CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Echipament pe termen lung
MesajScris: Mar Iul 25, 2017 11:45 am 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 23, 2017 11:05 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti acum Germania Bayern
Buna ziua,
de la inceput doresc sa mentionez ca nu sunt un pescar profesionist, insa doresc sa achizitionez un echipament pe termen lung.
2 X TX5 13ft 3,5 lb
2 X Ultegra 14000 sau 5500 ( inca nu sunt hotarat )
Nu pescuiesc plantat, deoarece in Germani si Austria unde intentionez sa pescuiesc nu se permite sa plantezi si trebuie sa ai fir monofilament de minim 0,35.
Astept parerile voastre.
M-as bucura daca ar avea timp sa imi raspunda Cristian Mihalcea, Vlad Pavlovici, Paul Aparaschivei. Asta nu inseamna ca nu accept sfaturi, pareri si de la ceilalti membri ai acestui forum.
Va multumesc pentru timpul acordat si va doresc FIR INTINS!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Mar Iul 25, 2017 3:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Salut
Referitor la lanseta, te-ai oprit la una care o sa iti satisfacă toate necesitățile, bravo, o alegere foarte buna...referitor la mulineta, ca sa poti fi ajutat de această parte componentă a echipamentului, trebuie sa fie cat mai ușoară ca sa iti aduca un aport la viteză de lansare... avand in vedere ca vei folosi 0.35 si vei pescui lansat si nu plantat, 5500 este alegerea cea mai buna.... eu am folosit modelul in filmul Casting la Varlaam si nu numai... in acest caz însă am avut linia principala de 0.45 si am reusit sa ajung cu o aruncare destul de puternica la 120 metri reali (nu am avut inaintas si foloseam saculet cu 2 bile de 15mm), asadar opinia mea este tx5+5500 .

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Mar Iul 25, 2017 4:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 23, 2017 11:05 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti acum Germania Bayern
Iti Multumesc frumos Cristi, am sa țin cont de sfatul tau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Mar Iul 25, 2017 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nu am folosit suficient de mult echipamentele pe care le menționezi (doar am pus mâna pe ele), așa că nu pot exprima o părere avizată în contextul "termen lung" dar îți pot spune câteva opinii de ordin general.

Ca să folosești un echipament pe termen lung trebuie:
  • să fie fiabil (TX5 fiind o lansetă nou apărută, nu a trecut testul timpului, prin urmare nu putem știi cum stă la acest capitol)
  • să ai grijă de el (indiferent cât costă și din ce este făcut, greșita manipulare/utilizare poate strica produsul respectiv)
  • să îți placă și să te mulțumească în anii ce vor veni (să nu îți dorești alte performanțe/componente, să nu te plictisești, să nu-ți mai placă aspectul și în sezonul următor să-ți dorești altceva).

Exceptând echipamentele de top sau cele făcute pe comandă, este foarte probabil ca la un moment dat, nu foarte departe, să simți (din motive obiective și/sau subiective) nevoia unui upgrade, așa că eu aș alege în primul rând ce mi se potrivește (dacă am posibilitatea să testez lansetele înainte să le cumpăr), apoi ce îmi place (cum arată și cum le simt) și nu aș scăpa din vedere aspectul vânzării (ce cred că se va vinde mai ușor când va veni vremea).

În ceea ce privește pescuitul din mână (la distanță), tehnica este mult mai importantă decât echipamentul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Mar Iul 25, 2017 11:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 23, 2017 11:05 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti acum Germania Bayern
Salut Victor,
doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat si pentru sfaturile tale. Am sa tin cont de ele.
Sunt in Germania de 7 ani de zile iar prieteni pe care ii am aici nu detin asa ceva ca sa pot face un test cu ele, de aceea am apelat la parerile voastre pe acest forum.
Singurul " test " este in magazin adica sa le vad estetic nu sa le folosesc la propriu ca sa imi pot da seama atâta cat ma pricep deoarece am specificat mai sus ca nu sunt un profesionist.
In speranta ca vor fi si alti membi care vor scrie pe acest subiect va doresc FIR INTINS!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Joi Iul 27, 2017 8:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Vreau sa specific câteva aspecte referitoare la sfatul meu...
Tx5 este intr-adevar o lanseta nou însă e deja testată destul de bine încât să ofere incredere...e o alegere buna 'in timp ' deoarece faptul că este noua ca model te asigura ca in caz de ceva vei putea sa găsești elemente de schimb...pot sa iti garantez ca te vei descurca cu acest model fara sa fi nevoit să îl testezi deoarece este un blank foarte prietenos si sunt sigur ca o sa te descurci cu el de la bine in sus !
O zi deosebită

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Echipament pe termen lung
MesajScris: Joi Iul 27, 2017 11:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iul 23, 2017 11:05 pm
Mesaje: 4
Localitate: Bucuresti acum Germania Bayern
Pe asta ma bazez si eu Cristi, ca este produs nou si in caz de ceva voi gasi sa inlocuiesc ce imi trebuie.
M-am uitam pe youtube la testul facut de tine si daca rezista la aruncarile tale......stiu ca esti profesionist iar tehnica ta de aruncare este de cea mai buna calitate si sunt convins ca ai testat-o la capacitate maxima. Acest lucru a inclinat balanta sa raman la TX5 Intencity.
Saptamana viitoare ajung in tara si negrsit voi merge intr-un magazin sa pun mana pe acest combo TX5-ULTEGRA 5500.
Multumesc inca o data pentru timpul acordat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 128 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: