CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 8:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 9:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
xfera scrie:
Caraitul mulinetei cand pestele ia fir este un aspect important pt toti pescarii. Dupa acel zgomot iti dai seama ce face pestele

Pentru unii. Nu pentru toti.

Sunt de acord ca, daca mulineta isi pierde acel sunet specific al tamburului, e un minus pentru utilizatorii care considera ca au nevoie de el.

Nu inteleg insa cum iti dai seama ce face pestele in dril in functie de sunetul mulinetei. Intrebarea mea e valabila pentru orice mulineta. In mod normal, lanseta si firul iti spun ce face pestele. Orice miscare se simte in fir si in blanc. Sunetul mulinetei (cand pestele ia fir) iti poate da un plus de adrenalina, dar alta contributie nu vad sa aiba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 08, 2018 11:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
xfera scrie:
Caraitul mulinetei cand pestele ia fir este un aspect important pt toti pescarii.
Nu știu dacă este important pentru toți dar pentru mine nu este. Nu este important din punct de vedere practic (tehnic), adică nici nu mă ajută, nici nu mă încurcă. Deși, dacă ar face un zgomot prea puternic, m-ar deranja (dar asta este o apreciere pur subiectivă).

Apoi, nu mi-aș baza acțiunile din timpul drilului pe un sunet pe care poate îl aud, poate nu (ex. plouă torențial, bate vântul, am căciulă și glugă pe cap sau peștele vine spre mine). Reacționez la ceea ce simt în braț și văd că se întâmplă cu firul și vârful lansetei. Asta deoarece, în funcție de cum este reglată frâna, de lungimea firului (distanța la care se află peștele), acțiunea lansetei, direcția și viteza de deplasare a peștelui, este foarte posibil ca mulineta să nu cârâie (să nu semnaleze) dar să trebuiască totuși să acționez (ex. slăbesc frâna, schimb poziția lansetei).

Desigur, cele de mai sus nu anulează o eventuală problemă a mulinetei, respectiv pierderea acelui sunet specific. Totuși, cred că este mult spus problemă, ci aș numi-o mai degrabă "deranjarea machiajului".


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 8:38 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad Pavlovici scrie:
xfera scrie:
Caraitul mulinetei cand pestele ia fir este un aspect important pt toti pescarii. Dupa acel zgomot iti dai seama ce face pestele

Pentru unii. Nu pentru toti.


Pe mine chiar ma amuza discutiile acestea despre caraitul mulinetei :D

Asta nu inseamna ca nu este o problema constructiva, indiferent de cat de nesemnificativa pare ea pentru unii pescari. Pentru ca, iata, pentru altii, nu e nesemnificativa.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 11:41 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Ionut-Paul scrie:
Vlad Pavlovici scrie:
xfera scrie:
Caraitul mulinetei cand pestele ia fir este un aspect important pt toti pescarii. Dupa acel zgomot iti dai seama ce face pestele

Pentru unii. Nu pentru toti.


Pe mine chiar ma amuza discutiile acestea despre caraitul mulinetei :D

Asta nu inseamna ca nu este o problema constructiva, indiferent de cat de nesemnificativa pare ea pentru unii pescari. Pentru ca, iata, pentru altii, nu e nesemnificativa.

Eu am 4 bucați din mulinetele prezentate mai sus ... Până acum nu am avut probleme decat cu o bucșă tăiată la una din ele.
Legat de cârâit nu am avut probleme, dar dacă nu ar mai scoate sunet când peștele ia fir si mulinetele ar fi încă în garanție nu aș ezita sa trimit mulineta la garanție. Indiferent că folosesc acel cârâit sau nu.
Și în general îmi place să aud cârâitul de la mulinetă mă ajută să îmi dau seama cat de repede ia peștele fir, și cred că este unul din motivele pentru care a fost implementat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 12:39 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 06, 2018 7:05 pm
Mesaje: 7
Cat de repede ia fir si poti sa iti dai seama mult mai repede daca tb sa slabesti sau sa strangi frana. Ca doar nu mi spune lanseta cat de repede inoata pestele. Acel zgomot al mulinetei te avertizeaza cum sa lucrezi cu frana. Fara acel zgomot nu imi place sa pescuiesc.
Cand mi am cumparat aceste mulinete nici prin cap nu mi a trecut ca au minusuri fata de legendarul bblc. Cati s au plans de vechea mulineta ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 1:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
xfera scrie:
Cati s au plans de vechea mulineta ?

Nu cunosc nicio mulineta, de la nicio firma, care nu fi avut parte si de clienti nemultumiti.

Au existat nemultumiri si fata de vechiul BBLC - de exemplu, circula ideea ca ar exista un "lot cu probleme" sau ca BBLC-urile importate dintr-o anumita tara erau mai bune decat cele aduse din alta tara... si multe altele, majoritatea lucrurilor de genul asta fiind doar zvonuri. E suficient sa ne uitam pe vechile forumuri de acum 10-15 ani, unde BBLC-ul era subiect de discutie, ca sa gasim si nemultumiri.

Dar nu asta e scopul discutiei noastre. Dupa parerea mea, BBLC CI4 e o mulineta mai buna decat vechiul BBLC. Are cateva minusuri pe care le-am discutat pe forum, dar in ansamblu e superioara. Cum e si normal sa fie, fiind mult mai scumpa.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 1:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 06, 2018 7:05 pm
Mesaje: 7
Clar este mai buna decat vechiul bblc . Sa vedem daca este si rezistenta. Nu pot sa mi dau seama de ce Shimano nu rezolva micile hibe ?Am dat 4000 lei pe ele ca sa le pun alte arcuri. Cat oare ii costa in fabrica sa puna arcuri ok ? Mulineta este aparuta de ani buni , nu e model nou.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 4:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
xfera scrie:
Clar este mai buna decat vechiul bblc . Sa vedem daca este si rezistenta.

Mulinetele mele au cinci sezoane de utilizare. Pana acum, au rezistat bine.

Legat de vechiul BBLC, s-a petrecut un fenomen de idealizare a mulinetei dupa ce n-a mai fost disponibila. Cand era piata, era considerata o mulineta foarte buna la pretul ei, mai exact din momentul in care pretul a coborat pana la nivelul minim, lucru care s-a intamplat dupa ce mulineta era pe piata de vreo zece ani (dar cand a aparut costa 220 de lire, adica 370 de lire in banii de astazi).

Dupa ce n-a mai fost disponibila, a devenit mulineta suprema. In realitate, desi a fost mereu o mulineta extrem de apreciata, n-a fost ocolita nici ea de critici si suspiciuni. Cateva exemple:

(1) Pe masura ce se ieftineste, e mai putin fiabila.
(2) E foarte grea si nu se echilibreaza bine cu lanseta.
(3) Nu avem reprezentanta Shimano si n-ai service in perioada de garantie.
(4) E produsa in Malaezia, nu in Japonia, inseamna ca e inferioara.
(5) S-a schimbat scrisul pe tambur, deci nu e mai e ce era inainte.
(6) N-are suficient ulei din fabrica. Are prea mult ulei din fabrica.
(7) Sunt prea multe scoase la vanzare, deci sunt proaste!

Putem vedea in unele dintre obiectiile de mai sus felul in care functioneaza teoria conspiratiei la romani. Daca e scumpa, e prea scumpa. Daca e ieftina, e o facatura - nu mai spun de cate ori am auzit teoria BBLC-urilor false. Si asa mai departe...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 06, 2018 7:05 pm
Mesaje: 7
Bblc vechi =mulineta tanc. Dar fara nici o problema de fabricatie. Nici cea noua nu are probleme mari dar are cateva mai mici care se pot remedia usor de fabrica. Ideea este ca Shimano nu baga in seama nemultumirile clientilor. Dar voi care sunteti imaginea Shimano in Romania ar trebui sa cereti remedierea micilor probleme.
Sunt primele mele mulinete scumpe . M ai convins sa le cumpar. Citisem de problema cu arcurile. Dar au fost cativa clienti care au semnalat asta. M am gandit ca daca d voastra nu semnalati aceasta problema ,poate apare sporadic. Si ca sa va dati seama cat e de prost acel arc....o mulineta expusa la vanzare , deci nepescuita, avea acel arc slab doar pt ca clientii invartisera cu mana tamburul. Zgomotul era aproape inexistent fata de una din cutie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mar 09, 2018 8:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ca mod de lucru, Shimano nu reface mulinetele sau lansetele odata ce le-a prezentat publicului. Nu exista versiunea 2 sau 3 pentru aceeasi mulineta sau lanseta, asa cum vedem la alte firme care scot un produs, dupa care il modifica in versiuni ulterioare.

BBLC a ramas aceeasi mulineta de cand a aparut pe piata si pana cand a iesit din productie. Toate produsele Shimano apar, se vand o perioada de timp, dupa care sunt inlocuite de alte produse, dar nu se schimba pe durata ciclului lor de viata.

Feedback-ul utilizatorilor poate fi folosit la realizarea altor produse. Sa speram ca viitoarea generatie de BBLC va fi superioara modelului actual si va tine cont de feedback-ul nostru.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron