CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 10:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Victor Costache scrie:

  • spațiul ocupat în congelator pentru păstrarea/congelarea acestor sticle
  • volumul care se pierde în ladă cu grosimea pereților sticlelor și prin faptul că sticlele nu pot fi așezate la fel de bine ca pungile cu gheață.



Intr-adevar, sticlele de apa ocupa un spatiu destul de mare si nu pot fi la fel de bine asezate pentru optimizarea spatiului. Am ales varianta aceasta in detrimentul pungilor de gheata, pentru a nu mai fi nevoit sa scurg apa, gheata din sticla ramane mai mult timp compacta.

Am folosit sezonul acesta, urmatorul model de lada: Coleman Xtreme 66L (verde).

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Mar Dec 13, 2016 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor,

Modelul respectiv nu apare in acel top pentru simplul fapt ca nu a intrat in top. Modelul tau este mai scump decat unul normal si din cauza asta nu este pomenit nici la "best buy". Raportul de calitate / pret pentru coleman xtreme este cel mai bun in momentul de fata, dar nu are rost sa spunem ca e o lada care tine 5 zile gheata, pentru ca nu o face, decat in anumite circumstante.

Legat de deschisul si inchisul lazii, eu unul nu m-am concentrat sa tin gheata pana la sfarsitul partidei, m-a interesat mai mult sa beau ceva rece, cand imi era sete.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Mar Dec 13, 2016 2:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Dec 16, 2014 12:25 pm
Mesaje: 53
Localitate: Ploiesti
Lada Frigorifica Coleman Xtreme 48l - cu 4 sticle 0.5l Aqua, forma pătrată înghețate și 2 pungi gheata -a ținut gheata 4 zile în august - protejata și "UV" - cu prelata. Nu este "marine" dar zic ei ca are strat izolator de 5cm, oare cele "marine" cat au? Un mare minus îl au balamalele de cacao, pardon, din plastic, dacă nu manevrezi cu grija capacul, se rup ușor (mi s-a intamplat).

_________________
Repetitia este mama invataturii!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 4:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Foloseste cineva lada Stanley Adventure Cooler?
Eu am un termos de la ei si sunt foarte multumit de el.
As alege intre ea si Coleman 28QT Xtreme Cooler. Coleman pare superioara daca e sa ma iau dupa specificatii, dar nu-s convins ca e asa. Daca mai pun ~ 100 ron ar intra si Coleman Xtreme Marine 34L.
Testele vazute pe youtube nu m-au convins ca lazile Coleman chiar tin gheata cat scrie. Sa deschizi lada o data la 24h ca sa verifici daca mai are gheata nu mi se pare un test concludent.....

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Mie Mar 21, 2018 4:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Nicu,

Am vazut lada de la Stanley la Big Fish, unde este si expusa. Asa cum reiese si din specificatiile tehnice, din punt de vedere al volumului, este sensibil mai mica decat modelul de la Coleman mentionat de tine.

Totusi, daca le pui una langa alta, seria Adventure de la Stanley da senzatia de calitate superioara a materialelor si o atentie la detalii sporita.

Nu am folosit-o, dar sper sa iti fie de folos cele mentionate de mine mai sus.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 9:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Salut,

Am utilizat 2 sezoane Coleman Xtreme 5 cea cu roti si maner. Intr-adevar nu prea tine 5 zile gheata, dar daca ai grija putin si o pui la umbra si utilizezi blocuri de gheata, poti ajunge chiar la 4 zile cu gheata. Nu stiu firma cealalta pe care ai mentionat-o, dar mai sunt cateva marci foarte bune: Yeti si Pinguin. Din tot ce am citit si vazut, Yeti mi se pare cea mai buna dintre toate, dupa care vine pinguin si coleman, cea mentionata de tine nu a intrat in discutie la momentul respectiv.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 10:50 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
nicuB scrie:
Foloseste cineva lada Stanley Adventure Cooler?
Eu am un termos de la ei si sunt foarte multumit de el.
As alege intre ea si Coleman 28QT Xtreme Cooler. Coleman pare superioara daca e sa ma iau dupa specificatii, dar nu-s convins ca e asa. Daca mai pun ~ 100 ron ar intra si Coleman Xtreme Marine 34L.
Nu cunosc lada de la Stanley dar cu seria Xtreme Marine de la Coleman cred că vei fi mulțumit, atâta vreme cât vei respecta proporția gheață - alimente recomandată de producător. Folosesc Xterme Marine de 66l de două sezoane și încă n-am ce reproș să-i aduc.

Din ce m-am documentat, diverse modele de la Yeti, Igloo și Coleman apar în partea de sus a clasamentelor dar până nu o folosești pe fiecare, la fel de mult și în aceleași condiții, nu poți trage o concluzie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 2:48 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Multumesc pt informatii!
Eu caut ceva relativ mic deoarece nu-s nici mancacios, nici bautor (nici macar apa, din pacate)
Lazile mari imi plac ca au system de scurgere al apei, dar dupa ce mi-am eficientizat cat de cat bagajeria nu vreau sa ma apuc iarasi sa merg cu casa dupa mine :) + ca nu as avea cu ce sa umplu lada.
Cred ca o sa-mi iau Marine Xtreme 34l. Din pacate nu are system de scurgere al apei, dar sta bine dpdv al gabaritului.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
nicuB scrie:
Eu caut ceva relativ mic deoarece nu-s nici mancacios, nici bautor (nici macar apa, din pacate)
Nici eu nu sunt nici mâncăcios, nici băutor și nici nu îmi țin apa la rece. Totuși, nu scăpa din vedere că trebuie să-ți rămână loc și pentru gheață. Că să reziste 5 zile, Coleman recomandă cam 1/3 gheață cuburi (sau blocuri) raportat la volumul lăzii (ex. 20kg de gheață pentru lada de 60l), alimentele să fie introduse reci și gheața să fie pusă deasupra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 4:22 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Compari gresit 60 litri cu 20 de kg .... una este o unitate de masura de masa cealalta de volum ...:D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron