CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:01 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 4:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Multzam pentru postare Roland!
Fire intinse!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Dec 26, 2018 5:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Victor Costache scrie:
De ce am cumpărat Aero Technium XTB? În principal deoarece la acea vreme pescuiam exclusiv din mână și eram obsedat de distanțele extreme. Având în vedere că așezarea firului prin sistemul super slow oscillation ar fi trebuit să adauge niște metri, am decis să mă despart de Basia QDX (cărora nu aveam ce să le reproșez) și să achiziționez Aero Technium XTB. Încă mai aveam mulinetele Basia QDX atunci când am cumpărat Aero Technium XTB.

Pe lângă speranța că voi câștiga câțiva metri (elementul determinant), au mai fost și alte elemente care m-au convins să fac trecerea...


Victor, documentandu-ma putin asupra istoriei modelului Aero Technium, prin cataloagele Shimano din anii precedenti, nu am gasit informatia ca modelul care l-ai avut (Aero Technium XTB) ar avea oscilatie super lenta. Doar lenta am identificat.
Nu stiu cat timp ai detinut acele mulinete, dar intrebarea mea este, cum te-ai descurcat cu ele si daca le recomanzi totodata prin raportare la mulinetele cu care ai pescuit ulterior(inclusiv in prezent).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 5:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Doru, mulineta la care m-am referit și pe care am folosit-o un sezon și ceva este Shimano Aero Technium Mgs 12000 XTB. Așa cum se poate vedea pe website-urile unde încă mai apare acest produs (ex. https://dansononline.co.uk/product/shim ... 12000-xtb/), se menționează Super Slow Oscillation (100 turns per full oscillation).

Unul dintre factorii care m-au determinat la acel moment să trec de la Basia la Aero Techium a fost tocmai așezarea spiră lângă spiră, în speranța că voi câștiga distanță în aruncare. În realitate, așa cum am scris și cu alte ocazii, nu a fost cum mă așteptam, respectiv aruncam cu câțiva metri mai puțin cu Aero Technium decât cu Basia. După teste dedicate și mai bine de un sezon în care am pescuit exclusiv din mână, concluzia mea a fost că așezarea Cross Wrap de la Daiwa este superioară când vine vorba de distanțe extreme, pe când super slow oscillation este superioară din punct de vedere vizual (așezarea firului place mai mult ochiului pescarului).

Punând în balanță modelele de top Shimano (pe care fie le-am folosit, fie le-am analizat în detaliu în vederea achiziționării) cu modelele tot de top de la Daiwa (pe care le-am analizat, le-am folosit și le folosesc în prezent), în ceea ce mă privește, decizia este spre Daiwa.

În susținerea celor de mai sus vine faptul că după "episodul" Shimano am revenit la Daiwa și, la acest moment, nu am motive să fac o altă încercare (schimbare). Totodată, prietenii și cunoscuții care foloseau Shimano cărora le-am recomandat și au trecut la Daiwa n-au regretat.

Referindu-mă strict la modelul Aero Technium pe care l-am avut, lucrul care mi-a displăcut cel mai mult a fost frâna denumită Baitrunner Spool II, mai ales că eram obișnuit cu quick drag-ul (QD) de la Daiwa. Cine a folosit o mulinetă cu QD știe la ce mă refer.

Legat de recomandări, în linie cu ce am scris atât aici, cât și cu alte ocazii, celor interesați de mulinete de top le recomand să pună mâna și pe cele de la Daiwa înainte să decidă în privința achiziției.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 10, 2015 7:49 pm
Mesaje: 61
Si eu folosesc acelasi model de-la shimano si mie imi place ,am fost sceptic in legatura cu sistemul mai ciudat de baitrunning dar m-am obisnuit repede cu el ,poate fi folosit ca o frana ultra rapida .Ca si distanta nu ma intereseaza foarte mult pentru ca nu imi place pescuitul la distante extreme daca nu pot folosi barca ,cred ca am devenit cam comod :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 27, 2018 11:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Victor, din cele ce am citat din recenzia ta de anul trecut, asa am inteles, ca te referi la varianta simpla si nu la cea MGS.
In fine, mai putin important acum.
Vreau sa te mai intreb o chestie referitoare la testele efectuate si asteptarile tale cu privire la sistemul de oscilatie super lenta: ai folosit in cadrul testelor si fire de diametre diferite, spre exemplu un fir 0.22 si ulterior un 0.33?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 28, 2018 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În mesajul respectiv (viewtopic.php?f=10&t=3329#p26888) am făcut la început precizarea: Aero Technium XT-B Magnesium (la care mă voi referi prin Aero Technium XTB)

Am testat mai multe fire în acea perioadă (diferite modele și diametre de la mai mulți producători: Kryston, Shimano, Daiwa, Fox, Korda etc). Nu am coborât sub 0,25mm deoarece nu am pescuit niciodată cu fire mai subțiri de atât, deci nu mi-am propus să testez. Deși am pescuit din mână cu fire mai groase de 0,30mm (chiar și cu 0,40mm pe Varlaam), nu îmi aduc aminte să fi făcut teste (măsurători) cu fire de diametru mai mare de 0,30mm. Oricum, indiferent de firele testate, concluziile au fost aceleași: cu Basia aruncam mai mult decât cu Aero Technium Mgs.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron