CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 9:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat astazi o recenzie video a mulinetei Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC: https://www.youtube.com/watch?v=Jf-22Z1Lh6k.

Recenzia e facuta dupa patru ani de folosire destul de intensa. Mulinetele mele au facut desfacute in fiecare an, deci am o anumita idee despre cum au rezistat la uzura. Am prezentat mulineta atat cu plusurile, cat si cu ceea ce mi se par a fi minusurile ei - reglajul franei (preferam reglajul de la modelul clasic) si posibila problema a bucsei de plastic de la galet.

Sunt doua aspecte pe care le consider usor de rezolvat (in cazul franei) sau usor de evitat (in cazul bucsei). Eu n-am avut probleme cu bucsa, dar faptul ca unii pescari au avut inseamna ca problema exista si am mentionat-o ca atare.

Cu aceste doua amendamente, modelul BBLC CI4 mi se pare cea mai performanta mulineta cu baitrunner produsa de Shimano pana in prezent.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 10:51 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
"Caraitul" tamburilor dispare, la mine la aproape toti a disparut. Nu stiu daca poate fi considerata o problema dar am constatat aceasta modificare. In rest nu am ce sa le reprosez.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 4:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
O recenzie corecta , asa ar fi trebuit sa fie si dupa primul an de utilizare , ca sigur se stiau de aceste minusuri si la acea vreme , eu unul nu imi schimbam mulinetele vechi daca vedeam filmul asta , dar tot raul spre bine , cu niste bani pierduti dar macar am renuntat la clasicul baitrunner care acuma mi se pare un angrenaj inutil si imi pare bine ca am trecut la mulinete numai cu frana frontala

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 5:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KRo scrie:
O recenzie corecta , asa ar fi trebuit sa fie si dupa primul an de utilizare , ca sigur se stiau de aceste minusuri si la acea vreme


Roland, noi doi am mai avut discutia asta de mai multe ori.

Recenzia de acum nu e mai corecta decat prima recenzie. Este la fel de corecta. Cand am publicat prima recenzie, in aprilie 2014, nu stiam ca unii pescari pot avea probleme cu bucsa de la galet. Eu nu avusesem.

Acum, dupa patru sezoane de folosire, am putut face o recenzie noua, dintr-o perspectiva mai larga. Mi s-a parut corect sa mentionez si problema bucsei - chiar daca, repet, e o problema care nu apare la fiecare utilizator, e foarte usor de evitat si nu schimba cu nimic faptul ca BBLC CI4 e cea mai buna mulineta cu baitrunner produsa pana acum de Shimano.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 5:44 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 26, 2015 11:22 am
Mesaje: 11
gimi_mures scrie:
"Caraitul" tamburilor dispare, la mine la aproape toti a disparut..


Arcul din interiorul tamburului poate fi retensionat.E o treaba migaloasa dar cu putina rabdare, o penseta si o surubelnita fina se rezolva.Eu le-am cumparat treptat, prima in 2013, celelalte 3 pe parcursul urmatorului an.Din punct de vedere al functionarii si aspectului nu le mai pot diferentia.Au fost pescuite aproape saptamanal 7-8 luni pe an in partide de 24-48 de ore.Am fost cu ele si la concursuri, la unul dintre ele, anul acesta au scos peste 500 kg de peste.Am "reusit" , din vina mea , sa las un semn pe una dintre ele cu firul pe bratul galetului.Bucsele nu le-am taiat niciodata dar sunt obisnuit sa ma uit cum se aseaza firul inca de cand pescuiam cu mulinete no-name. Nu le-am facut inca nici o revizie.Functioneaza impecabil.Din punctul meu de vedere este cea mai buna mulineta cu baitrunner clasic de pe piata.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 5:51 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Agachi Robert scrie:
gimi_mures scrie:
"Caraitul" tamburilor dispare, la mine la aproape toti a disparut..


Arcul din interiorul tamburului poate fi retensionat.E o treaba migaloasa dar cu putina rabdare, o penseta si o surubelnita fina se rezolva.Eu le-am cumparat treptat, prima in 2013, celelalte 3 pe parcursul urmatorului an.Din punct de vedere al functionarii si aspectului nu le mai pot diferentia.Au fost pescuite aproape saptamanal 7-8 luni pe an in partide de 24-48 de ore.Am fost cu ele si la concursuri, la unul dintre ele, anul acesta au scos peste 500 kg de peste.Am "reusit" , din vina mea , sa las un semn pe una dintre ele cu firul pe bratul galetului.Bucsele nu le-am taiat niciodata dar sunt obisnuit sa ma uit cum se aseaza firul inca de cand pescuiam cu mulinete no-name. Nu le-am facut inca nici o revizie.Functioneaza impecabil.Din punctul meu de vedere este cea mai buna mulineta cu baitrunner clasic de pe piata.

Salut am incercat sa le retensionez. La unii tamburi am reusit la altii nu. Oricum, caraitul a disparut din nou. Cred ca problema e la materialul din care e confectionat arculetul. M am obisnuit si fara acel sunet. ☺


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 10, 2016 7:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 26, 2015 11:22 am
Mesaje: 11
gimi_mures scrie:
Salut am incercat sa le retensionez. La unii tamburi am reusit la altii nu. Oricum, caraitul a disparut din nou. Cred ca problema e la materialul din care e confectionat arculetul. M am obisnuit si fara acel sunet. ☺


Ai dreptate.M-am uitat si la tamburii de la Bblc XTA.Sistemul in care e prins arcul care face tamburii sa caraie pare mai bine facut iar sarma parca e mai rigida.Probabil s-a mai redus din greutate si acolo , nefiind o piesa esentiala in functionare.Mie-mi place caraitul asa ca le mai mesteresc cand e nevoie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 2:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 06, 2018 7:05 pm
Mesaje: 7
Recenziile lui Vlad m au convins sa mi cumpar 4 xtra ci 4.
Plusuri : Arata bine, ruleaza f. bine , etc.
Minusuri: arcul din tambur mi se pare o gluma proasta a celor de la Shimano si nici nu au binevoit sa l inlocuiasca cu ceva bun.
Bucsa aia de plastic puteau s o faca din alt material. La pescuit daca esti obosit...furtuna..noapte , are toate sansele s o tai cu firul.
Alt lucru important care nu mi a placut este faptul ca unele din mulinete par a nu fi reglate din fabrica. Unele din ele au jocuri diferite ...axial la pinionul central si la rotor. Daca misti sus jos de rotor, unele au asa o bataie frumoasa . Am fost nevoit sa incerc vreo 8 bucati ca sa aleg 4 mai inchegate.
Una din ele are o maraiala mica de parca nu ar avea vaselina la pinioane .
Dl Vlad , dupa atatia ani in care ati folosit aceasta mulineta , se mai aude caraitul la tamburi cand ia pestele fir ? Nu ati spus nimic referitor la acest aspect in recenzii. Ma gandesc ca nu pescuiti fara sa se auda acel zgomot . Cum putem rezolva sa se auda si sa reziste ca la alte mulinete ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 2:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
xfera scrie:
Dl Vlad , dupa atatia ani in care ati folosit aceasta mulineta , se mai aude caraitul la tamburi cand ia pestele fir ? Nu ati spus nimic referitor la acest aspect in recenzii. Ma gandesc ca nu pescuiti fara sa se auda acel zgomot . Cum putem rezolva sa se auda si sa reziste ca la alte mulinete ?

Eu am mare noroc daca aud senzorul. Nu mai aud caraitul mulinetei din 1998. :)

Serios vorbind, nu stiu daca se aude. Eu nu-l aud la nicio mulineta, nici macar la mulinetele noi si nu e un aspect care sa ma intereseze - dar, repet, asta este strict problema mea. Incerc doar sa explic de ce nu l-am mentionat niciodata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 4:22 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 06, 2018 7:05 pm
Mesaje: 7
Caraitul mulinetei cand pestele ia fir este un aspect important pt toti pescarii. Dupa acel zgomot iti dai seama ce face pestele . Am pescuit cu banax helicon pana acum si pierdusem la unele din ele sarma de sub tambur care produce zgomotul. Nu am mai pescuit cu ele . Nu stiam ce face sau ce vrea pestele sa faca in drill.
Sper sa citeasca si cei de la Shimano criticile pescarilor. Ar fi pacat ca la o mulineta considerata de top , sa i schimb arcurile cu unele din pixuri. :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: