CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fir monofilament
MesajScris: Dum Oct 02, 2016 4:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Sunt in cautarea unui fir monofilament pentru linia principala, cu urmatoarele caracteristici, oarecum in ordinea importantei:

1. rezistent la abraziune
2. castabilitate buna
3. vizibilitate ridicata
4. elasticitate redusa
5. nu exagerat de scump

Ar fi interesant de dezbatut orice fir din cele noi aparute, Shimano Tribal, Korda Carp line etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Dum Oct 02, 2016 5:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 308
Localitate: Cluj-Napoca
Stelian eu pentru lansat la anul sigur voi folosi Korda Carp Line de 0,28. L-am vazut si mi-a placut enorm. Ramane sa vad ce impresie imi va face dupa ce-l folosesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Dum Oct 02, 2016 9:40 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Stelian, 2 sezoane am mers cu Tritanium neon gold de la Sufix. Vizibilitatea pe timp de noapte lasa de dorit, dar in rest chiar nu am gasit ce sa-i reprosez, intrunind toate aspectele mentionate de tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Dum Oct 02, 2016 10:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Sep 30, 2015 11:04 am
Mesaje: 56
Localitate: Târgoviște
Ceva made in Japan
Trabucco - XPS Orange Fluo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 7:14 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
doruSV scrie:
Stelian, 2 sezoane am mers cu Tritanium neon gold de la Sufix. Vizibilitatea pe timp de noapte lasa de dorit, dar in rest chiar nu am gasit ce sa-i reprosez, intrunind toate aspectele mentionate de tine.


Doru, deocamdata e nr.1 si in clasamentul provizoriu facut dupa ce am parcurs informatiile oferite de cele mai importante magazine online.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 9:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
anghelache scrie:
Ceva made in Japan
Trabucco - XPS Orange Fluo

Dupa ani de Shimano Technium am trecut si eu pe asta. Recomand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 2:03 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Sunt multe fire bune. Mai conteaza si cat stau pe raftul magazinului. Eu am incercat anul asta un fir nou - P-Line CX Premium Fluorocarbon Hi Viz - pe care l-am aruncat dupa prima utilizare. Era copt pe anumite portiuni, pur si simplu se rupea in drill. Am observat ca in locul rupturii firul era casant si avea o culoare opaca. Acelasi lucru l-a patit un prieten cu un fir de la Sufix, pe alocuri se rupea mai usor ca ata de cusut. Tind sa cred ca problema era la vanzator, a tinut firul pe raft, probabil in soare, pana s-a copt.
La subiect:
Daiwa monofilament Tournament Yellow Fluo
Hakuyo Maxxx Distance. Nu-i foarte vizibil, dar surprinzator de bun si rezistent. Are si varianta MAXXX Visibility, dar devine casant dupa cateva utilizari, nu-l recomand.
Acum cativa ani am folosit si de la Sufix (parca ultra knot) si am fost multumit de el.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 3:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Stelian Tankó scrie:
Sunt in cautarea unui fir monofilament pentru linia principala, cu urmatoarele caracteristici, oarecum in ordinea importantei:
[...]
Salut Stelian,

Ce diametru (real) te-ar interesa? Ce distanțe vizezi (pescuind din mână)?

Legat de
Stelian Tankó scrie:
5. nu exagerat de scump
este un aspect pe care ar trebui să-l iei în calcul: rezistența în timp. În funcție de diametru - cu cât este mai subțire, cu atât crește riscul - poți ajunge să schimbi firul de două-trei ori pe sezon (dacă pescuiești constant), caz în care vei cheltui mai mult cumpărând mai multe fire ieftine decât dacă ai achiziționa un fir mai scump.

Nu mai vorbesc de cazul în care ți-ar plesni firul fiind în dril cu un pește capital.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Victor Costache scrie:
Stelian Tankó scrie:
Sunt in cautarea unui fir monofilament pentru linia principala, cu urmatoarele caracteristici, oarecum in ordinea importantei:
[...]
Salut Stelian,

Ce diametru (real) te-ar interesa? Ce distanțe vizezi (pescuind din mână)?

Legat de
Stelian Tankó scrie:
5. nu exagerat de scump
este un aspect pe care ar trebui să-l iei în calcul: rezistența în timp. În funcție de diametru - cu cât este mai subțire, cu atât crește riscul - poți ajunge să schimbi firul de două-trei ori pe sezon (dacă pescuiești constant), caz în care vei cheltui mai mult cumpărând mai multe fire ieftine decât dacă ai achiziționa un fir mai scump.

Nu mai vorbesc de cazul în care ți-ar plesni firul fiind în dril cu un pește capital.


Salut Victor, pot sa-ti spun ca ma intereseaza in principiu doua diametre, 0,28 si 0,4mm; hai sa zicem ca in loc de 0,28 mai pot lua in calcul si 0,26 sau 0,3mm. Distantele vizate sunt cuprinse intre 50 si maximum 140m.

N-o sa ma abtin sa iau un fir scump dar Shimano technium e si foarte scump si greu vizibil in acelasi timp.

Avand in vedere aceste aspecte, ce fir sau fire imi recomanzi?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fir monofilament
MesajScris: Lun Oct 03, 2016 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Eu iti recomand un fir bun,SUN-LINE.Compania este producator de fire din Japonia,poate cel mai mare producator de fire de calitate,produce si pentru alte firme.O sa ramai surprins chiar si la modul de ambalare.Se prezinta in doua culori: maro sau verde mat.In Romania il aduce Abrevis,iar diametrele sunt pe placul tuturor.Pretul:1000 m, costa 70 lei.Poate culorile nu o sa-ti placa, dar fiecare cu gusturile lui.Celelalte cerinte pe care le-ai mentionat sunt indeplinite cu brio.Numai bine !


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 117 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: