CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 8:58 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 12:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Buna ziua ,intrebarea mea pentru dv.este ce lansete s-ar potrivi cel mai bine mulinetei mai sus mentionate:
Chub Outkast Plus
Nash Entity
Prologic C3
Prologic Tournament carp
Suma alocata pentru o lanseta este de 600 ron
Va multumesc cu respect Adi

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BBLC+...
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 1:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
ZyZZ scrie:
Buna ziua ,intrebarea mea pentru dv.este ce lansete s-ar potrivi cel mai bine mulinetelor mai sus mentionate:
Chub Outkast Plus
Nash Entity
Prologic C3
Prologic Tournament carp
Suma alocata pentru o lanseta este de 600 ron
Va multumesc cu respect Adi


Salut Zyzz
Stau si citesc postul tau si singurul lucru pe care-l inteleg e semnatura ta. Draguta de altfel.
Am facut eu mici modificari. Inteleg ca ai BBLC (e singura mulineta pe care ai mentionat-o, nu mai multe) si vrei sa stii cu care dintre lansetele enumerate de tine se potriveste cel mai bine. Eu as spune ca se potriveste cu toate. E adevarat ca ar trebui sa existe un echilibru intre mulineta si lanseta, dar la fel de important e ca acestea sa se potriveasca stilului tau de pescuit. Cu cat intrebarea e mai bine pusa, cu atat raspunsul poate sa fie pe masura.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 3:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
"...dar mai important e ca acestea sa se potrivească stilului tău de pescuit."

Asa zic și eu.
Deși nu mă pricep prea mult, eu cred că:

Dacă nu le-ai luat deja, BBLC-ul e bun pentru pescuitul în concursuri și pentru pescuitul plantat la distante foarte mari, cu fire groase. Altfel, cred că există variante mult mai bune.

Dacă deja le ai, se împacă bine cu bete de 3.90, acțiune medie sau rapidă (orice configurație de inele) sau cu bete de 3,60, dar de preferat cu primul inel de 50.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: BBLC+...
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 3:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Adrian Botin scrie:
ZyZZ scrie:
Buna ziua ,intrebarea mea pentru dv.este ce lansete s-ar potrivi cel mai bine mulinetelor mai sus mentionate:
Chub Outkast Plus
Nash Entity
Prologic C3
Prologic Tournament carp
Suma alocata pentru o lanseta este de 600 ron
Va multumesc cu respect Adi


Salut Zyzz
Stau si citesc postul tau si singurul lucru pe care-l inteleg e semnatura ta. Draguta de altfel.
Am facut eu mici modificari. Inteleg ca ai BBLC (e singura mulineta pe care ai mentionat-o, nu mai multe) si vrei sa stii cu care dintre lansetele enumerate de tine se potriveste cel mai bine. Eu as spune ca se potriveste cu toate. E adevarat ca ar trebui sa existe un echilibru intre mulineta si lanseta, dar mai important e ca acestea sa se potriveasca stilului tau de pescuit. Cu cat intrebarea e mai bine pusa, cu atat raspunsul poate sa fie pe masura.

Va multumesc de ajutor,ca si stil de pescuit pot sa va spun ca nu prea folosesc plantatul,arunc foarte mult,ca si lansete le-am testat pe cele de la chub outkast am pus pana si o mulineta bblc pe ea si mi s-au parut ok dar am zis sa cer si parerea unor persoane mai pricepute decat mine,va multumesc cu respect Adi

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 3:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Adi, mergi la Big Fish, si cred ca vei gasi acolo toate aceste modele. Sfaturile pe care le primesti acolo sunt obiective. De asemenea, aveau un sistem prin care puteai lua lanseta (lansetele) s-o testezi in aruncare. Probabil exista si acum acest sistem. E cea mai buna varianta. Asa, eu as putea spune ca imi place Prologic Tournament. Dar ce te faci daca o cumperi pe recomandarea mea sau a altora si nu-ti place?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Eu am Prologic tournament de 12' cu BBLC si sunt foarte multumit de ele. In ceea ce ma priveste, ansamblul functioneaza perfect!


Ultima oară modificat de tibi crivoi pe Joi Iul 25, 2013 8:16 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 25, 2013 7:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
eu iti recomand shimano beastmaster bx.

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iul 26, 2013 9:27 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Opinia mea: nu-ti lua, niciodata, o lanseta (e valabil si pentru ansamblul lanseta-mulineta) la recomandarea altuia/altora! Intotdeauna, inainte a a face pasul, testeaza-le! Cel mai bine ar fi pe balta (aruncare si drill).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 27, 2013 9:52 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
@ZyZZ

Citat:
Va multumesc de ajutor,ca si stil de pescuit pot sa va spun ca nu prea folosesc plantatul,arunc foarte mult



BBLC-ul are dezavantajul unei greutati mari (cu fir cu tot bate spre 1 kg) in cazul unui pescuit viteza "din mana" in care se fac foarte multe aruncari, dar si avantajul unei foarte bune asezari ale firului pe tambur, ceea ce ajuta la castigarea distantei in aruncare. Personal, am observat ca "arunc cu BBLC-ul" (de facto lanseta arunca nu mulineta) mai departe decat cu destule alte mulinete mai usoare. Asta ca sa nu mai vorbim de fiabilitatea modelului si robustetea mulinetei care iti ofera un confort psihologic in lupta cu "dulapii".

Altfel, am vazut BBLC-uri montate pe ... sa nu exagerez ... peste 25-30 de modele de lansete de toate tipurile: TC-uri diferite, actiuni diferite, clase de preturi diferite (de la pokee la free spirit si century). Curios sau nu, nici un ansamblu dintre cele vazute nu mi-a dat impresia de dezechilibru major sau ca nu s-ar potrivi.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Iul 28, 2013 4:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
ZyZZ, in cazul lansetelor e mai greu de dat o recomandare corecta, mai ales intre oameni care nu se cunosc, cum se intampla pe forum. Cu totii ne putem da cu parerea despre ce am alege din lista ta, dar nu e relevant pentru tine, pentru ca fiecare dintre noi pescuieste altfel, vrea altceva de la o lanseta etc.

Recomandarea pe care ai primit-o de la majoritatea celor care ti-au raspuns pana acum este sa incerci sa testezi lansetele de pe lista. De fapt, cat mai multe lansete. Asta e cea mai buna solutie.

Testand, iti formezi criterii si termeni de comparatie si, de la un punct incolo, o sa-ti dai seama ce cauti. E un drum mai ocolit, dar mai bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron