CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:12 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Culoarea firului de pe mulineta
MesajScris: Dum Mai 14, 2017 9:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 30, 2014 12:02 am
Mesaje: 6
Buna ziua,

As dori sa cer cateva informatii despre culoarea firului, mentionez ca pana in prezent am folosit fire de culoare neagra,gri si transparet. Ideea este ca noaptea chiar si cu lumina lamapii de cap, imi este foarte greu sa vad firul.
Intreabarea mea este: firele de culoare galbena, rosu, verde sunt mai usor detectabile sau au inconveniente comparativ cu cele de culoare negru,gri,transpartent etc ?

Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 14, 2017 5:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pe lacurile pe care am pescuit, n-am observat sa conteze culoarea firelor. E drept ca nu am facut teste ca sa verific neaparat lucrul asta, dar am pescuit cu fire de multe culori, inclusiv fire galben-fluo, si niciodata nu mi s-a parut ca ar avea importanta. Am prins la fel indiferent de culoarea firului.

Un posibil dezavantaj teoretic al firelor vopsite, cum sunt cele galben-fluo, este ca pigmentul le scade rezistenta - cel putin asta spun unii producatori. N-am avut probleme cu firele galben-fluo pe care le-am folosit, dar e adevarat ca, la stilul meu de pescuit, am lucrat doar cu fire groase, de 0,40-0,45.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Mai 14, 2017 7:53 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 30, 2014 12:02 am
Mesaje: 6
Va multumesc frumos pe raspuns.
Cu respect!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 15, 2017 8:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mar 04, 2016 7:26 am
Mesaje: 25
Localitate: Bucuresti
Apa din majoritatea lacurilor din Romania este destul de murdara, iar culoarea firului nu influenteaza in nici un fel hranirea crapului. Folosesc exclusiv fire fluo de aproximativ 10 ani si nu am observat un randament scazut.

_________________
www.claumarpescar.ro
www.ffb.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mai 15, 2017 9:18 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ar fi de luat în calcul următoarele:
  • lacul(rile) pe care pescuiești (apă limpede sau tulbure, carpodroame sau densitate mică de pește)
  • prețul și grosimea firului (distanța la care pescuiești, agățături sau nu)
  • cât de mult pescuiești noaptea (când firul fluo este într-adevăr util).

Ideea este că pe carpodroamele de la noi apa este de regulă (foarte) murdară, așa că nu trebuie să te preocupe prea mult camuflarea (vizibilitatea firului în apă).

Firele fluo sunt ceva mai puțin rezistente în timp dar dacă poți folosi fire groase (peste 0.35mm), acest aspect nu prea mai contează.

Dacă ai nevoie de distanță (și pescuiești din mână), poți alege un fir pe care îți permiți să-l schimbi imediat ce dă semne de uzură.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 141 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron