CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 7:42 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 01, 2015 8:52 pm
Mesaje: 46
Localitate: Carei
Bun! Si dupa ce se expira garantia,ce ne facem cu arcurile slabite?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 7:58 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Te poti adresa firmelor care asigura (contra cost) service pentru mulinete.

Am explicat in mai multe randuri de ce Shimano nu are service post-garantie la mulinete in Romania (si nici in alte tari europene). Cererea pentru service e foarte mica.

Pana de curand, Shimano nu oferea servicii post-garantie nici macar pe cea mai dezvoltata piata de crap din lume, Marea Britanie. Exista o firma care functiona ca service autorizat, dar era o firma independenta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Joi Aug 15, 2019 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Ce se mai aude de problema arculetelor din tambur, s-a intervenit de 2 ori asupra acestor arculete si dupa cateva partide, aceiasi problema, nici un tambur nu mai ,,caraie''.
Mi se pare o bataie de joc pentru o mulineta de top Shimano Mgs 14.000 Xtc.
Pe langa problema asta, sunt nevoit sa intervin si la saibele de teflon din tambur, pentru ca vaselina existenta este prea putina si de proasta calitate, frana mergand in ,,hopuri''.
Am inteles ca sunt probleme generale la noile modele de Shimano ( Mgs, Power Aero).
Am de 1 an mulinetele si am o gramada de probleme cu ele.

Vlad, Normark ar trebui sa gaseasca o rezolvare concreta macar cu acele arculete, asta cu tensionarea este o solutie provizorie, ,,gandita'' cu clestele de cei de la Normark sa treaca perioada de garantie.

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Joi Aug 15, 2019 12:03 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
ovidiub scrie:
Eu am facut trecerea.
O sa fiu foarte scurt: la pretul la care eu am achizitionat-o, adica undeva la 1600RON, nu merita. La pretul actual insa, e ok sa faci upgrade-ul.
Vad ca nu se prea vorbeste de treaba asta, dar mulineta vine si cu o mica problema(pentru unii), in sensul ca arcul de la tambur care produce acel click in momentul in care pestele ia fir, nu se mai auzea dupa doua partide. S-a rezolvat prin tensionarea acelor arcuri(in garantie) dar nu cred ca o sa tina mult timp. E o problema care s-a mai intalnit la modelele noi de mulinete de la Shimano(ci4) si care persista la Power Aero si am o mica banuiala ca si la Aerotehcnium, modelul nou.


Problema sunetului produs de tambur se poate rezolva foarte usor.
Ordinea in care sunt dispuse piesele care produc acest sunet este (de jos in sus) :
acel "cioc" in forma de "T" care intra in contact cu zona zimtata a tamburului, arcul de tensionare, saiba si surubul care le sustine pe toate.
Tot ce trebuie facut e ca saiba de sus, care se regaseste sub surub, sa se mute sub acel cioc in forma de "T".
In acest fel, se reduce suprafata de frecare si se permite o mai buna mobilitate a piesei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Joi Aug 15, 2019 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 15, 2015 10:46 pm
Mesaje: 47
Localitate: Timisoara
Mersi Bogdan de raspuns, dar am facut si aceasta modificare. Am vazut aceasta solutie pe alt topic si am aplicat-o, dar dupa cateva partide iara am avut probleme...

_________________
Carp Team Timisoara


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero XTB/XSB
MesajScris: Joi Aug 15, 2019 3:24 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
darius scrie:
Vlad, Normark ar trebui sa gaseasca o rezolvare concreta macar cu acele arculete, asta cu tensionarea este o solutie provizorie, ,,gandita'' cu clestele de cei de la Normark sa treaca perioada de garantie.

Darius, inteleg problema si am discutat-o cu Normark. S-a stabilit ca Normark rezolva orice problema de acest gen in cadrul garantiei de doi ani de care beneficiaza mulinetele (daca mulinetele au fost cumparate din Romania, de la un magazin partener).

Normark nu poate interveni asupra mulinetei montand alte piese decat a montat Shimano din fabrica. Termenii de garantie pentru Europa sunt stabiliti de Shimano si pot fi cititi aici: ​Shimano limited warranty​.​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: