CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:28 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 1:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Salut!

As dori sfaturi pentru achizitionarea unui minciog cu deschidere mare,usor,a carui plasa sa se inchida simplu si rapid,rezistent si nu in ultimul rand nu foarte scump.
Prefer sa platesc pentru calitatile reale ale lui si nu pentru nume.

Multumesc!

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 3:22 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sfatul meu este sa cauti un minciog cat mai rigid. Moda actuala a minciogurilor este sa fie cat mai subtiri si usoare, dar daca minciogul are coada flexibila poate fi incomod, mai ales cand scoti pestele singur.

Minciogurile scumpe nu prezinta garantia ca sunt suficient de rigide, deci pretul nu e neaparat un indicator relevant. Am vazut mincioguri scumpe care erau nepractice pentru ca erau prea grele sau prea flexibile.

Ideal ar fi sa poti testa mincioguri la fel cum testezi si lansete, doar ca e mai usor sa testezi o lanseta decat un minciog. Majoritatea minciogurilor pe care le cunosc mi se par prea flexibile, indiferent cat costa. Doar daca ai ocazia sa folosesti un minciog cu adevarat rigid poti sa observi diferenta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Cipi!

Eu folosesc de 2 ani Fox Torque de 42 inci si sunt multumit de el (e undeva la 400 RON daca-mi amintesc bine, are si varianta de 46 inci putin mai scumpa). Daca pescuiesti plantat si ai nevoie de minciog in barca eu nu iti recomand minciog mai mare de 42 inci pentru ca este destul de greu de manevrat. In cel de 42 inci mie mi-a incaput fara nicio problema un crap de 22kg, depinde care este punctul tau de referinta cand spui "mare". Inca nu am scos cteni peste 17kg dar nu-mi imaginez sa fie probleme.

Minciogul este din carbon integral si V-ul din aluminiu. Este un minciog destul de usor, probabil nu cel mai rigid de pe piata, dar suficient de rigid sa poti scoate pestele singur fara nicio problema. Trecand de la FL la Fox Torque mie ultimul mi se pare foarte rigid, dar este evident o experienta insuficienta.

Prinderea si desfacerea bratelor se realizeaza foarte usor, plasa deocamdata nu a dat niciun semn de oboseala.

In gama lui de pret am avut si o mica experienta cu minciogul Select Baits care mi s-a parut la acelasi nivel dpdv al rigiditatii dar mai greu la prindere/desfacere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 4:03 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Eu am Focal System de la Century și Tribal de la Shimano. Dintre cele două ți-l recomand pe cel de la Shimano (este mai ușor și are coada mai rigidă decât cel de la Century).

Dacă pescuiești cu partener (care te ajută să scoți peștele), contează mai puțin cât de ușor și rigid este minciogul dar dacă pescuiești singur, cu cât mai ușor și mai rigid minciogul, cu atât mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 4:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Multumesc!
Mai astept pareri.
Despre asta stie cineva,ceva?


Fişiere ataşate:
minciog-trakker-eq-carbon-landing-net-25152-1.jpg
minciog-trakker-eq-carbon-landing-net-25152-1.jpg [ 122.1 KiB | Vizualizat de 15026 ori ]

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 4:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Sau de acesta?


Fişiere ataşate:
minciog-select-baits-lift-up-net-27334-1.jpg
minciog-select-baits-lift-up-net-27334-1.jpg [ 164.24 KiB | Vizualizat de 15025 ori ]

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 10:46 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Exista un singur minciog pe care l-as lua in seama, este vorba de Shimano Tribal. Mai ales daca esti prentios sau cunosti piata acestor produse, Shimano Tribal nu are cum sa nu iti placa. Un maner de minciog moale, mai rau te incurca.
http://www.totalfishing.ro/minciog-shim ... 28158.html iar husa acestuia, este una calitativa si de efect ;)

Singurul lucru pe care l-as schimba la acest minciog, este plasa. As pune una pe care o cunosc foarte bine care nu mi-a creat niciun fel de surpriza (JRC).
http://www.totalfishing.ro/rezerva-plas ... 52180.html
http://www.totalfishing.ro/rezerva-plas ... 27495.html

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Dum Sep 03, 2017 10:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Claudiu Garlea scrie:
Exista un singur minciog pe care l-as lua in seama, este vorba de Shimano Tribal.

Modelul actual de minciog Tribal e, cu mici modificari, acelasi minciog pe care Shimano il vinde inca de la inceputul anilor 2000, cand se numea Shimano Antares. Minciogul a iesit din productie pentru cativa ani, dupa care a reaparut in seria Tribal.

Prima versiune (Antares) avea blocul central din metal si insertii metalice la capetele bratelor, ceea ce era un mare avantaj. La toate modelele ulterioare, inclusiv la modelul actual, bratele nu mai sunt armate cu cap metalic. De asta - daca e cineva interesat de el - recomand ca bratele sa fie intarite pe interior pentru siguranta.

Am avut un minciog Antares, iar mai tarziu am avut modele Tribal, pe care le folosesc si acum. Constructia cozii a fost mereu aceeasi. S-a schimbat doar culoarea, care era visinie la Antares. Faptul ca e foarte rigid face ca minciogul sa fie usor de manevrat cu o singura mana, cand scoti singur pestele.


Fişiere ataşate:
Shimano Antares Landing Net 1-2.jpg
Shimano Antares Landing Net 1-2.jpg [ 64.11 KiB | Vizualizat de 14960 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Dum Sep 03, 2017 10:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
cipibm scrie:
Multumesc!
Mai astept pareri.
Despre asta stie cineva,ceva?

Salut.
Am avut minciogul de la Trakker cu manerul din doua bucati. L-am luat in ideea ca e practic la stilul meu de pescuit..singur si plantat. Din pacate problemele au aparut mediat: filetul de metal s-a distrus in interior si cand imi era lumea mai draga ma trezeam cu plasa in apa.
L-am dus la garantie si pana sa primesc banii inapoi am cumparat minciogul de la Shimano. Nici nu se compara: rigid, solid n-am avut nicio problema cu el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare minciog
MesajScris: Dum Sep 03, 2017 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 30, 2016 6:54 pm
Mesaje: 28
Localitate: Craiova
Inainte sa imi achizitionez minciogul am oscilat o buna perioada intre Shimano tribal si lift up de la Select Baits.

Dupa ce am luat contact cu ambele am ales minciogul celor de la Select Baits si nu regret, este rigid si blank-ul este slim, Shimano Tribal este cel putin la fel de rigid, poate o idee mai rigid dar grosimea blank-ului m-a determinat sa iau decizia mai sus mentionata. Daca nu te deranjeaza coada mai groasa poti opta pentru Shimano Tribal fara probleme.

Fire intinse!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: