CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 6:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare,

In viitorul foarte apropiat doresc sa imi schimb avertizorii.
Am vazut tot felul de avertizori si am auzit muuuulte pareri cum ca unii ar fi mai buni decat altii.
Pentru mine lupta se da intr-e cele doua modele din titlul topicului.
Fiind si apropiate ca pret, si auzind lucruri frumoase despre ambele modele, nu reusesc sa iau o hotarare.
Va rog pe toti care aveti aceste modele sau care a-ti avut, sau care aveti un prieten ce ii detine, dati-mi un sfat, cu argumente.

PS: sa nu introducem in discutie FOX NTXR, probabil sunte cei mai buni dar pretul depaseste bugetul meu.

Multumesc mult tuturor si astept cu nerabdare parerile voastre.

Cred ca ar fi mult mai interesant topicul daca prima parere ar fi a d-lui Pavlovici.

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 7:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Imi pare rau, nu sunt domnul Pavlovici, dar am Fox MXR+. :) . Mie imi plac lucrurile simple, robuste care-si fac treaba bine. Exact asta sunt senzorii Fox. Reglaj ton, volum si doua trepte de senzitivitate...si cam atat. Un led foarte puternic si o parte radio perfecta. Nu este absolut nici o diferenta in timp intre sunetul senzorului si al statiei. Fac exact ceea ce trebuie sa faca si o fac perfect. Daca esti fan luminite gen pom de craciun, sunete de broasca, femei incintate..., tot felul de alte setari inutile consumatoare de baterii, atunci nu sunt pentru tine. Ca si minus si cred ca e singurul ar fi trebuit sa aiba avertizare de baterie slaba. Te poti trezii ca nu mai ai baterii si nu-ti mai suna senzorul. In rest...numai de bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 8:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Imi pare rau, dar nu cunosc modelele care se gasesc la ora actuala pe piata. Am un set de senzori pe care il folosesc de vreo 15 ani. Acelasi set. Functioneaza in continuare. N-am prea experimentat cu alti senzori decat ocazional si mai mult de curiozitate, dar m-am intors de fiecare data la senzorii vechi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 8:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
multumesc pentru raspunsuri.
Adrian, distanta la care statia este inca in contact cu senzorul este ok din experienta ta de pana acum?

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 9:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Vlad a evitat sa precizeze ca senzorii pe care îi are de atatia ani sunt .... FOX! Si eu folosesc de 2 sezoane Fox MXR+ si îi recomand cu căldura! Fac exact ceea ce trebuie sa faca niste senzori, fara greseala. Adi a dat detalii destule in favoarea lor. Stația bate la o distanta suficienta (dupa obstacole) incat sa nu-ti faci probleme daca pescuiesti corect. Nu am folosit JRC Radar DS3, dar, cu siguranta, nu sunt la fel de fiabili ca FOX MXR+.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 9:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Tot in favoarea senzorilor FOX MXR+, as vrea sa-l corectez pe Adi ( no offence, dau o bere cand ne vedem), acestia dispun de functia de avertizare nivel scazut al bateriei, n-am verificat personal, asa scrie in catalogul cu produse FOX pe 2017!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 9:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
tibi crivoi scrie:
Vlad a evitat sa precizeze ca senzorii pe care îi are de atatia ani sunt .... FOX! Si eu folosesc de 2 sezoane Fox MXR+ si îi recomand cu căldura! Fac exact ceea ce trebuie sa faca niste senzori, fara greseala. Adi a dat detalii destule in favoarea lor. Stația bate la o distanta suficienta (dupa obstacole) incat sa nu-ti faci probleme daca pescuiesti corect. Nu am folosit JRC Radar DS3, dar, cu siguranta, nu sunt la fel de fiabili ca FOX MXR+.


Salut Tibi și mulțumesc pentru intervenția ta.
Știu ca Vlad folosește Fox în general nu doar senzori, îi urmăresc toate filmele și îl admir foarte mult pentru profesionalism, dar asta e o alta discuție și nu are legătură cu topicul...
Am tot auzit ca ar fi probleme la mxr+ cu distanta dintre e avertizori și stație, cum de altfel am auzit și de jrc ds3 ca nu au detectat trăsătura...
Aștept și alte păreri.
Oricum și eu as înclina către mxr+.

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 9:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
tibi crivoi scrie:
Tot in favoarea senzorilor FOX MXR+, as vrea sa-l corectez pe Adi ( no offence, dau o bere cand ne vedem), acestia dispun de functia de avertizare nivel scazut al bateriei, n-am verificat personal, asa scrie in catalogul cu produse FOX pe 2017!


Nu am verificat asta pana acum dar o sa ma uit și eu.
Ar fi ok.

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 9:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristii Matache scrie:
Știu ca Vlad folosește Fox în general nu doar senzori.

In general, nu folosesc Fox, folosesc Shimano si Carp Spirit. :)

Fox e insa o firma demna de tot respectul si am doua lucruri vechi de la Fox, senzorii SX si Sky-Pod-ul, pe care le folosesc din 2003 si pe care le consider foarte bune. Am scris frecvent despre ele pe site si pe forum, ca sa nu mai vorbesc de cate ori au aparut in filmele mele, deci nici vorba sa le evit in vreun fel.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FOX MXR+ sau JRC RADAR DS3
MesajScris: Mie Iun 21, 2017 10:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Cristii Matache scrie:
Știu ca Vlad folosește Fox în general nu doar senzori.

In general, nu folosesc Fox, folosesc Shimano si Carp Spirit. :)

Fox e insa o firma demna de tot respectul si am doua lucruri vechi de la Fox, senzorii SX si Sky-Pod-ul, pe care le folosesc din 2003 si pe care le consider foarte bune. Am scris frecvent despre ele pe site si pe forum, ca sa nu mai vorbesc de cate ori au aparut in filmele mele, deci nici vorba sa le evit in vreun fel.


Da, mea culpa, am generalizat.
Ma refeream la rod pod, avertizori și swingere care știam ca sunt de la Fox, nicidecum lansete , mulinete care știu ca sunt Shimano iar accesoriile pentru monturi știu ca au fost Ace iar acum Carp Spirit.
Sunt 80% hotărât în privinta avertizorilor. :)

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 147 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: