CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
salut,

am citit review-ul lui Mugurel vizavi de frana rapida (out-of-the-box) a mulinetei Shimano Ultegra in care spunea ca modificarea franei (cu saibe carbon) nu este un must. Cu toate acestea, pe youtube/forumuri am vazut ca lumea isi modifica frana. Ce parere aveti? Merita sa ii montez saibe de carbon sau sa o las asa cum este, cu saibe de pasla?

Multumesc,
Alexandru


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 11:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,
Raspunsul este simplu: doar tu sti daca vrei sau nu frana rapida, daca frana actuala te multumeste in dril. Daca pui saibe din carbon nu strici nimic, obti doar frana rapida. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 11:56 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
alecs scrie:
Ce parere aveti? Merita sa ii montez saibe de carbon sau sa o las asa cum este, cu saibe de pasla?
Dacă îți vei înlocui doar șaibele originale din pâslă cu cele de carbon, nu vei obține o frână mai rapidă, ci o frână care lucrează mai lin (fără să se "împăneze"). Dacă vrei ca frâna să fie mai rapidă (plaja mai scurtă), trebuie modificat și fluturele tamburului, respectiv arcul din capac trebuie înlocui cu o bucșă.

În opinia mea, fie că vrei sau nu o frâna mai rapidă, se justifică să înlocuiești șaibele de pâslă cu cele de carbon și din pricina faptului că cele de carbon rezistă mult mai bine în timp.

Oricum, dacă vei alege să faci această schimbare (upgrade), cred că vei concluziona că a meritat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Mie Dec 20, 2017 8:54 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
multumesc pentru raspunsuri!

Inca o intrebare, va rog. Am vazut pe net ca unii pescari care isi customizeaza tamburii greseaza si saibele de carbon. Este un must aceasta actiune pentru functionarea mai fina a tamburului sau este optionala? Totodata, n-am vazut pe net sa schimbe careva arcul din fluture, daca aveti un link ceva, m-as bucura :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Joi Dec 21, 2017 9:53 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
alecs scrie:
multumesc pentru raspunsuri!

Inca o intrebare, va rog. Am vazut pe net ca unii pescari care isi customizeaza tamburii greseaza si saibele de carbon. Este un must aceasta actiune pentru functionarea mai fina a tamburului sau este optionala? Totodata, n-am vazut pe net sa schimbe careva arcul din fluture, daca aveti un link ceva, m-as bucura :D

Salut ,
In afara celor prevazute cu Baitrunner Spool II , toate modelele de Ultegra produse dupa 2012 au frana de tip Instant Drag . Prin urmare au deja in fluturele tamburului bucsa in loc de arc . Nu mai trebuie sa faci aceasta schimbare .Daca vrei o frana mai rapida , de tip HI-SPEED , trebuie sa inlocuiesti cele 3 saibe de pasla din tambur cu unele din carbon sau teflon . Cele din teflon , fata de cele din carbon , au totusi o mica flexibilitate si prin urmare plaja frânei devine un pic mai lunga cu 1 -2 clik-uri . Asta poate constitui un avantaj pentru cei care vor o plaja un pic mai mare . Indiferent de saibele pe care le vei pune , avand in vedere ca saiba metalica din mijloc este fixa ( are 4 picioruse de fixare ) , atat saibele metalice cit si cele din carbon sau teflon trebuie unse cu un strat fin de vaselina .
Poti folosi vaselina Shimano - http://www.totalfishing.ro/vaselina-shi ... 60166.html .
Stiu ca unii aleg sa nu unga saibele , insa fara vaselina , frana o sa lucreze cu intreruperi fara fluiditate .Pe langa asta , saibele cu textura , cum sunt cele din carbon , se vor uza si vor deveni netede , la fel ca cele din teflon .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
multumesc mult pentru explicatii, au fost de mare folos. Cred ca o sa va scriu pe whats app sa ma ajutati d-voastra cu modificarea, ca sa nu imi prind urechile - asa cum spuneati intr-un alt post "ceea ce la prima vedere pare foarte simplu nu e chiar asa" :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: frana rapida Shimano Ultegra
MesajScris: Joi Mar 15, 2018 9:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Buna ziua.
Imi poate spune cineva ce dimensiuni (diametru exterior, interior si grosime) au aceste discuri de carbon pentru frana rapida?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: