CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 4:36 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Da, m-am uitat pe site-ul Coleman.
La mine problema e putin mai delicata in sensul ca nu am probleme cu spatiu in masina.
Fiind si pescar de feeder am umplut garajul cu dulapuri pt huse, genti si alte acareturi. Abia mai bag masina in garaj (cand e frig). In pod imi este lene sa urc sculele, chit ca am un pod si deasupra garajului. Am facut un loc intr-un dulap in care imi incape o geanta/lada de aprox 50cm maxim.....la fix pt lada de 34litri
Dar, da, ai dreptate! nu fac nimic daca iau o lada si pun mai putina gheata in ea decat necesarul recomandat.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 5:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
shahjaban scrie:
Compari gresit 60 litri cu 20 de kg .... una este o unitate de masura de masa cealalta de volum ...:D
Asta e din categoria "hai să discutăm despre integrale dar noi n-am înțeles tabla înmulțirii". :lol:

N-am comparat nimic cu nimic, ci doar am tradus și transformat în sistemul metric metoda pe care o descrie Coleman pentru a aproxima cantitatea de gheață necesară (în kilograme) în funcție de volumul lăzii (în litri). Poate ție îți este mai simplu să-ți spună ce volum de gheață îți trebuie, dar eu cumpăr gheața la kilogram, nu la litru și atunci îmi e mai comod când sunt la magazin să știu câte pungi de 2kg (sau 5kg) îmi trebuie pentru lada de 60l.

Citește aici (https://www.coleman.com/Coleman-xtremecoolers.html) și dacă nu înțelegi, le poți da un mail celor de la Coleman explicându-le cum este cu unitățile de măsură. :)

Inițial am vrut să fac copiere și alipire de la acea legătură dar mi-a fost teamă că iarăși ia Dragoș din Brașov regulamentul forumului și îmi dă în cap cu el. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
nicuB scrie:
Dar, da, ai dreptate! nu fac nimic daca iau o lada si pun mai putina gheata in ea decat necesarul recomandat.
Atenție: acel necesar este pentru 5 zile. Dacă stai mai puțin, ai nevoie de o cantitate mai mică de gheață. De exemplu, pentru partidele joi - duminică, pentru lada de 60l cumpăr 6-8 pungi de cuburi de gheață de 2kg (depinde cât de cald este afară). Pentru partidele mai lungi fie cumpăr 10 pungi, fie iau în calcul să realimentez cu gheață (dacă am această posibilitate). Anul ăsta voi încerca cu sticle de 2l congelate (din acelea paralelipipedice, ca să se așeze bine).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 9:59 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Macar cand gresesti , recunoaste .... ai si tu putina demnitate ...domnule Victor !!! ....

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Joi Mar 22, 2018 11:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Victor, sistemul de evacuare a apei cum functioneaza, scoti capacelul din cand in cand?
E singurul motiv pt care m-as screme sa-mi iau o lada mai mare. Vad ca astea mici nu au system de evacuare a apei. Si vad ca Marine xtreme de 34l pastreaza gheata doar 3 zile, fata de astea mai mari care pastreaza gheata 5 zile (teoretic). Nu ca ar conta f mult, majoritatea partidelor mele sunt de 72h, doar cand merg la Pelagicevo stau 4-5 zile.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 12:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
shahjaban scrie:
Macar cand gresesti , recunoaste .... ai si tu putina demnitate ...domnule Victor !!! ....
Am recitit ce-am scris. Nu îmi dau seama unde am greșit. Dar dacă ai înțeles (sau ai presupus) greșit că am confundat volumul cu masa sau n-ai înțeles cum trebuie să calculezi cantitatea de gheață necesară (kilograme) raportată la volumul lăzii (litri), mai explic încă o dată folosind același exemplu: lada are volumul 60l, împarți la 3 și obții 20l, de aici rezultă că ai nevoie de 20kg de gheață (conform recomandării Coleman).

Cum am ajuns la 1/3? Pe baza informațiilor de pe website-ul Coleman (cvarte și livre), am făcut calcul în sistemul metric (litri și kilograme). Am obținut astfel raportul 1/2,782 (kilogram pe litru) rotunjind-ul la 1/3 (kilogram pe litru) pentru simplificarea calculelor, motiv pentru care am și menționat "cam 1/3". Cu alte cuvinte, câte kilograme de gheață îți trebuie în funcție de (raportat la) volumul lăzii (litri) conform recomandării producătorului? Răspuns: ai nevoie de aproximativ 10kg (10,78kg cu exactitate) de gheață pentru o ladă Coleman de 30l.

Dacă vrei, acest raport pe care l-am calculat și aproximat la 1/3 poți să-l privești ca fiind densitatea de gheață necesară pentru a asigura răcirea optimă, asta pentru că densitatea reprezintă raportul dintre masă și volum. Dar sunt sigur că știai asta, din moment ce ai deschis această discuție "academică".

Despre demnitatea mea... nu cred că face subiectul acestei discuții.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 12:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
nicuB scrie:
Victor, sistemul de evacuare a apei cum functioneaza, scoti capacelul din cand in cand?
E singurul motiv pt care m-as screme sa-mi iau o lada mai mare. Vad ca astea mici nu au system de evacuare a apei. Si vad ca Marine xtreme de 34l pastreaza gheata doar 3 zile, fata de astea mai mari care pastreaza gheata 5 zile (teoretic). Nu ca ar conta f mult, majoritatea partidelor mele sunt de 72h, doar cand merg la Pelagicevo stau 4-5 zile.
Despre căpăcel și dacă este bine sau nu să lăsăm apa în ladă s-a discutat în a doua pagină a acestui topic. Niște băieți pasionați de termodinamică au studiat în detaliu problema, au pus-o în formule și concluzia a fost că nu sunt diferențe semnificative.

Coleman recomandă să nu verși apa. Eu am făcut câteva teste - păstrând sau eliminând apa - și n-am sesizat diferențe notabile (deci în linie cu cele demonstrate de pasionații de termodinamică). Problema mea este că în unele alimente se infiltrează apa și dacă se întâmpla asta, nu prea mai îmi vine să le consum. Acesta este motivul pentru care o scurg.

La varianta cu sticlele congelate m-am gândit în ideea că se va reduce cantitatea de apă care se acumulează în ladă. Urmează să văd sezonul acesta ce se va întâmpla.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 8:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
nicuB scrie:
Victor, sistemul de evacuare a apei cum functioneaza, scoti capacelul din cand in cand?
E singurul motiv pt care m-as screme sa-mi iau o lada mai mare. Vad ca astea mici nu au system de evacuare a apei. Si vad ca Marine xtreme de 34l pastreaza gheata doar 3 zile, fata de astea mai mari care pastreaza gheata 5 zile (teoretic). Nu ca ar conta f mult, majoritatea partidelor mele sunt de 72h, doar cand merg la Pelagicevo stau 4-5 zile.

Nicu, vii pana la mine, iei lada si faci teste acasa, la temperatura camerei. ;)
E noua, nu am apucat sa o testez, asa ca daca vrei.....e modelul cu roti si maner de transport.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 10:09 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Sanatate si fir intins si tie , domnule Victor ....

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lada frigorifica
MesajScris: Vin Mar 23, 2018 10:56 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Roby Solticzki scrie:
Nicu, vii pana la mine, iei lada si faci teste acasa, la temperatura camerei. ;)
E noua, nu am apucat sa o testez, asa ca daca vrei.....e modelul cu roti si maner de transport.


Ok, ne auzim.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 125 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: