CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Sâm Mar 10, 2018 1:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
ionutserban scrie:
Eu mi-am luat în această iarnă acest sonar
http://www.raymarine.com/view/?id=11201
Încă nu am apucat să îl folosesc dar din ce am studiat despre el cred că poate face chart plotting folosind aplicația celor de la navionics.
Si ai și GPS prin intemediul telefonului/tabletei cu care îl folosești.
Având în vedere că nu am folosit sonare de top ci doar sonare care indică adâncimea nu pot să imi dau seama cât de bun sau rău este acest sonar ... voi ce părere aveți despre el.


Salut Ionut ,arata foarte interesant sonarul luat de tine ,dupa ce il folosesti , te rog vino cu informatii si parerea ta , am in vedere un sonar de la Raymarine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Dum Mar 11, 2018 10:18 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
O sa scriu parerea mea despre el dar prima partida in care o sa il folosesc o sa fie doar in luna Mai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Mie Aug 22, 2018 6:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
In cazul achizitiei unui sonar humminbird helix model american, in afara de unitatile de masura feet și Fahrenheit ar avea si altceva diferit, ar fi o problema in utilizarea lui?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 7:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nu știu dacă modelele pentru US sunt compatibile cu (pot citi) SD card-ul Zero Lines pentru Europa, de care ai nevoie pentru a încărca propriile hărți.

În ceea ce privește unitățile de măsură, dacă la conversia feet - metri este relativ simplu, la Fahrenheit - Celsius nu mai este le fel. Știu pescari care folosesc astfel se sonare, cumpărate din US, și spun că s-au obișnuit. Probabil că depinde de cât de bine stai la calculele mintale.

Totuși, principalul risc atunci când cumperi "de afară" este garanția, respectiv rezolvarea unor probleme care ar apărea pe durata garanției. Mă gândesc că este destul de complicat (timp și bani) să trimiți sonarul în US.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Cardul SD il citeste, am inteles ca GPS-ul da erori la localizare.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Joi Aug 23, 2018 5:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Probabil că îl citește. Întrebarea este dacă citește și hărțile pe care le salvezi pe el. Mă gândesc că Humminbird n-ar fi făcut card-uri SD diferite dacă același card Zero Lines ar fi mers pe toate modelele de sonar. Card-ul Zero Lines are harta (layer-ul) de bază peste care vin hărțile proprii. Dacă nu are harta de bază pentru zona în care pescuiești și cartografiezi, s-ar putea să nu-ți arate harta.

Nu m-am documentat cu privire la această probabilă incompatibilitate. Sunt doar presupuneri și ipoteze. Totuși, dacă intenționezi să generezi și să folosești hărți proprii, ar fi bine să investighezi această problemă, respectiv dacă poți încărca hărți din Europa pe SD card-ul Zero Lines pentru America sau dacă sonarul cu firmware de America știe să citească SD card-ul și hărțile de Europa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Vin Aug 24, 2018 7:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Multumesc Victor !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Aug 27, 2018 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
La un sonar daca sonda din plastic sau ma rog din ce material este, prezinta lovituri, zgarieturi este o problema ? Zgarieturile pot afecta functionalitatea sondei sau este normal din moment ce tot timpul este sub apa sau ce se vede este doar o carcasa care protejeaza ce este cu adevarat important ?
Schimbarea, repararea sondei este o cheltuiala mare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Lun Aug 27, 2018 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Dacă nu este spartă carcasa sondei, n-ar trebui să fie probleme. Oricum, testul pe apă este cel concludent. Sonda poate arăta impecabil, fără nicio zgârietură, dar cu toate astea sonarul să nu indice corect.

În privința reparației, nu știu să existe în România service autorizat Humminbird. Prețul sondei am văzut că este în jur de 150 USD (+ transport) pe Amazon.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Sonar
MesajScris: Vin Sep 07, 2018 8:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
A folosit cineva acest tip de suport pentru sonda?
Ce mi se pare interesant este ca ofera si posibilitatea de a monta pe el si sonarul nu doar sonda.
Nu stiu insa cat este de practic si daca este intradevar de folos.

http://www.totalfishing.ro/iron-claw-tr ... 94937.html


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: