CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 4:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 5:18 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Buna seara,

Exista posibilitatea ca aceasta mulineta sa ajunga si in Romania? In afara de Spool 2, exista si alte diferente intre aceasta mulineta si Shimano Fliegen SD?

O seara buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 9:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Shimano Power Aero Fliegen TD e un model JDM care dateaza de cativa ani. Nu exista nicio perspectiva sa apara in Europa, nici nu stiu daca se mai produce, vad ca magazinele japoneze nu-l mai afiseaza.

Exista insa un model Shimano Power Aero "made in Japan" care tocmai isi face debutul pe piata europeana si care va fi disponibil in Romania in cel mai scurt timp. E vorba de Power Aero 14000 XTB. Fata de Fliegen SD, are tambur de capacitate 14000, tambur de rezerva si sase reductori pentru fir, plus Super Slow Oscillation 50. Mulineta e listata deja pe site-ul Shimano Europa. Mai multe detalii despre ea, in zilele urmatoare.


Fişiere ataşate:
Shimano Power Aero 14000 XTB.jpg
Shimano Power Aero 14000 XTB.jpg [ 53.14 KiB | Vizualizat de 12160 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mar Sep 26, 2017 12:34 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Ca sa nu deschid un subiect nou, intreb aici: acest model Power Aero 14000 XTB o sa fie peste modelele CI 4 XTB si Shimano 14000 XTD ca si specificatii?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mar Sep 26, 2017 1:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Marian N. scrie:
Ca sa nu deschid un subiect nou, intreb aici: acest model Power Aero 14000 XTB o sa fie peste modelele CI 4 XTB si Shimano 14000 XTD ca si specificatii?

Multumesc!

Sigur.
In primul rand sunt facute in Japonia. Fratele mai mic al lui Aerotehcnium.
Alte materiale, alta calitate....

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mar Sep 26, 2017 2:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marian N. scrie:
Ca sa nu deschid un subiect nou, intreb aici: acest model Power Aero 14000 XTB o sa fie peste modelele CI 4 XTB si Shimano 14000 XTD ca si specificatii?
Așa ar trebui, având în vedere specificațiile oficiale de pe pagina Shimano Europe și diferențele de preț (£150 mai scumpă față de Ultegra CI4+ XT-B și, respectiv, £215 față de Ultegra XT-D).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Mar Sep 26, 2017 7:37 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Abia astept sa vad aceste mulinete in magazine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Vin Sep 29, 2017 8:10 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Roby Solticzki scrie:
Marian N. scrie:
Ca sa nu deschid un subiect nou, intreb aici: acest model Power Aero 14000 XTB o sa fie peste modelele CI 4 XTB si Shimano 14000 XTD ca si specificatii?

Multumesc!

Sigur.
In primul rand sunt facute in Japonia. Fratele mai mic al lui Aerotehcnium.
Alte materiale, alta calitate....


N-are nici o relevanta unde sunt facute. :)

Odata cu mutarea in China, Malaezia sau aiurea, producatorii au mutat si know-how-ul acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Vin Sep 29, 2017 8:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Ionut-Paul scrie:
Roby Solticzki scrie:
Marian N. scrie:
Ca sa nu deschid un subiect nou, intreb aici: acest model Power Aero 14000 XTB o sa fie peste modelele CI 4 XTB si Shimano 14000 XTD ca si specificatii?

Multumesc!

Sigur.
In primul rand sunt facute in Japonia. Fratele mai mic al lui Aerotehcnium.
Alte materiale, alta calitate....


N-are nici o relevanta unde sunt facute. :)

Odata cu mutarea in China, Malaezia sau aiurea, producatorii au mutat si know-how-ul acolo.

Daca tu zici....
Atunci nu merita diferenta. Sunt o prostie. Cred ca si Mugurel poate sa confirme.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Dum Oct 01, 2017 9:08 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Roby Solticzki scrie:
Daca tu zici....
Atunci nu merita diferenta. Sunt o prostie. Cred ca si Mugurel poate sa confirme.


Fabricile din China, in care produce Shimano (si nu numai), sunt perfect capabile sa produca orice mulineta, la aceleasi standarde de calitate si cu aceleasi materiale, ca cele produse in Japonia. Iar asta este de necontestat, indiferent ce crede publicul.

Sau tu crezi ca Shimano s-a dus la primul chinez Chang detinator de fabrica si i-a zis: de acum inainte tu produci, de capul tau, cu ce materiale vrei, gama asta de mulinete pentru noi? :)

Daca tu zici!

P.S. Stii cat sunt taxele si salariile in Japonia, comparativ cu China sau Malaezia?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Power Aero FLIEGEN TD
MesajScris: Lun Oct 02, 2017 8:59 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Din cate stiu, fabrica Shimano din Malaezia este cea mai avansata unitate de productie a firmei. Am gasit la un moment dat (acum cativa ani) o postare in sensul asta pe forumul Tackle Tour, facuta de un utilizator care parea sa fie angajat la Shimano. Evident, vorbim doar de o postare pe un forum, facuta de un utilizator anonim, deci nu sunt informatii oficiale, dar poate fi relevanta in discutia noastra. Vedeti mai jos un fragment:

Malaysia is not cheap labor by any means. The factory there is actually more advanced than it in in Japan. The entire QC department is run by workers from Japan. The QC teams rotate between the US, Japan, Malaysia, Europe and Australia. They all originate in Japan and have worked there for several years before the rotation starts. The QC team are part engineer, part QC people. Some of the QC workers designs have made it into production such as our Propulsion spool. I have worked closely with several of them over the years and formed friendships. Most go to Malaysia after working in the US for 2-3 years. They are aware of our customer demands and make sure these demands are met in production.

In traducere:

Malaezia nu inseamna neaparat forta de munca ieftina. Fabrica din Malaezia este de fapt mai avansata decat cea din Japonia. Intreg departamentul de control al calitatii (QC) este condus de personal din Japonia. Echipele de control al calitatii lucreaza prin rotatie in Statele Unite, Japonia, Malaezia, Europa si Australia. Totii membrii echipelor provin din Japonia si au lucrat cativa ani acolo inainte de a incepe sa lucreze prin rotatie in alte tari. Echipele QC sunt formate din ingineri si lucratori. Unele dintre conceptele propuse de echipele de control al calitatii au fost aprobate pentru productie, cum e cazul tamburului Propulsion. Am lucrat alaturi de unii dintre membrii echipelor QC si sunt prieten cu unii dintre ei. Cei mai multi ajung in Malaezia dupa ce au lucrat doi, trei ani in Statele Unite. Stiu foarte bine care sunt asteptarile clientilor si se asigura ca produsele pe care le fabrica sunt la nivelul acestor asteptari.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: