CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fluorocarbon în loc de leadcore
MesajScris: Lun Iul 10, 2017 7:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Uneia dintre schimbările care consider că au jucat un rol important în desfășurarea partidei recente de la Pelagicevo i-am dedicat un mesaj separat.

Mai întâi o precizare: anul acesta nu a mai fost permisă folosirea înaintașului textil și nici a leadcore-ului. Astfel, am folosit înaintașul conic Konico (0.23mm - 0.57mm) de la P-Line, iar leadcore-ul l-am înlocuit inițial cu Lok Down Leader (transparent) de la TF Gear.

Încă de la primele aruncări am resimțit dezavantajele folosirii înaintașului mono în locul celui textil și în special Lok Down Leader-ului în locul leadcore-ului. Faptul că pierdeam din distanță (parte din energia lansării fiind absorbită de înaintașul mono + Lok Down) nu era cea mai mare problemă deoarece nu pescuiam la distanțe extreme. A trebui însă să ajustez tehnica lansării (să schimb timinig-ul) pentru a evita înnodarea înaintașului în inelul de plecare.

Revenind la schimbarea făcută, aceasta a constat în renunțarea la Lok Down Leader și înlocuirea acestuia cu un segment de fluorocarbon lung de 1m din Sunline Siglon FC de 0.63mm, buclele de la capete fiind realizate cu ajutorul bridelor (crimps) de 0.7mm de la Korda. Îl testasem deja cu rezultate foarte bune pe Varlaam (pescuind plantat), numai că nu știam dacă va rezista aruncărilor în forță (cum era în cazul de față).

În urma testelor cu un plumb de 150g pe lanseta de marker am concluzionat că rezistă aruncărilor puternice, mai ales că în cazul lansetelor de pescuit nu era necesară aceeași forță.

Folosirea fluorocarbonului avea două avantaje importante față de Lok Down: era invizibil în apă (oferind o mai bună camuflare monturii) și avea elongația mai mică (ajutând în lansare).

Coincidență sau nu, așa cum menționam și în descrierea partidei, după înlocuirea Lok Down Leader-ului a crescut numărul prezentărilor. Înclin să cred că nu a fost o simplă coincidență deoarece și pe Varlaam s-a întâmplat similar: numărul prezentărilor a crescut după înlocuirea leadcore-ului cu fluorocarbonul.

Prin urmare, voi continua să folosesc fluorocarbon în locul leadcore-ului, mai ales acum când am văzut că se pretează atât pescuitului plantat, cât și pescuitului din mână.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 10, 2017 7:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Leadcore si inaintas textil ii interzis de 3 - 4 sezoane pe acel lac , numa nu interesa pe nimeni nu ca acuma ar fi altfel...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 16, 2017 7:47 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
De curiozitate a venit cineva sa va verifice monturile?

De cind pescuiti pe acel lac?

:?: :?: :?:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 16, 2017 8:57 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Pe mine nu ma controlat niciodata nimeni.Consider insa,ca regulamentul trebuie respectat din bun simt si nu de frica faptului ca poate vei fi controlat.Din pacate din "setea" de a prinde peste cu orice pret,pe multe lacuri,pescarii schimba regulamentul "din mers",sau il interpreteaza dupa bunul lor plac.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 17, 2017 9:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Iun 09, 2013 11:11 pm
Mesaje: 78
Exista un fluorocarbon foarte bun pentru inaintas de la Take Akashi.Cel de 0,40 rezista peste 20 de kg forta iar cel de 0,45 si mai mult.
http://www.ebay.co.uk/itm/Take-Akashi-F ... 8PSI1Bg9wg


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 17, 2017 10:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marius Aslzos scrie:
Exista un fluorocarbon foarte bun pentru inaintas de la Take Akashi.Cel de 0,40 rezista peste 20 de kg forta iar cel de 0,45 si mai mult.
http://www.ebay.co.uk/itm/Take-Akashi-F ... 8PSI1Bg9wg
L-ai testat și chiar corespunde celor scrise pe ambalaj? Cum se comportă în timp?

Te întreb deoarece eu am testat mai multe fire fluorocarbon până să ajung la Siglon FC și cele de 0.5xmm se rupeau repede (la nod), astfel încât nici nu mi-am pus problema să le folosesc în condiții de pescuit, la fel cum nu mi-am pus problema să testez fluorocarbon mai subțire de 0.50mm.

Totodată, firul de la Take Akashi mi se pare suspect de ieftin, ceea ce mă face să am îndoieli în privința rezistenței la abraziune și în timp.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 12:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
are arrow in stoc pret.rec.18,20 ron ;) http://www.arw.ro/alte-fire-de-pescuit/ ... -29kg-50m/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 6:20 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Victor Costache scrie:
Astfel, am folosit înaintașul conic Konico (0.23mm - 0.57mm) de la P-Line, iar leadcore-ul l-am înlocuit inițial cu Lok Down Leader (transparent) de la TF Gear.

Revenind la schimbarea făcută, aceasta a constat în renunțarea la Lok Down Leader și înlocuirea acestuia cu un segment de fluorocarbon lung de 1m din Sunline Siglon FC de 0.63mm, buclele de la capete fiind realizate cu ajutorul bridelor (crimps) de 0.7mm de la Korda. Îl testasem deja cu rezultate foarte bune pe Varlaam (pescuind plantat), numai că nu știam dacă va rezista aruncărilor în forță (cum era în cazul de față).


Victor,raspunde-mi te rog la o intrebare:
in situatia in care ai folosit înaintașul conic Konico (0.23mm - 0.57mm) de la P-Line,de ce ai mai simtit nevoia sa folosesti si 1m din Sunline Siglon FC de 0.63mm?Cei 0.06 mm in plus au contat atat de mult?

Multumesc!

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 20, 2017 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
cipibm scrie:
Victor,raspunde-mi te rog la o intrebare:
in situatia in care ai folosit înaintașul conic Konico (0.23mm - 0.57mm) de la P-Line,de ce ai mai simtit nevoia sa folosesti si 1m din Sunline Siglon FC de 0.63mm?Cei 0.06 mm in plus au contat atat de mult?

Multumesc!
Din următoarele motive:
  1. având în vedere că apa era foarte limpede, mă interesa să camuflez montura cât mai bine (fluorocarbonul fiind practic invizibil în apă)
  2. folosesc safety clips-urile de la Carp'R'Us și PB Products și îmi este mai ușor să realizez montura culisantă pe segmentul de fluorocarbon decât direct pe Konico
  3. folosesc nodul blood pentru a desface ușor înaintașul de leadcore (în cazul de față Konico de fluorocarbon) după ce peștele ajunge în minciog și urmează să-l scot din apă (pentru a scădea riscul rănirii peștelui în minciog) - dacă nu aș fi folosit segmentul de flurorocarbon (legat de Konico prin nodul blood), ar fi trebuit să tai din Konico la fiecare pește capturat
  4. vroiam să testez cum se comportă segmentul de fluorocarbon în condiții reale de pescuit din mână
  5. se diminua (cât de cât) la lansare efectul elongației înaintașului (fluorocarbonul având o elongație mai mică decât Konico)
  6. la Pelagicevo nu a fost cazul dar nu strică niciodată să ai un plus de rezistență la abraziune pe ultimul metru.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 23, 2017 7:04 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Victor, pe segmentul de fluorocarbon ai pus ceva pasta de tungsten ptr culcarea lui pe substrat sau nu a fost nevoie ?

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: