CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Lun Iul 20, 2015 11:27 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Foarte frumos Victor si explicit, la orice lansare sa inteleg ca te folosesti de clips,niciodata nu pescuiesti doar dupa nodul pe linia principala si oprirea tamburui cu mana,intradevar daca nu ai exercitiu este mai sigur sa lansezi dupa clipsul mulinetei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 9:57 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
ritesco scrie:
Foarte frumos Victor si explicit, la orice lansare sa inteleg ca te folosesti de clips,niciodata nu pescuiesti doar dupa nodul pe linia principala si oprirea tamburui cu mana,intradevar daca nu ai exercitiu este mai sigur sa lansezi dupa clipsul mulinetei.


Da, având firul principal prins în clip ai cea mai mare precizie (cu condiția să dozezi corect forța lansării). Oprirea firului cu mâna pe tambur nu este la fel de precisă (mai ales la distanțe mari).

Legat de clips-uri, trebuie să te asiguri că mulineta are clip proiectat pentru a pescui cu firul prins în el. Sunt multe mulinete la chiar producătorul specifică în ghidul de utilizare faptul că acel clip este exclusiv pentru a prinde firul principal în timpul transportului (nu pentru pescuit).

Altfel, dacă nu ai un clip proiectat pentru lansări, riști să ți se rupă firul după câteva aruncări (sau chiar din prima) și să pierzi câteva zeci (poate chiar peste 100) de metri de fir, plus că îți rămâne montura în apa cu foarte mult fir după ea, ceea ce este un real pericol pentru pești.

Bineînțeles, elementul esențial este exercițiul (perfecționarea tehnicii pescuitului la punct fix). A pescui (de fiecare dată) exact acolo unde dorești poate face diferența între o partidă ratată și una cu rezultate extraordinare. Pescuind din mână la marginea plaurului, eu am trăit pe propria piele ceea ce zice Vlad în Pescuitul la ten (05:34 - 07:07), faptul că dacă punea montura cu câțiva metri mai la stânga sau mai la dreapta, nu mai avea nicio prezentare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 10:53 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Foarte utile spusele lui Victor Costache!Asta poate fi si unul dintre motivele pentru care pescuitul ''din mana'' e mai frumos decat plantatul;tine de amanunte,precizie etc.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 3:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu consider ca prin mult antrenament se poate arunca la punct fix fara alte artificii.
La sesiunile de casting din iarna pe distante de 130-160 m (aruncari in forta) eroarea din aruncare nu depasea maxim 3-5m cu toate ca mai de fiecare data batea si putin vant, eu zic ca e foarte ok si alte artificii nu sunt necesare.
Pe distante mai mici e si mai usor si exact.

Cu naditul din cobra e mai greu ca nu prea sunt bilele perfect rotunde, dar pentru asta exista spomb, racheta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 5:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Alin,3-5m nu e pescuit la punct fix!Sunt balti unde si 0,5m conteaza.De exemplu e o balta langa Timisoara unde se pescuieste exclusiv in malul opus,asta daca vrei sa ai sanse la peste mare.Cand spun in malul opus nu spun la 3-5m ci cat mai aproape de malul opus.Daca as pescui fara clips in cele mai multe cazuri nu as avea trasaturi sau as prinde ciortani sau salciile de pe mal.Cu cat esti dispus sa muncesti mai mult cu atat vei prinde mai mult.Cel putin in cazul meu munca mi-a fost intotdeauna rasplatita.Daca trebuie sa lansezi de zece ori pana nimeresti locul potrivit e bine sa o faci si sa nu te lamentezi cu...o fi bine si asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 6:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Victor, nu am inteles cum masori cu telemetrul distanta pana la marker. Poti sa explici putin te rog?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 6:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am zis 3-5 m la aruncari in forta de peste 150m, pe distante mici toleranta scade procentual.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 9:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Ar trebui sa mai precizez ca nu schimb lansetele intre ele, uneori un tambur e mai incarcat decat altul, incerc cu fiecare lanseta sa pescuiesc acelasi loc.
Faceti exercitii iarna cu lanseuri la punct fix si o sa vedeti cat de bine merge treaba, eu am fost placut surprins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mar Iul 21, 2015 11:55 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mai 30, 2015 3:04 pm
Mesaje: 50
Ce markere/spoduri folositi ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la punct fix
MesajScris: Mie Iul 22, 2015 7:11 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Ca marker -jrc powerplay si ca spod -Carp Expert.Al doilea e de 3,75 m si 5 lbs.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron