CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la punct fix
MesajScris: Dum Iul 19, 2015 11:56 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Am deschis acest topic cu privire la pescuitul la punct fix,ce echipamente folositi,cand zic echipamente ma refer markere pentru fir ? diferite fire elastice speciale pentru a marca firul sau pur si simplu cu firul in clipsul mulinetei ?

Cei mai experimentati care pescuiti lansat,probabil chiar in competitii,sondati cu markerul,iar apoi ce metoda adoptati pentru a pescui la punct fix ? Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 6:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
ritesco scrie:
Am deschis acest topic cu privire la pescuitul la punct fix,ce echipamente folositi,cand zic echipamente ma refer markere pentru fir ? diferite fire elastice speciale pentru a marca firul sau pur si simplu cu firul in clipsul mulinetei ?

Cei mai experimentati care pescuiti lansat,probabil chiar in competitii,sondati cu markerul,iar apoi ce metoda adoptati pentru a pescui la punct fix ? Multumesc.

Salutare, eu pescuiesc doar dupa clips.
Uite un articol mai vechi din care m-am inspirat si eu:
http://carponline.ro/articole/vrei-sa-f ... 2/pagina-1
Spor ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Eu folosesc un creion marker utilizat in pescuitul stationar. Lansez fara forfac, undeva in lateral, recuperez pana la semnul facut cu markerul, clipsez firul, atasez forfacul, lansez, scot firul de pe clips si asta e tot!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 10:39 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Bun articolul lui Danny si mult adevar acolo.Sunt balti unde conteaza foarte mult locul in care cade montura.Si eu folosesc firul dat pe dupa clips.Asa cum spune si Danny e importanta distanta la care pescuiesti,iar ca o completare,forta cu care lansezi.Toate acestea genereaza un recul al plumbului atunci cand firul ajunge la clips,iar montura poate cadea si la 1,5m in fata locului pe care il urmaresti.Acest lucru mai depinde si de taria lansetei,daca firul e textil sau mono...etc.Acest efect de recul e greu de contracarat,iar eu personal incerc sa-mi dozez taria aruncarii astfel incat viteza plumbului sa fie cat mai mica atunci cand firul ajunge la clips,iar lanseta o tin perfect vertical pentru a profita,cat se poate,de elasticitatea varfului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 11:06 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Da e foarte important sa pescuiesti la loc fix,sa inteleg ca majoritatea preferati pescuitul in clips,decuplat dupa lansare iar apoi cuplat in caz ca nu este trasatura? nu prefera nimeni varianta semnului de pe fir si oprirea tamburului fara fir in clips ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Eu sondez cu markerul, gasesc o zona care ma intereseaza (prag/groapa/substrat tare) si clipsez si imi iau reper pe malul de vis a vis.
Scot lanseta si masor pe picheti lungimea firului si notez reperul. Astfel stiu ca pe reperul x, la distanta y e un loc fierbinte.
Ca sa pun semn fix pe locul gasit, iau o lanseta de atac si cu ajutorul celor 2 picheti infipti in pamant masor distanta de pe marker. Cand arunc, arunc pe reper si ar trebui sa pice pe locul fierbinte.

p.s. mi se pare amuzant cand dati acuratete de 1.5m ... eu cred ca distantele la pescuitul din mana sunt mult mai mari intre lanseuri, distantele sunt influentate de vant, puterea aplicata aruncarii, cum opresti firul pe tambur cu mana, cum infasori firul sa intinzi... ganditi-va ca daca infasori o tura de manivela in plus, ai 1 metro abatere..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 5:12 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Pai daca pui 2 picheti si intinzi firele,notezi cati metri de fir ai derulat de pe marker (aceasi procedura o faci si daca ai loc pe mal si intinzi firele de la marker si lansetele cu care pescuiesti),pui semne pe fir ai o oarecare exactitate,acum in functie de vant,precizia dupa care ai luat reperul,ai o marja de eroare este normal.

Astept si alte pareri,cum abordati o partida de pescuit,sondat,marcat de asta am deschis topicul,am putea ajunge si mai departe..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 5:56 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
p.s. mi se pare amuzant cand dati acuratete de 1.5m ... eu cred ca distantele la pescuitul din mana sunt mult mai mari intre lanseuri, distantele sunt influentate de vant, puterea aplicata aruncarii, cum opresti firul pe tambur cu mana, cum infasori firul sa intinzi... ganditi-va ca daca infasori o tura de manivela in plus, ai 1 metro abatere..[/quote]

Daca citeai cu atentie ce am scris poate ca nu ar mai fi parut asa amuzant.Eu ma refeream strict la reculul pe care il face plumbul cand firul ajunge la clips care POATE ajunge si la 1,5m...Atata timp cat masori firul pe mal exact dupa marker(pe care il poti intinde foarte bine indiferent de conditiile meteo...etc) tot ce ai scris tu acolo nu mai are nici o importanta,poate doar in pastrarea directiei de aruncare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 6:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
adnov scrie:
Daca citeai cu atentie ce am scris poate ca nu ar mai fi parut asa amuzant.Eu ma refeream strict la reculul pe care il face plumbul cand firul ajunge la clips care POATE ajunge si la 1,5m...Atata timp cat masori firul pe mal exact dupa marker(pe care il poti intinde foarte bine indiferent de conditiile meteo...etc) tot ce ai scris tu acolo nu mai are nici o importanta,poate doar in pastrarea directiei de aruncare.


Daca pui mana pe tambur putin inainte sa cada plumbul in apa, se intinde foarte bine firul direct din aruncare. Acum bine-inteles ca variaza... daca bate tare vantul de exemplu arunci dintr-o pozitie cu 3-4-5m mai in fata..
Am uitat sa spun ca eu nu arunc niciodata lanseta direct de pe malul apei, o arunc cam de la 4-5m in spate, pentru a infasura ceva fir pe tambur cand pun lanseta pe support.

P.s. daca arunci foarte tare si reculul iti intoarce plumbul, acesta se poate intoarce chiar si 10m in anumite conditii.. asta am vrut sa spun mai sus putin.. daca am fi asa precisi la pescuitul din mana (1.5m acuratete) ar fi mare lucru..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 9:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Din punctul meu de vedere un element foarte important este distanța la care pescuiești deoarece de la 70-80m încolo, aprecierile "ochiometrice" de genul "sunt la 2m de marker, m-am lipit de stuful/plaurul/malul de vis-a-vis" au, de obicei, o eroare foarte mare. Crezi că ești aproape de zona respectivă dar în realitate ești mult mai departe.

Acesta este motivul pentru care mi-am cumpărat telemetru și binoclu performante. Odată ce am început să le folosesc mi-am dat seama cât de departe erau aproximările "din ochi".

1. Sondarea/marcarea zonelor:
  • folosesc marker-ul ca să sondez zona
  • în momentul în care am găsit ceva interesant (prag, structură etc.) las marker-ul acolo
  • iau telemetrul și măsor distanța până la marker (asta pentru a-mi face o idee cu privire la efortul care vi fi necesar pentru nădire și lansarea monturii la acea distanță)
  • notez distanța până la marker
  • caut un reper pe malul de vis-a-vis pentru cazul în care nu voi mai avea marker-ul pe zonă
  • dacă sunt distanțe, cum am scris mai sus, de peste 70-80m (nu mai zic de 120-150m), voi avea nevoie de cineva care să se uite cu binoclul când execut aruncarea cu lanseta cu care urmează să pescuiesc pe acea zonă
  • lansez și partenerul se uită cu binoclul unde a căzut plumbul față de marker (distanța și direcție)
  • după câteva lansări, mai multe sau mai puține (în funcție de distanță, vânt, ploaie etc.), pun firul în clip
  • (opțional) folosesc un fir special (elastic) și fac un nod pe linia principală (la câțiva centimetri după inelul de vârf) și scot linia principală din clip
  • repet procedura pentru fiecare lansetă/zonă pe care urmează să pescuiesc.

2. Nădirea la punct fix:
  • știu deja la ce distanță trebuie să ajung cu nada/momeala pentru fiecare din zonele de pescuit
  • măsor firul:
    (A) folosesc doi picheți pe mal pentru a măsura distanța la care trebuie să lansez și pun firul în clip
    (B) fac o lansare "aproximativă" la distanța măsurată anterior; întind firul, pun firul în clip și folosesc un line counter pentru a măsura exact distanța; mai fac o lansare ca să ajungă firul în clip; scot firul din clip și apoi eliberez sau mulinez cât fir mai trebuie pentru a ajunge exact la distanța la care s-a aflat marker-ul; pun firul în clip și, dacă vreau să fiu sigur, măsor încă o dată cu line counter-ul sau cu picheții.
    de la caz la caz, folosesc fie metoda (A), fie metoda (B)
  • încep nădirea propriu-zisă:
    (A) cu lanseta (spomb, rachetă)
    (B) pun marker-ul iarăși pe zonă și nădesc cu cobra (am nevoie de marker ca să mă asigur că boilies-urile ajung cât mai aproape de marker, pe zona care mă interesează)

3. Pescuitul la punct fix:
  • (dacă am făcut nodul pe linia principală și nu am prins-o în clip) lansez ceva mai puternic; în momentul în care aud nodul trecând prin inele, opresc plumbul/lansarea punând mâna pe tambur; mulinez până când nodul ajunge la aceeași distanță față de inelul de vârf; pun firul principal în clip
  • (re)lansez și ajunge firul principal în clip
  • (dacă am făcut nodul pe fir) scot firul principal din clip
  • întind firul și pun lanseta pe suport.

    Se poate folosi atât metoda cu nodul pe firul principal, cât și cu firul principal tot timpul în clip. Avantajul la varianta cu nodul pe firul principal este că, în cazul unei trăsături violente de pește mare (și nu poți ajunge repede la lansetă ex. dormi), se elimină riscul să-ți plece lanseta de pe suport (deoarece peștele poate lua fir până când ajunge în clip).
    Totuși, acest risc se poate diminua semnificativ având în vedere că la întinderea firului se mulinează câțiva metri și reglând frâna astfel încât peștele să nu-și ia fir foarte ușor.
    În funcție de distanța de la cort la lansete, de viteza de reacție a pescarului, de cât de adânc îi este somnul etc. se poate alege varianta sigură (cu nodul pe firul principal și fără clip) sau varianta mai comodă (deoarece nu trebuie să faci acea lansarea pregătitoare) dar ceva mai riscantă (cu firul principal tot timpul în clip).

4. Sfaturi/recomandări:
  • indiferent pe care variantă se merge (cu sau fără nodul pe firul principal), este foarte important să se dozeze corect forța lansării. Dacă lansarea este mult prea puternică, există riscul să se rupă clip-ul mulinetei sau firul principal. Dacă lansarea nu este atât de puternică dar totuși prea puternică (și dacă mai este și vânt), odată ce firul principal se va opri în clip, plumbul va fi tras înapoi (recul) cu câțiva metri buni (deci nu mai plasezi montura pe zona de pescuit).
  • lanseta ar trebui ținută la verticală pentru a atenua șocul firului principal în clip
  • este important ca lansările să se facă din același loc, astfel (dacă standul permite) poți alege să te duci metri câțiva metri mai în față/spate poziționând montura după/înainte de zona nădită
  • având în vedere că vorbim de pescuitul/năditul la punct fix, dacă montura nu ajunge unde trebuie (distanță și direcție), (re)lansezi până când reușești să poziționezi montura exact unde trebuie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: