CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:37 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Iul 22, 2015 8:13 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Florin Dinu scrie:
Victor, nu am inteles cum masori cu telemetrul distanta pana la marker. Poti sa explici putin te rog?


Telemetrul folosit de mine este Prostaff 3 (acest model nu se mai produce dar există pe piață modele din aceeași clasă și chiar mai performante).

Folosesc telemetrul ca și cum aș măsura distanța distanța față de orice alt obiect: iau marker-ul în vizor, fixez crucea pe el și apăs pe butonul care îmi arată distanța instantaneu (cu o precizie de 0.5m). Citirea este instantanee deoarece se face cu ajutorul laserului.

Atunci când vorbim de distanțe mari (peste 120m) este puțin mai greu până să determini distanța deoarece, chiar dacă telemetrul are zoom optic 6x, marker-ul va fi foarte mic și va fi foarte greu să ții crucea fixată pe el. În aceste situații poți folosi un trepied (sau orice altceva pe care poți sprijini telemetrul ex. o cracă de copac, un pichet înalt) și, ceea ce mă ajută foarte mult pe mine este faptul că telemetrul are și "continuous reading" care îți afișează continuu, în timp real distanța măsurată: țin apăsat pe butonul de citire, mișc ușor telemetrul încercând să pun crucea pe marker și, la un moment dat, voi prinde și marker-ul în cruce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Iul 22, 2015 8:27 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ritesco scrie:
Ce markere/spoduri folositi ?


Eu folosesc Rocketeer Spod 3.9m, 6lbs lucrat de Bruce Ashby (R.I.P.). Nu știu dacă se mai produce această lanseta, dar probabil că nu, având în vedere că Bruce a plecat de ceva vreme în lumea celor drepți.

Oricum, așa cum scriam într-un alt topic, chiar dacă este o lansetă foarte puternică (TC de 6lbs), nu este un par. Am găsit pe Youtube o filmare cu cineva care nădește cu acestă lansetă. Dacă faci un stop-cadru în momentul în care lanseta este comprimată maxim, vei vedea că se curbează până la cotor.

În special atunci când nădești cu spomb-ul (și îl umpli cu semințe, devenind foarte greu) este important să ai o lansetă pe care te bazezi (să nu îți fie teamă că se va rupe la aruncările în forță cu spomb-ul plin).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Iul 22, 2015 8:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Victor Costache scrie:
Florin Dinu scrie:
Victor, nu am inteles cum masori cu telemetrul distanta pana la marker. Poti sa explici putin te rog?


Telemetrul folosit de mine este Prostaff 3 (acest model nu se mai produce dar există pe piață modele din aceeași clasă și chiar mai performante).

Folosesc telemetrul ca și cum aș măsura distanța distanța față de orice alt obiect: iau marker-ul în vizor, fixez crucea pe el și apăs pe butonul care îmi arată distanța instantaneu (cu o precizie de 0.5m). Citirea este instantanee deoarece se face cu ajutorul laserului.

Atunci când vorbim de distanțe mari (peste 120m) este puțin mai greu până să determini distanța deoarece, chiar dacă telemetrul are zoom optic 6x, marker-ul va fi foarte mic și va fi foarte greu să ții crucea fixată pe el. În aceste situații poți folosi un trepied (sau orice altceva pe care poți sprijini telemetrul ex. o cracă de copac, un pichet înalt) și, ceea ce mă ajută foarte mult pe mine este faptul că telemetrul are și "continuous reading" care îți afișează continuu, în timp real distanța măsurată: țin apăsat pe butonul de citire, mișc ușor telemetrul încercând să pun crucea pe marker și, la un moment dat, voi prinde și marker-ul în cruce.



Merci de info.
Nu stiam ca exista astfel de telemetre. Credeam ca te referi la cele de mana care se folosesc la masuratori pe santiere. Cu acel gen de telemetru e imposibil sa pui laserul pe marker si sa si dai click sa iti masoare distanta.
Imi imaginez insa ca si cu acest telemetru este destul de greu sa fixezi markerul la 120m, oricum, foarte ingenios!! imi place!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Iul 22, 2015 11:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Florin Dinu scrie:
Merci de info.
Nu stiam ca exista astfel de telemetre. Credeam ca te referi la cele de mana care se folosesc la masuratori pe santiere. Cu acel gen de telemetru e imposibil sa pui laserul pe marker si sa si dai click sa iti masoare distanta.
Imi imaginez insa ca si cu acest telemetru este destul de greu sa fixezi markerul la 120m, oricum, foarte ingenios!! imi place!!


Cu multă plăcere.

Da, de la 120m încolo, având în vedere că marker-ul va fi foarte mic în câmpul vizual al telemetrului, reușești mai greu să fixezi crucea pe el. Important este să ții telemetrul (cât se poate de) nemișcat.

Aceste Laser Rangefinder-e sunt folosite în special de jucătorii de golf și vânători dar eu le-am văzut utilitatea și în pescuit. Așa cum am mai spus, odată ce ai instrumente care îți oferă informații exacte, începi să realizezi cât de departe sunt aproximările pe care la faci cu ochiul liber (mai ales pe apă). "Aproape de mal/plaur/insulă/stuf" poate fi în realitate la o distanță de 15-20m sau "am lansat lângă marker" poate fi de fapt la 5-10m depărtare. Depinde foarte mult la ce distanță se află obiectul din depărtare la care te raportezi: cu cât distanța este mai mare, cu atât erorile de aproximare sunt mai mari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 11:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
Salutări, pentru ca pana acum am pescuit oriunde doar la punct fix nu. Ma gândeam de anul acesta sa pescuiesc mai organizat.
Nu imi place ideea de pescuit cu firul in clips, pentru ca in caz de un RUN puternic nu stiu ce as face ( neavând experienta cu pescuitul in clips ).
Ma gândeam sa lansez un marker undeva in stanga sau in drepta zonei in care vreau sa pescuiesc si sa fac un semn pe fir.
Dar cu ce sa fac semn pe fir? Markerul nu se sterge dupa cateva lansări?
Dacă le un fir pe post de semn nu îmi încurcă aranjarea firului pe tambur?

Multumesc!

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 5:24 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Eu pescuiesc in clips de cativa ani buni, si nu am avut nicio problema in acest sens. Ideea e ca imi stabilesc un loc in spate cu 3-4 m inainte de rod-pod si de acolo lansez, firul se opreste in clips cand ajunge la distanta dorita, iar dupa aceea mulinez cei 3-4 metri. Nici nu las bait-ul foarte slabit, ci cat pestele sa ia fir putin fortat in momentul trasaturii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Sâm Feb 02, 2019 7:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ursu Florin scrie:
Nu imi place ideea de pescuit cu firul in clips, pentru ca in caz de un RUN puternic nu stiu ce as face ( neavând experienta cu pescuitul in clips ).
Așa cum am mai spus, recomandarea mea este să nu avem firul în clips în așteptarea peștelui, indiferent de măsurile de siguranță pe care le luăm (lăsăm câțiva metri, suntem vigilenți etc.). Am fost martorului unor incidente în care pescarii și-au pierdut lanseta de pe suport direct din trăsătură, aflându-se la doar câțiva metri de lansetă.

Chiar dacă lăsăm câțiva metri peștelui să ia fir până ajunge în clips, nu știm în ce moment ne prinde trăsătura respectivă și ce viteză de reacție avem (dormim, suntem la budă etc.). Ce mi se pare important de reținut este că indiferent câte trăsături și driluri de succes am avut cu firul prins în clips, este suficient să se întâmple o singură dată să nu reacționăm suficient de repede.

Ursu Florin scrie:
Ma gândeam sa lansez un marker undeva in stanga sau in drepta zonei in care vreau sa pescuiesc si sa fac un semn pe fir.
Dar cu ce sa fac semn pe fir? Markerul nu se sterge dupa cateva lansări?
Dacă le un fir pe post de semn nu îmi încurcă aranjarea firului pe tambur?
Am încercat atât cu noduri pe firul principal, cât și cu marker-e (inclusiv unele "speciale"). Varianta cu distance sticks mi se pare cea mai bună.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 2:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Apr 21, 2016 9:58 pm
Mesaje: 18
Localitate: Brasov
Mi se pare foarte ok varianta cu distance stiks, pot folositi niste picheti pentru asta?
În prima fază mine părea că pierd foarte mult timp cu metoda asta, dar daca pun pichetii la 4m distanta parca dureaza putin.

_________________
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Dum Feb 03, 2019 3:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Desigur, așa cum am scris în articol (http://carponline.ro/articole/pescuit-l ... -fix-88338), poți folosi orice "bețe" pe care le înfigi în pământ. Am vorbit despre și le-am recomandat pe cele de Korda deoarece cu ele m-am înțeles cel mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Dum Feb 10, 2019 10:18 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Ursu Florin scrie:
Salutări, pentru ca pana acum am pescuit oriunde doar la punct fix nu. Ma gândeam de anul acesta sa pescuiesc mai organizat.
Nu imi place ideea de pescuit cu firul in clips, pentru ca in caz de un RUN puternic nu stiu ce as face ( neavând experienta cu pescuitul in clips ).
Ma gândeam sa lansez un marker undeva in stanga sau in drepta zonei in care vreau sa pescuiesc si sa fac un semn pe fir.
Dar cu ce sa fac semn pe fir? Markerul nu se sterge dupa cateva lansări?
Dacă le un fir pe post de semn nu îmi încurcă aranjarea firului pe tambur?

Multumesc!

Cred ca sa mai scris pe aici dar ma repet .
Markerul pt fir poti sa il folosesti pe cel de la feeder de culoare alba sau care iti place.
Varianta cu elastic este buna dar putin se agata firul la lansare (la distante +120 nu recomand) .
Sau le combini pe ambele marker +elastic.
Eu personal pescuiesc in clips mi se pare cel mai comod si nu am avut evenimente.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: