să ai în vedere că sunt rod builder-i care construiesc zeci, sute de lansete pe an - diferite blancuri, inele, mandrine etc. - pentru fel de fel de pescari, mai înalți sau mai scunzi, aruncători performanți sau mai puțin performanți etc. Experiența rod builder-ului îl ajută și te ajută să ajungeți la configurația lansetei care ți se potrivește atât tehnic, cât și vizual, el având deja răspunsurile la întrebările tale, chiar și la cele pe care nu i le-ai adresat. Un astfel de rod builder îți construiește lanseta pe care ți-o dorești. Unul neexperimentat sau limitat îți va livra lanseta pe care este în stare să o lucreze, indiferent ce și cât vei discuta cu el.
beltzer scrie:
si nu in ultimul rand ,atunci cand au sosit lansetele .au fost exact ce ati dorit .atat din punct de vedere tehnic cat si vizual ,sau ati avut unele nelamuriri
Au fost exact ce mi-am dorit, în privința comportamentului în aruncare și în dril. La capitolele latură estetică și lucrătură, au fost peste așteptările mele, asta în condițiile în care, trebuie să spun, sunt foarte atent la detalii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete pe comanda
MesajScris: Dum Dec 24, 2017 7:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 01, 2013 1:44 pm
Mesaje: 19
Localitate: Campia-Turzii
domnului Victor
in primul rand vreau sa multumesc pentru raspuns
apoi vreau sa spun pentru ca am intrebat in ideea sa ma linistesc in
privinta lansetelor si pentru a avea o ideie a lansetelor pe comanda
deocamdata nu ma pot gandi la ele ,niveleul meu nu ieste de Harrison ,basia etc...
momentan pecuiesc cu xs1 ,am inceput ca aproape orice pescar cu lanste baracuda ,etc
am incercat destule modele pe parcurs de la fox ,shimano ,sportex etc..(nu am incercat
lansetele scumpe sau foarte scumpe)
dar parca la fiecare model lipsea ceva .....sau mai bine zis nu imi cadea bine in mana
totusi parca o lanseta facuta la comanda ar acoperi acele lipsuri
am intrebat pentru ca am observat ca sinteti o persoana tipicara si lucru cel mai important
stiti ce inseamna sa ramai in mijlocu actiunii fara unealta care trebuie
multumesc pentru timpul acordat si sper ca am fost inteles
cu respect


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: