CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 5:17 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Oct 01, 2018 4:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 11, 2014 4:19 pm
Mesaje: 43
Salut, despre Garmin Echo 150, ma poate ajuta cineva cu ceva informatii? E un sonar "entry level", la fel si pretul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 10:16 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 22, 2017 5:40 pm
Mesaje: 7
Salut, este primul meu post pe forum, daca gresesc cu ceva sau subiectul a mai fost discutat, imi cer scuze. Am achiztionat in 27.10 un Helix 7 SI GPS G2 dupa ce am vazut/citit cam tot ce am gasit disponibil. Un singur lucru nu imi este clar, de unde pot comanda cardul pentru extinderea duratei de inregistrare AutoChart? Este necesar acest card?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 11:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ai nevoie de SD card-ul Autochart Zero Lines pentru Europa. Tot de acest card ai nevoie și dacă dorești să-ți realizezi propriile hărți, caz în care este necesară și aplicația software dedicată Autochart.

SD card-ul se poate comanda de pe internet. Iată un exemplu: https://www.waveinn.com/nautical-fishin ... 36514130/p


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Vin Feb 01, 2019 1:19 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Salut,
Pentru conectarea la baterie a unui humminbird helix este nevoie de montarea unei sigurante de 3 Amp sau aceste modele au deja incorporat o protectie. In ghidul de instalate specifica ca este nevoie. Bateria dedicata pe care o am este de 12 V, 12 Ah.
Merci


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Vin Feb 01, 2019 1:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nu au o astfel de protecție incorporată. Ca să stai liniștit, ar trebui să folosești respectiva siguranță sau, dacă decizi să nu o instalezi, să ai mare grijă cu apa sau orice altceva care ar putea intra în contact cu bornele bateriei și contactele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc Victor,
Acum am observat ca pe cablul de alimentare pare a fi o siguranta.
Nu despre asta este vorba ?


Fişiere ataşate:
01.jpg
01.jpg [ 70.3 KiB | Vizualizat de 6885 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 7:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Aceea "gâlmă" de pe fir nu este o siguranță electrică. Este un filtru împotriva interferențelor electromagnetice (radio) pe care le-ar putea capta cablul de alimentare (funcționând ca o antenă). În manualul de instalare Humminbird (din care am atașat această imagine) este explicat cum se instalează și de ce trebuie folosită siguranța de 3A.


Fişiere ataşate:
Humminbird fuse.png
Humminbird fuse.png [ 89.63 KiB | Vizualizat de 6870 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 7:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc, am vazut poza in manualul de instalare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Mar 25, 2019 1:08 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 11, 2019 7:18 pm
Mesaje: 2
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un sonar, imi puteti spune va rog daca pot vizualiza crapii si salaii pe display-ul sonarului Elite-5 Ti Totalscan Chirp Chartplotter ?

Rog moderatorul sa modifice in caz ca nu am postat unde trebuie.

Multumesc,
Florin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Mar Mar 26, 2019 6:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Florin,

Nu am folosit modelul indicat, dar mă îndoiesc că respectivul sonar poate face distincția între speciile de pești. Mai mult, așa cum am explicat în articolul dedicat interpretării sonarului (http://carponline.ro/articole/interpret ... ului-88298 - vezi pagina a patra), unele "alarme de pește", s-ar putea să fie false.

Funcția "fish finder" (găsirea peștilor) prezentă pe mai toate sonarele, inclusiv pe cele foarte ieftine, trebuie privită cu rezerve. Nu spun că "găsirea peștilor" este doar marketing, ci pentru a interpreta corect ce vezi pe ecranul sonarului e nevoie de timp și o bună înțelegere a modului de folosire.

Dintre sonarele cu care am avut ocazia să interacționez, modelul care mi-a oferit cele mai bune indicații vizuale cu privire la pești este Humminbird Helix 9 cu tehnologia Mega. M-a rugat un amic să-i setez respectivul sonarul și să-i arăt cum se folosește. Într-adevăr, pe modurile down și side imaging, am văzut siluetele peștilor ("umbrele" acestora proiectate pe substrat) foarte clar. Dar chiar și așa, era greu de spus dacă respectivul pește era crap, șalău sau altceva.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron