CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 9:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Scuze, am confundat penguin, nu e. Ca firme sunt asa(in ordinea functionalitatii): Yeti, Pelican, Igloo, Coleman. Cam asta ar fi ordinea, Igloo si Coleman sunt cam un nivel mediu, Yeti sunt foarte bune, dar si foarte scumpe. Cel mai bine e sa cauti pe Amazon sau ebay, in Romania Coleman e astronomic de scump, aceasi lada aici e aproape dublu.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Victor, nu stiu unde tine a ta 5 zile gheata, pentru ca am acelasi model si nu face asta.
Dacă m-ai întrebat unde ține, îți răspund: eu îmi iau și un frigider cu mine în care țin lada Coleman. :)

Lăsând gluma, eu am această ladă: https://marelepescar.ro/lada-frigorific ... clone.html care este diferită de lada ta (judecând după poza pe care ai publicat-o).

N-am numărat de câte ori umblu la ea dar de cel puțin 5 ori pe zi (cele 3 mese plus gustări/lichide între ele).

De fiecare dată, la sfârșitul partidelor de pescuit arunc gheață (folosesc 5-7 pungi de 2kg de la supermarket, mai mult de jumătate din pungi ținându-le deasupra alimentelor - unde este cel mai cald). În timpul partidei am grijă să scurg periodic apa din ladă și pe cât posibil să o țin la umbră (deși având protecție UV, n-ar trebui să conteze foarte mult).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 11:34 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Scuze, am confundat penguin, nu e. Ca firme sunt asa(in ordinea functionalitatii): Yeti, Pelican, Igloo, Coleman. Cam asta ar fi ordinea, Igloo si Coleman sunt cam un nivel mediu, Yeti sunt foarte bune, dar si foarte scumpe.
Ai folosit altceva în afară de Coleman (cea cu roți din poză) ca să luăm de bun clasamentul făcut de tine?

Dacă acest clasament l-ai întocmit pe baza unor review-uri făcute de alții, ar fi util să publici link-urile aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 11:39 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Victor Costache scrie:
Matei Niteanu scrie:
Victor, nu stiu unde tine a ta 5 zile gheata, pentru ca am acelasi model si nu face asta.
Dacă m-ai întrebat unde ține, îți răspund: eu îmi iau și un frigider cu mine în care țin lada Coleman. :)

Lăsând gluma, eu am această ladă: https://marelepescar.ro/lada-frigorific ... clone.html care este diferită de lada ta (judecând după poza pe care ai publicat-o).

N-am numărat de câte ori umblu la ea dar de cel puțin 5 ori pe zi (cele 3 mese plus gustări/lichide între ele).

De fiecare dată, la sfârșitul partidelor de pescuit arunc gheață (folosesc 5-7 pungi de 2kg de la supermarket, mai mult de jumătate din pungi ținându-le deasupra alimentelor - unde este cel mai cald). În timpul partidei am grijă să scurg periodic apa din ladă și pe cât posibil să o țin la umbră (deși având protecție UV, n-ar trebui să conteze foarte mult).

Incearca pe cat posibil sa nu mai arunci apa. Aceasta este rece, aruncand-o, automat spatiul lasat liber este inlocuit de aer, care este cald, ceea ce duce la o topire mai rapida a ghetii. O foarte buna idee este si cea a unui coleg de mai sus, cu sticle de apa inghetate....se consuma mult mai incet decat cuburile de gheata....si nici nu lasa apa, daca asta te deranjeaza. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 1:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Victor Costache scrie:
Dacă m-ai întrebat unde ține, îți răspund: eu îmi iau și un frigider cu mine în care țin lada Coleman. :)

Lăsând gluma, eu am această ladă: https://marelepescar.ro/lada-frigorific ... clone.html care este diferită de lada ta (judecând după poza pe care ai publicat-o).

N-am numărat de câte ori umblu la ea dar de cel puțin 5 ori pe zi (cele 3 mese plus gustări/lichide între ele).

De fiecare dată, la sfârșitul partidelor de pescuit arunc gheață (folosesc 5-7 pungi de 2kg de la supermarket, mai mult de jumătate din pungi ținându-le deasupra alimentelor - unde este cel mai cald). În timpul partidei am grijă să scurg periodic apa din ladă și pe cât posibil să o țin la umbră (deși având protecție UV, n-ar trebui să conteze foarte mult).


A mea e Xtreme 5, ca a ta, din ce am vazut in descriere. Asa cum am spus, poate sa tina 5 zile, dar in conditii normale, cand o deschizi de 20 de ori pe zi, tine un maxim de 3 zile, hai sa zicem 4 zile, daca e mai racoare afara.

Legat de top, iata-l http://www.outdoorgearlab.com/Cooler-Reviews am incurcat pelican cu yeti, oricum ideea e ca xtreme 5 de la coleman nici nu a intrat in primele 5 lazi, dar mai jos, scrie "best buy coleman xtreme 5".

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 1:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Roby Solticzki scrie:
Incearca pe cat posibil sa nu mai arunci apa. Aceasta este rece, aruncand-o, automat spatiul lasat liber este inlocuit de aer, care este cald, ceea ce duce la o topire mai rapida a ghetii. O foarte buna idee este si cea a unui coleg de mai sus, cu sticle de apa inghetate....se consuma mult mai incet decat cuburile de gheata....si nici nu lasa apa, daca asta te deranjeaza. ;)


Problema e ca ,intr-adevar tine mai mult, dar suprafata de contact este mai mica si dureaza pana iti raceste ceva si plus ca daca stai 3 zile se ajunge cam tot acolo, doar ca nu ai apa in lada.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 2:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
A mea e Xtreme 5, ca a ta, din ce am vazut in descriere.
Din poza pe care ai publicat-o înțeleg că tu ai 50QT Tricolour Xtreme® Wheeled Cooler.

Eu am 70QT Xtreme® Marine Cooler.

A ta e tricoloră - a mea e albă. A ta are roți - a mea nu are. A ta are mânerul acela central - a mea nu îl are. A ta are capacitatea de 47L - a mea 66L. A ta are dimensiunile exterioare 58x44x46cm - a mea 75x41x 4cm. Și cea mai importantă diferență: a ta nu este din seria Marine, adică nu are UV blocker.

În concluzie cele două lăzi sunt la fel dar total diferite.

Asta e ca în bancul ăla... "Ce are urechi de câine dar nu e câine? Ce are bot de câine dar nu e câine? Ce are labe de câine dar nu e câine?... Răspuns: cățeaua!"

Cine are ladă Coleman ca a lui Matei dar nu e ca lui Matei? Răspuns: Victor. :lol:

Matei Niteanu scrie:
Asa cum am spus, poate sa tina 5 zile, dar in conditii normale, cand o deschizi de 20 de ori pe zi, tine un maxim de 3 zile, hai sa zicem 4 zile, daca e mai racoare afara.
20 de ori pe zi?!? Eu nu mă văd umblând la ladă de 20 de ori pe zi. Pentru ce?

Încă un lucru: este foarte importantă proporția gheață - alimente. Pentru cifre vezi aici: https://www.coleman.com/Coleman-xtremecoolers.html

Matei Niteanu scrie:
Legat de top, iata-l http://www.outdoorgearlab.com/Cooler-Reviews am incurcat pelican cu yeti, oricum ideea e ca xtreme 5 de la coleman nici nu a intrat in primele 5 lazi, dar mai jos, scrie "best buy coleman xtreme 5".
Repet: lada mea este din seria Xtreme Marine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 4:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu cand am spus ca lada mea e ca a ta, m-am referit la faptul ca tot 5 zile tine gheata, cel putin asa este specificat. In afara de acel filtru UV (care de fapt inseamna ca e alba) si ca e mai mare, in rest este aceasi lada. Eu am luat lada mai mica, pentru ca vin singur la peste si faptul ca are roti, chiar conteaza cand ai 20 de kg puse in ea.

Eu nu spun de Coleman ca ar fi proasta, dar nici nu e top, asa cum cred multi. Pentru cei care se duc la partide de 1 saptamana, ar fi bine sa isi ia Pelican sau Yeti. Si nu vorbesc de pescuit pe Varlaam, ca tot gasesti pe cineva care sa iti ia gheata, dar vorbesc de pescuit pe dunare sau altele.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 4:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Roby Solticzki scrie:
Incearca pe cat posibil sa nu mai arunci apa. Aceasta este rece, aruncand-o, automat spatiul lasat liber este inlocuit de aer, care este cald, ceea ce duce la o topire mai rapida a ghetii. O foarte buna idee este si cea a unui coleg de mai sus, cu sticle de apa inghetate....se consuma mult mai incet decat cuburile de gheata....si nici nu lasa apa, daca asta te deranjeaza. ;)
Cei pasionați de termodinamică pot citi aici câteva lucruri interesante (printre comentariile care bat câmpii): http://outdoors.stackexchange.com/quest ... or-leaving

Rezumând: dacă lași apa, vei avea gheață pentru ceva mai mult timp (nu cu mult mai mult) dar la o temperatură a conținutului ceva mai mare (nu cu mult mai mare) decât dacă ai scurge apa și ar rămâne numai gheața.

Având în vedere că în cazul meu, deși scurg apa zilnic și la sfârșitul celor 3-4-5 zile (în funcție de durata partidei) încă mai am gheață, prefer să nu-mi plutească alimentele în apă, să nu se infiltreze apa în pungi, cutii etc.

Am prospectat și eu soluția cu sticlele pe care ți le congelezi singur și vroiam să fac teste în condiții reale pentru a vedea cum se comportă față de pungile de gheață, numai că au fost două lucruri care m-au oprit:
  • spațiul ocupat în congelator pentru păstrarea/congelarea acestor sticle
  • volumul care se pierde în ladă cu grosimea pereților sticlelor și prin faptul că sticlele nu pot fi așezate la fel de bine ca pungile cu gheață.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Lun Dec 12, 2016 5:04 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Eu cand am spus ca lada mea e ca a ta, m-am referit la faptul ca tot 5 zile tine gheata, cel putin asa este specificat.
Nu te lași...

Matei Niteanu scrie:
In afara de acel filtru UV (care de fapt inseamna ca e alba)...
Ca să ai și tu UV blocker, nu-ți rămâne decât să-ți vopsești lada cu un spray alb.

Matei Niteanu scrie:
Eu nu spun de Coleman ca ar fi proasta, dar nici nu e top, asa cum cred multi.
Nu spun că este top. Spun doar cum se comportă lada mea.

Matei Niteanu scrie:
Pentru cei care se duc la partide de 1 saptamana, ar fi bine sa isi ia Pelican sau Yeti. Si nu vorbesc de pescuit pe Varlaam, ca tot gasesti pe cineva care sa iti ia gheata, dar vorbesc de pescuit pe dunare sau altele.
Spui asta bazându-te pe acel review, nu? Totuși, să nu uităm că seria Marine nu apare în acea analiză.

Probabil că dacă pui mai puțină gheață decât recomandă Coleman și deschizi lada de zeci de ori pe zi, va trebui să te orientezi spre altă marcă.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: